Zdraví

Víte, co obsahuje váš šampon?

05.11 2015|Zdraví
Víte, co obsahuje váš šampon?

Když si umýváte vlasy, líbí se vám, jak šampón krásně pění a voní. Hmmm, ta vůně je úžasná, říkáte si při fénování a celý den, jak vás vůně příjemně obklopuje. Vaše vlasy se lesknou, vypadají zdravě a krásně, což dělá z vašeho šampónu ten nejlepší, který jste kdy měli...

Ale máte ponětí, jaké složky váš šampon obsahuje?

Víte, co jsou jeho jednotlivé ingredience? Co jsou všechny ty sulfáty nebo co je methyl paraben? Pravdou je, že většina těchto ingrediencí mohou být vysoce toxické chemikálie, syntetické mycí prostředky a některé mohou obsahovat vedlejší produkty ze zvířat. Co tak asi mohou některé z těchto produktů dělat s vaším tělem? Podívejme se více na složení výrobků a na některé běžné složky, které se v kosmetice nachází.

Samozřejmě, že složení výrobku musí být vždy uvedeno na obalu. Na otázku, nakolik je výrobek skutečně "přírodní", si pak mnohdy můžete odpovědět sami.

Přehled složení výrobků se řídí se několika pravidly:

Všechny složky se vždy řadí sestupně podle obsahu v konečném výrobku. Na začátku seznamu najdete ingredience, které jsou obsažené ve výrobku v největším množství, na konci seznamu jsou ty nejméně zastoupené. Rostlinné komponenty jsou označovány latinským názvem. Avšak mnozí seriozní výrobci uvádějí na obal také anglický název rostliny, a ti ještě lepší uvádějí na výrobky jdoucí na český trh i český překlad všech složek.

Není možné si zapamatovat všechny nebezpečné ingredience, kterým se chcete vyhnout, ale pro rychlý odhad – pokud je název složky tak složitý, že vám dá pěknou práci ho pořádně vyslovit, jedná se pravděpodobně o složku toxickou.

Jeden příklad za všechny: methylchloroisothiazolinone. Už jen pokusit se vyslovit tuto chemikálii, vás trochu znejistí, ale počkejte, až zjistíte, co by mohla udělat s vaším tělem. U těhotných žen může vystavení této složce po delší dobu způsobit abnormální vývoj mozku plodu. Tato chemikálie, také známá pod zkratkou MIT, napadá nervový system, což znamená, že v delším časovém intervalu může přispět ke vzniku Alzhaimerovy nemoci či jiných chorob. A jako by toho nebylo dost, MIT také způsobuje problémy s játry či vznik rakoviny. Nezapomeňte si dobře přečíst složení výrobku na obalu. Je jen na vás, jaký výrobek si koupíte. Příště se podíváme na další nebezpečné látky, které může obsahovat vaše kosmetika.

Autor: Evženie Eichlerová

Víte, co obsahuje váš šampon a jaký mohou mít jednotlivé složky vliv na vaše zdraví? Složky obsažené v šamponech jsou často zdraví nebezpečné
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Lucka|28.08 2018 07:12
Další důležitá látka před kterou je třeba mít se na pozoru - SLS. Sodium Lauryl Sulfate. je dráždivá na pokožkudlouhodobé používání vysušuje pokožkuu někoho může způsobovat komedonylidé s atopickým ekzémem, by se měli SLS zcela vyhnoutjejí molekuly jsou malé, proto dokáže projít skrz kůži a dostávají se do krevního oběhu
Odpovědět
 0 
Martina|28.11 2020 21:24
mam prodloužené vlasy a proto si vybírám kvalitní vlasovou kosmetiku, žádné obyčejné šity z drogerie
Odpovědět
 0