Zdraví

Ženský cyklus, jeho fáze a vliv na vzhled i psychiku

30.11 2020|Zdraví
Ženský cyklus, jeho fáze a vliv na vzhled i psychiku

Chuť na sladké, mastící se pleť, bolest v podbřišku. Tyto a další jevy doprovází menstruaci u mnoha žen. Ženský cyklus není však jen menstruace a premenstruační syndrom (PMS). Spadají do něj i fáze, kdy je naše pleť zářivá, vlasy hebké a duše kreativní. V dnešním článku se podrobně podíváme na všechny fáze, které během cyklu zažíváme.

Magie v ženském těle

Menstruační neboli ženský cyklus je téměř magický jev. Trvá přibližně stejně jako měsíční cyklus, tedy dvacet osm dní neboli čtyři týdny. Během těchto čtyř týdnů se v těle ženy mění hladina hormonů, dozrává a uvolňuje se vajíčko, stejně tak děložní sliznice. Zároveň se však také mění kvalita pleti, vlasů a naše psychika zažívá fáze útlumu střídající se s obdobím přílivu energie.

Na cyklus lze nahlížet z několika pohledů. Ať už jde o klasický lékařský, pohled celostní medicíny či mytologie slovanských bohyň, jedno mají všechny společné: dělí jej na čtyři fáze, přičemž v každé z nich se komplexně mění jak zevnějšek, tak vnitřek. Pro lepší pochopení sebe sama si nyní jednotlivé fáze vysvětlíme. Pozor: Ženy užívající hormonální antikoncepci těmito fázemi neprochází.

Fáze menstruace (také fáze zimní bohyně Morany, fáze Vědmy/Stařeny)

Náš menstruační cyklus začíná fází menstruace, která trvá od 3 do 7 dnů. Naše tělo se krví zbavuje odloučené děložní sliznice, která se připravovala na zachycení oplodněného vajíčka. K tomu však nedošlo, a tak se sliznice spolu s neoplodněným vajíčkem dostávají ven z těla, čímž ho připravují na další fáze cyklu.

Žena je v této fázi fyzicky i psychicky unavená, cítí vyčerpání, útlum. Připadáme si méně schopné, nevýkonné, nechceme se zaobírat každodenními přízemními problémy. Naopak toužíme po odpočinku, regeneraci, více se spoléháme na naši intuici a věříme svým instinktům. Jeden cyklus končí a druhý začíná, proto je důležité nasbírat na něj dostatek energie.

Neměly bychom se přetěžovat, naopak bychom svému tělu měly dopřát zasloužený odpočinek. V tomto období cítíme větší propojení s přírodou, toužíme po pořádku a odmítáme chaos. Co se vzhledu týče, máme mastnější pleť s hojícími se pupínky, křehčí vlasy a býváme odulé či nafouklé. Nesmíme se však kárat a podceňovat. Jen si uvědomme, že vše je tak, jak má být. Pečujme o sebe a rozmazlujme se.

Fáze folikulární (také fáze preovulační, fáze jarní bohyně Vesny, fáze Panny)

Tato fáze, která trvá přibližně od 6. do 13. dne, je charakterizovaná především stále rostoucí hladinou hormonu estrogenu. Dochází k zástavě krvácení a postupnému obnovování buněk sliznice dělohy. Na povrchu vaječníku začíná v obalu nazvaném folikul dozrávat další vajíčko.

Vesna, podle níž se fáze také občas nazývá, je mladou a energickou bohyní jara, nového začátku. Zažíváme přílivy energie, pleť nám září a je téměř bez pupínků, cítíme se krásné a přitažlivé. Jsme produktivní a dynamické, komunikativní a společenské. V tomto období bychom se měly zaměřit na splnění povinností a využívání svého potenciálu. Flirtujme, koketujme, smějme se a radujme. Ale především čerpejme co nejvíce z náhle nabyté energie a přívalu sebevědomí.

Fáze ovulace (také fáze letní bohyně Živy, fáze Matky/Pečovatelky)

Třetí fáze našeho cyklu začíná zhruba 13. den a trvá do 17. dne. Hormong estrogen pracuje na plné obrátky, zároveň prudce roste luteinizační hormon. Folikul dozrává a praská, uvolňuje vajíčko, které klesá do dělohy a při cestě vejcovodem čeká na oplození. Z nás se stávají empatické ženy, které mají touhu starat se o druhé a opečovávat je.

Doba ovulace je samozřejmě nejvhodnější, když chceme otěhotnět, a proto je doprovázena také zvýšenou chutí na sex. Mění se i naše přirozená tělesná vůně, čímž se stáváme neodolatelné pro naše protějšky. Zaměřujeme se více na ostatní než na sebe. Z této fáze těží především naše rodina, naši partneři, přátelé i kolegové. Jsme kreativní a tvořivé, pleť máme stále hezkou, vlasy se nemastí a rychleji se nám regenerují svaly. V tomto období je ideální jezdit na návštěvy či schůzky, pořádat setkání nebo party.

Fáze luteální (také fáze PMS, fáze podzimní bohyně Chors, fáze Čarodějky)

Hladina estrogenu klesá, naopak se zvyšuje produkce hormonu progesteronu vlivem prasklého folikulu, jenž se změnil na takzvané žluté tělísko. Právě tento hormon má velký vliv na změnu našeho vzhledu a psychiky. A proto nastává nejdelší období cyklu známé jako premenstruační syndrom. Během přibližně 10 až 12 dní se stáváme uzavřenější vůči druhým. Kvůli zvýšené tvorbě progesteronu se nám mastí a ucpává pleť, a to hlavně v okolí brady.

Vznikají bolestivé podkožní bulky, musíme si častěji mít vlasy a naše výkonnost zeslabuje. Hůř se soustředíme, nechceme se zabývat přízemními záležitostmi. Na druhou stranu dosahujeme vrcholu své kreativity a tvořivosti. Chceme psát, malovat a číst. Naše sexuální touha je jako na houpačce, někdy chceme svádět a milovat, jindy prožíváme milostný útlum. Toto období je typické také bolestmi a nevyrovnaností, dvěma hlavními průvodci premenstruačního syndromu, jímž trpí až 80 % žen.

Jak zvládnout PMS

Překonat nepříjemné příznaky PMS bychom měly, pokud možno, přírodní a přirozenou cestou. Zobání ibalginů by nemělo být pravidelnou činností, byť se analgetikům někdy nevyhneme. Úlevu však přináší i jiné aktivity:

  • Jóga či pilates
  • Procházka za krásného počasí na čerstvém vzduchu
  • Nahřívací láhev
  • Čaj z kontryhele
  • Masáž břicha levandulovým esenciálním olejem
  • Doplňování vitaminu E a železa

Být v souladu se svým cyklem znamená být v souladu se sebou Nabízí se otázka, proč bychom vlastně měly sledovat jednotlivé fáze našeho cyklu. Odpověď je zde však nasnadě: jednodušeji porozumíme sobě samým. Naučíme se od sebe neočekávat vrcholové výkony, krásnou pokožku a lesklé vlasy. Pokud budeme chtít otěhotnět, budeme vědět, kdy máme největší šanci na úspěšné oplození. Ale především začneme být v souladu s přírodou a samy se sebou.

Autor: lan

Ženský cyklus, jeho fáze a vliv na vzhled i psychiku. Každá fáze v ženském menstruačním cyklu má svůj smysl. Různými způsoby ovlivňuje vzhled i psychiku ženy
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Deny|15.12 2020 08:11
Zajímavě rozepsané. Děkuji za hezký článek
Odpovědět
 1 
Lema|26.11 2022 22:07
nevím v jakém cyklu jsem, ale pořád mám chut na sex
Odpovědět
 -1