Zdraví

Osamělost způsobuje nemoci i riziko předčasného úmrtí

26.11 2015|Zdraví
Osamělost způsobuje nemoci i riziko předčasného úmrtí

Osamělost může být vážným rizikovým faktorem, který ohrožuje zdraví a může dokonce zvyšovat riziko předčasného úmrtí. Osamělost může podle nové vědecké studie vyvolat buněčné změny, které mohou snižovat schopnost člověka bojovat s virovými infekcemi.

Osamělost snižuje schopnost bránit se virům

V nové studii zkoumali vědci 140 starších dospělých. Sledovali u nich vztah mezi osamělostí a vzory genové exprese u bílých krvinek, které mají velký vliv na ochranu organismu před viry a bakteriemi. Mezi lidmi, kteří se studie zúčastnili, bylo 36 osob, které byly klasifikovány jako chronicky osamělé.

Osamělí lidé jsou více chráněni před bakteriemi

Vědci zjistili, že buňky chronicky osamělých lidí vykazovaly oproti buňkám lidí, kteří nejsou osamělí, známky zvýšené exprese genů zapojených do léčby zánětů a boje proti potenciální bakteriální infekci. Buňky však měly také nižší hladiny exprese genů zapojených do boje proti virovým infekcím.

"Tento vzor genové exprese mění tělo tak, že vypadá, jakoby v něm probíhala zánětlivá reakce," vysvětluje John Cacioppo, autor psychologické studie z univerzity v Chicagu. "Díky této reakci se organismus staví do stavu příprav na bakteriální infekci. Tím se však snižuje schopnost bojovat proti potenciálním virovým infekcím. Jinými slovy, osamělí lidé mají sice větší ochranu proti bakteriím, ale o to mají menší ochranu proti virům," dodává Cacioppo.

Autor: Jad, Yahoo

Osamělost způsobuje nemoci i riziko předčasného úmrtí. Osamělost může být vážným rizikovým faktorem, který ohrožuje zdraví a může dokonce zvyšovat riziko předčasného úmrtí.
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ