Zdraví

8 mýtů o porodu

06.12 2015|Zdraví
8 mýtů o porodu

Porod je jeden z nejkrásnějších a nejšťastnějších okamžiků ženy. Porod je vyvrcholením a zakončením doby těhotenství, doby, ve které se těší nastávající matka na narození svého dítěte. Kolem porodu panují mnohé mýty, podívejme se na 8 nejrozšířenějších mýtů o porodu.

1. Mýtus – Porod vždy poznáte

Tato věta, velmi oblíbená v těhotenských poradnách uklidňuje, avšak nemusí být vždy pravdivá. Příprava na časný porod může probíhat hodiny někdy dokonce i dny předem. V této době se tělo připravuje na porod, je těžké rozlišit mezi touto dobou a skutečnými kontrakcemi. Může se stát, že žena odjede do porodnice předčasně s vědomím, že začíná rodit nebo naopak může strávit první dobu porodní doma. Skutečné kontrakce je možné mimo jiné poznat podle toho, že pokud si žena lehne na postel, porodní kontrakce nezeslábnou, ale naopak se stupňují a jejich frekvence se zkracuje.

2. Mýtus – Porod poznáte podle toho, že vám praskne plodová voda

Během celé doby těhotenství je dítě obklopeno plodovou vodou. Traduje se, že porod začíná v okamžiku, kdy praskne plodový vak a voda vyteče. Avšak u mnohých žen mírně prosakuje plodová voda, přičemž k žádnému masivnímu úniku nedochází. Toto prosakování plodové vody je možné si snadno splést s inkontinencí moči. Mnohým ženám naopak plodová voda nepraskne a plodový vak protrhne až zdravotnický personál v porodnici.

3. Mýtus – Kontrakce jsou jako menstruační bolesti

Toto mylné tvrzení přirovnává porodní kontrakce k menstruačním křečím. U některých žen sice toto tvrzení platí, ne však u většiny. Porod patří k nejšťastnějším okamžikům ženy, přestože bývá mnohdy doprovázen velkou bolestí. Porodní bolestí mají u každé ženy jiný průběh i jinou intenzitu. Některá žena trpí křečemi v podbřišku, jiné ženě bolí celé břicho a další ženě bolí bederní páteř.

4. Mýtus – Druhý porod je jednodušší

Toto tvrzení může být někdy pravdivé, někdy ne. Každý porod individuální a zkušenosti žen se mohou lišit. Často se tvrdí, že druhý porod je kratší, to však nemusí znamenat, že je lehčí. Bolestivost, náročnost a délka trvání porodu je určená velikostí dítěte, jeho polohou a rychlostí otevírání porodních cest.

5. Mýtus – Po císařském řezu budete vždy rodit jen císařským řezem

Císařský řez je sice nejčastější operační porad, je však šestkrát rizikovější než běžný vaginální porod. V naší republice je podíl císařských řezů přibližně 15 %. Lékaři upřednostňují porod po císařském řezu vaginálním způsobem. Porod vaginálním způsobem není možný, pokud dítě váží více než 4 kg nebo pokud žena podstoupila dva a více císařských řezů. V tomto případě hrozí protržení dělohy.

6. Mýtus – Pikantní jídla způsobují předčasný porod

Toto tvrzení je nesmysl. Pikantní jídla představují pro těhotnou ženu zvýšené riziko pálení žáhy, nikoli zvýšené riziko předčasného porodu. V některých zemích se hojně konzumuje velmi kořeněné jídlo a nevyhýbají se mu ani těhotné ženy. Nikdy však v žádné vědecké studii nebylo prokázáno, že by v těchto oblastech byl zvýšený počet předčasných porodů. Neexistuje souvislost mezi pikantními jídly a předčasným porodem.

7. Mýtus – Jízda po hrbolatém povrchu může způsobit předčasný porod

Dítě je během těhotenství chráněno dělohou a plodovou vodou, která tlumí menší otřesy. Jízda autem po hrbolatém povrchu nepředstavuje velké otřesy a dítěti neuškodí ani nezpůsobí předčasný porod. Riziko nepředstavuje jízda po hrbolatém povrchu, ale autonehoda. Při autonehodě může nastat předčasný porod nebo může dojít k poškození dítěte.

8. Mýtus – Předčasný porod může způsobit bouřka nebo úplněk

Tento mýtus vyvolává úsměv při představě narvaných porodnic během bouřky a za úplňku. Vliv počasí nebo fáze měsíce na četnost porodů jsou pouze babské povídačky, které nemají se skutečností nic společného. Porod je spouštěn a ovlivňován hormonálními procesy, nikoli počasím, atmosférickými a podobnými vlivy.
Fakta o předčasném porodu

Častými příčinami předčasného porodu je mnohonásobné těhotenství a neustále se zvyšující věk maminek. Porod předčasně narozených dětí probíhá mezi 22. a 37. týdnem těhotenství. Narozené děti jsou velmi malé, jejich váha je menší než 2,5 kg, přičemž spodní hranice jejich váhy je pouhých 0,5 kg. Množství předčasně narozených dětí se zvyšuje, to však není důvod ke strachu. Péče o předčasně narozené děti se neustále vyvíjí a zlepšuje, naše republika patří v tomto oboru ke světové špičce.

Autor: Liv

8 mýtů o porodu. Porod je jeden z nejkrásnějších a nejšťastnějších okamžiků ženy. Porod je vyvrcholením a zakončením doby těhotenství, doby
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ