Zdraví

Cvičení pro mozek snižuje riziko stařecké demence

04.11 2015|Zdraví
Cvičení pro mozek snižuje riziko stařecké demence

Postupující věk ovlivnit nemůžeme. Můžeme však ovlivnit to, jak naše paměť stárne. Návodem k zachování dobré paměti je podle odborníků zejména trvalá a tvořivá námaha mozku.

Mozek můžete trénovat pomocí cvičení paměti. Předsedkyně České společnosti pro trénování paměti dodává: ,,Když nebudeme mozek soustavně zatěžovat, bude méně funkční.‘‘

Jak funguje paměť

Rozlišujeme dlouhodobou a krátkodobou paměť a každá funguje na jiném principu. Krátkodobá paměť slouží jen na chvilkové podržení informace, zatímco do dlouhodobé se Vám vrývají vzpomínky, to co jsme se naučili např. fráze cizího jazyka, vzorce a podobně. Do dlouhodobé paměti se vrývají hlavně emocionální vzpomínky, čím jsou silnější, tím jsou výrazněji vryty do paměti.

Co prospívá paměti

  • Mozek potřebuje energii. Odborníci na výživu doporučují sacharidy, které se považují za ,, motor‘‘ pro mozek.
  • Hýbejte se. Výzkum Harvardské univerzity prokazuje, že pohyb, třeba jen pravidelné procházky, pomáhá zachovávat si svěžest a dobrou výkonnost mozku.
  • I oblíbená čokoláda podpoří funkci mozku. Musí se jednat o hořkou, kvalitní čokoládu. Obsahuje látky jako teobromin, fenetylamin a kofein, které působí jako stimulanty a zvyšují pozornost.
  • Důležitá je už snídaně, která nastartuje celý Váš den. Podle kanadských vědců je snídaně nejdůležitějším jídlem celého dne.
  • Přidejte do jídla látky, které povzbuzují paměť. Lecitin má vliv na chod mozku, najdete ho ve žloutku, rybách, libovém mase a v sojových bobech nebo lze koupit i v tabletách. Nezbytné jsou i vitamíny a to vitamín A, B1, B5, B6, C,D, a E. Z rostlinné sféry je účinný na paměť Jinan dvoulaločný.

Cvičení paměti

  • Nejjednodušším cvičením paměti, je když na to, co běžně děláme pravou rukou, začneme používat levou. Čistěte si zuby, češte si vlasy, zapínejte si knoflíky druhou rukou. Aktivujete tak i jinou část mozku než obvykle.
  • Osvědčenou a zábavnou metodou jsou luštění křížovek, sudoku, skládání puzzle.
  • Velkým tréninkem pro paměť je učit se nazpaměť. Najděte si článek v časopise, přečtěte si ho a snažte se ho naučit zpaměti. Z počátku to může být těžké, ale postupně se vám bude zdát, že se učíte rychleji a jednodušeji. Při učení se doporučuje mluvit nahlas. Při poslechu se informace, které se učíte dostávají nejen do krátkodobé, ale i do sluchové paměti.
  • Pro cvičení paměti je dobrou a zábavnou metodou pexeso. Které můžete hrát třeba s dětmi nebo vnoučaty. Prospějete dětem i sobě.
  • Existují i kurzy pro cvičení paměti, kde se učíte ve skupině zábavnými technikami trénovat mozek.

Tréninkem paměti snížíte riziko stařecké demence a Alzheimerovy choroby.

Autor: Liv

Cvičení pro mozek snižuje riziko stařecké demence. Mozek je třeba neustále namáhat, nebo bude méně funkční. Následující cvičení pro mozek vám pomohou
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ