Jak přirozeně zlepšit zdraví prsů a snížit riziko rakoviny?
10 tipů na vánoční dárky, které povzbudí ducha i tělo
Ženský cyklus, jeho fáze a vliv na vzhled i psychiku
Úzkost a nespavost, jak s nimi bojovat
20 příznaků ucpaného lymfatického systému a 10 tipů, jak to napravit
Melatonin - pro lepší spánek i silnější imunitu
Co o zdraví ženy napoví barva menstruační krve?
Co čeká vaše oči po krizi středního věku?
Zdraví ženy po čtyřicítce aneb čím je toto období nejvíce ohroženo?
10 tipů na vánoční dárky, které povzbudí ducha i tělo
Ženský cyklus, jeho fáze a vliv na vzhled i psychiku
Úzkost a nespavost, jak s nimi bojovat
20 příznaků ucpaného lymfatického systému a 10 tipů, jak to napravit
Melatonin - pro lepší spánek i silnější imunitu
Co o zdraví ženy napoví barva menstruační krve?
Co čeká vaše oči po krizi středního věku?
Zdraví ženy po čtyřicítce aneb čím je toto období nejvíce ohroženo?
Jak přirozeně zlepšit zdraví prsů a snížit riziko rakoviny?
Přestože se počet žen, které v Česku každoročně zemřou na rakovinu, rok od roku snižuje, výskyt zhoubných nádorů prsu u nás neustále stoupá. Rakovina prsu je dokonce nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním v Česku. Za klesající úmrtnost může pravidelné vyšetřování a lepší léčebné možnosti. I když je to v zásadě dobrá zpráva, že rakovinu prsu dokážeme lépe diagnostikovat a léčit, jedna velmi důležitá věc je často přehlížená - proaktivní kroky, které můžeme podniknout k ochraně našich prsou my samy.
Co způsobuje rakovinu prsu?
Jednoznačná příčina nádorů prsu není známa. Existuje však několik rizikových a neovlivnitelných faktorů, které mohou přispět ke vzniku tohoto onemocnění. Patří k nim věk, hustota prsní tkáně, počet menstruačních cyklů nebo genetická predispozice. Na druhou stranu existují i faktory, jako jsou třeba obezita, alkoholismus nebo nezdravý životní styl, a ty už ovlivnit dokážeme.Kolem 90 % výskytů rakoviny je pravděpodobně zapříčiněno působením jednoho nebo více těchto rizikových faktorů. Dobrou zprávou je, že i když není jednoznačný rizikový faktor, při jehož vyloučení máme zajištěno, že nás rakovina nepostihne, zdravým životním stylem se mnohé z rizikových faktorů dají eliminovat. Následující návrhy na zlepšení zdraví prsou jsou neinvazivní a jako bonus podpoří i vaše celkové zdraví. Je však dobré mít na paměti, že zdraví prsou je komplexní téma a následující přírodní tipy určitě nemohou nahradit rady lékaře.
1. Procvičujte samovyšetření a pravidelně se kontrolujte
Včasná diagnostika vám může zachránit život. Základem je naučit se, jak si prsa vyšetřit sama. Samovyšetření prsou by měla každá žena provádět jednou měsíčně těsně po menstruaci. Dále byste měla prozkoumat možnosti diagnostických screeningů, jako je například mamograf, týká se to hlavně žen po čtyřicítce. Ženy od 45 let bez známek onemocnění prsu mají vždy jednou za dva roky nárok na mamografické vyšetření hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Na preventivní mamografické vyšetření má povinnost ženu posílat obvodní gynekolog nebo praktický lékař, který na screeningovou mamografii vystaví ženě žádanku. Pokud si žena mamografické vyšetření hradí sama na vlastní žádost, žádanku na mamografii nepotřebuje.2. Jezte zdravě
Udává se, že správnou výživou by bylo možné zabránit vzniku až 35 % zhoubných nádorů. Nadváha (větší přísun energie, než odpovídá výdeji) zvyšuje riziko vzniku nádorů prsu, dělohy, ledvin, žlučníku, tlustého střeva a konečníku. BMI ≥30 zvyšuje riziko významně.Opravdová strava z čerstvých a nezpracovaných potravin připravených doma může tedy vaše šance na rakovinu prsu výrazně snížit. K prevenci vzniku nádorů se doporučuje zdravá a vyvážená strava (králičí, drůbeží a rybí maso, redukce konzumace uzených, marinovaných a konzervovaných potravin, upřednostnění rostlinných před živočišnými tuky, dostatek ovoce a zeleniny), snížení nadváhy a odstranění dalších rizikových faktorů.
Opravdová strava může pomoci vyhnout se sloučeninám podobným estrogenu, které narušují vaše hormony a mohou přispívat k rakovině prsu. Tyto nebezpečné sloučeniny se nacházejí v balených a konzervovaných potravinách, plastech, sójových výrobcích nebo antikoncepčních pilulkách. Ujistěte se také, že jíte hodně potravin bohatých na antioxidanty, které mohou pomoci zabránit rakovině.
Výzkumy ukazují, že středomořská strava bohatá na zdravé omega-3 tuky, jako je olivový olej a lněná semínka, může pomoci snížit zánět způsobující rakovinu. Pozor na alkohol! S množstvím vypitého alkoholu úměrně stoupá i riziko nádorů prsu. Odhaduje se, že zhruba 1/4 případů rakoviny prsu je způsobena konzumací alkoholu, uvádí Wikipedie.
3. Užívejte bylinky a doplňky pro zdraví prsu
Existuje mnoho důležitých vitamínů pro zdraví prsu, ale vitamín D je pravděpodobně nejdůležitější živinou, kterou můžete získat. Vědci z Kalifornské univerzity odhadují, že 250 tisícům případů rakoviny tlustého střeva a 350 tisícům případů rakoviny prsu lze celosvětově zabránit zvýšením příjmu vitamínu D. Sluneční světlo podněcuje produkci vitamínu D v kůži a lidé, kteří se příliš nevystavují slunci, mají tendenci mít nižší hladiny tohoto vitamínu.Nejlepší způsob, jak získat vitamín D, je mírné a bezpečné vystavení se slunci. Pro zdraví prsu jsou skvělé také omega-3 mastné kyseliny. Vědci se domnívají, že omega-3 pomáhají snižovat účinek sloučenin podobných estrogenu, které se vplíží do našeho systému a pomohou snížit zánět. Mezi skvělé zdroje omega-3 patří ryby chycené v divočině a maso zvířat krmených trávou. Kurkumin, extrakt z kurkumy, je dalším silným antioxidantem, který může pomoci zlepšit zdraví prsou. Můžete si ho dopřát ve formě tobolek, nebo kurkumu hojně používat při vaření.
4. Vyhýbejte se stresu
K významným rizikovým faktorům patří také stres. Nejčastější příčinou chronického stresu není pouze vysoké pracovní nasazení. Mnohem nebezpečnější je trvalá nespokojenost s vlastním životem, pocit, že jsme ve slepé uličce, máme finanční potíže, obava ze ztráty zaměstnání, obavy o své zdraví, nejsme spokojeni v partnerském vztahu. Stres můžete snižovat jógou nebo meditací.5. Deodoranty a rakovina prsu
Už jste jistě zaslechli tvrzení, že antiperspiranty způsobují rakovinu prsu. Tvrzení vzniklo na základě lékařské studie a následného anonymního řetězového e-mailu, který v 90. letech minulého století obletěl téměř celý svět. Autoři studie pracovali s teorií, že chemikálie v antiperspirantech, včetně chloridu hlinitého, jsou při aplikaci absorbovány pokožkou v podpaží. Tvrdili, že malé oděrky po holení ve stejném místě usnadňují pronikání těchto látek do těla, kde reagují s naší DNA a vedou ke zhoubným mutacím v buňkách. Tvrdili také, že antiperspiranty mohou reagovat i s ženským hormonem estrogenem, který je známý tím, že ovlivňuje množení rakovinných buněk. Studie také poukazovala na to, že většina karcinomů prsu vzniká v horním vnějším kvadrantu prsu, který je blízko podpaží, kde se používají antiperspiranty.Tato teorie nebyla nikdy vědecky potvrzena a lékaři ji označují za zcestnou pověru. Pokud se ale rozhodnete nepoužívat komerční deodoranty obsahující chemikálie, určitě svému zdraví jen prospějete. Na trhu již existuje spousta přírodních, levných a účinných deodorantů, které neobsahují žádnou z těchto chemikálií. Můžete si také vyrobit deodorant doma.
6. Podprsenky a rakovina prsu?
Další pověrou, která se točí kolem rakoviny prsou, je souvislost s nošením podprsenky. O tomto tématu se píše v knize Dressed to Kill: The Link Between Breast Cancer and Bras. Nošení podprsenky s kosticemi nebo příliš těsné podprsenky může podle autorů omezovat průtok lymfy a bránit schopnosti těla odstraňovat toxiny z oblasti podpaží, a tím pádem přispívat ke vzniku rakoviny prsu. V knize se tvrdí, že:- Ženy, které nosily podprsenku 24 hodin denně, měly o 75 % větší šanci na rozvoj rakoviny prsu
- Ty, které nosily podprsenku více než 12 hodin denně, ale nespaly v ní, měly vyšší riziko v poměru 1:7
- U žen, které nosily podprsenku méně než 12 hodin denně, se riziko snížilo na 1:52
- Ty, které nosily podprsenku jen zřídka nebo nikdy, měly riziko 1:168
Lékaři toto pseudovědecké tvrzení ale odmítají. Shodují se na tom, že na vznik rakoviny nemá žádný vliv, jak těsné oblečení ženy nosí. Ani to, zda nosí podprsenku denně nebo vůbec. I když je toto téma překvapivě kontroverzní, stojí za zamyšlení. Zatímco budou vědci pokračovat v debatách o vztahu mezi podprsenkami a rakovinou prsu, vy se alespoň budete cítit pohodlněji.
7. Pracujte na rovnováze hormonů
Hormony hrají při rakovině prsu obrovskou roli, a proto hormonální substituční léčba, antikoncepce a postupy, které nepřirozeně mění vaše hormony, mohou zvýšit riziko problémů s prsy. Hormonální antikoncepce ze své podstaty mění normální hormonální funkci těla, aby zabránila těhotenství. Pro uživatelky tím pádem představuje vyšší riziko rakoviny, srdečních chorob, krevních sraženin, mrtvice, úbytku kostní hmoty a dalších problémů. Souvislost mezi antikoncepcí a rakovinou je dobře zdokumentovaná. Užívání léků, které mění hormony, může navíc maskovat příznaky problémů souvisejících s hormony a ztěžovat jejich detekci. Dr. Angela Lanfranchi, lékařka specializující se na rakovinu prsu, tvrdí, že antikoncepce je odpovědná za 660 % nárůst neinvazivního karcinomu prsu od roku 1973.8. Cvičte
Cvičení vám pomůže udržet si zdravou váhu, což je pro zdravá prsa také důležité. Obezita byla totiž spojena se zvýšeným rizikem všech druhů rakoviny, včetně rakoviny prsu. Cvičení zvyšuje oběh a průtok lymfy, což pomáhá tělu eliminovat toxiny. Pohyb také podporuje správnou produkci a funkci hormonů, což pomáhá tělu eliminovat toxiny a vyrovnat přítomnost přebytečného estrogenu v těle.Chůze, lehký běh nebo skákání na trampolíně se zdají být prospěšné kvůli tomu, že stimulují lymfu. Protahování, cvičení pilates a posilování přispívají ke zlepšování hormonální reakce a snižování kortizolu, hladiny cukru v krvi a dalších faktory, které mohou ovlivňovat hormony. Jedno konkrétní cvičení, které je zmiňování pro jeho účinky na lymfatický a oběhový systém, je systém T-Tapp, který je velmi šetrný ke svalům a kloubům.
Faktory, o nichž se vědci domnívají, že by mohly snížit riziko rakoviny prsu:
- Kojení svých děti nejméně 6 měsíců
- Mít více než jedno dítě
- Udržení zdravé hmotnosti
- Pravidelné cvičení
- Dostatečné množství antioxidantů a strava bohatá na omega-3
- Dostatek vitamínu D ze slunečního záření nebo doplňků
Faktory, které zvyšují riziko rakoviny prsu:
- Mít své první dítě po 30 letech nebo nemít děti
- Nadváha
- Vícenásobné těhotenství bez kojení
- Kouření
- Nízké hladiny vitamínu D
- Nadměrná konzumace alkoholu
- Světlo během noci (snižuje produkci melatoninu)
Jak posílit zdraví prsu?
- Jezte zdravou stravu složenou z opravdových potravin.
- Vyvarujte se zpracovaným potravinám.
- Pijte hodně vody a bylinných čajů.
- Zvažte doplňky, jako je omega-3 a kurkumin.
- Pečlivě prozkoumejte všechny léky, které mohou ovlivnit hladinu hormonů
- Pravidelně cvičte.
- Udržujte stres na minimu jógou nebo meditací.
- Dopřejte si v noci dostatek spánku.
- Pravidelně provádějte samovyšetření prsu.
Zdroje:
BreastCancer.org, U.S. Breast Cancer Statistics. Retrieved May 27, 2020.
Ewertz, M., Jensen, M. B., Gunnarsdóttir, K. Á., Højris, I., Jakobsen, E. H., Nielsen, D., … & Cold, S. (2010). Effect of obesity on prognosis after early-stage breast cancer. Journal of Clinical Oncology, 29(1), 25-31.
Exley, C., Charles, L. M., Barr, L., Martin, C., Polwart, A., & Darbre, P. D. (2007). Aluminum in human breast tissue. Journal of inorganic biochemistry, 101(9), 1344-1346.
Griffiths, K., Aggarwal, B. B., Singh, R. B., Buttar, H. S., Wilson, D., & De Meester, F. (2016). Food antioxidants and their anti-inflammatory properties: a potential role in cardiovascular diseases and cancer prevention. Diseases, 4(3), 28.
Li, C. I., Beaber, E. F., Tang, M. T. C., Porter, P. L., Daling, J. R., & Malone, K. E. (2012). Effect of depo-medroxyprogesterone acetate on breast cancer risk among women 20 to 44 years of age. Cancer Research, 72(8), 2028-2035
Linhart, C., Talasz, H., Morandi, E. M., Exley, C., Lindner, H. H., Taucher, S., … & Ulmer, H. (2017). Use of underarm cosmetic products in relation to risk of breast cancer: a case-control study. EBioMedicine, 21, 79-85.
Pan, S., Yuan, C., Tagmount, A., Rudel, R. A., Ackerman, J. M., Yaswen, P., … & Leitman, D. C. (2015). Parabens and human epidermal growth factor receptor ligand cross-talk in breast cancer cells. Environmental health perspectives, 124(5), 563-569.
Pike, M. C., Krailo, M. D., Henderson, B. E., Duke, A., & Roy, S. (1983). Breast cancer in young women and use of oral contraceptives: possible modifying effect of formulation and age at use. The Lancet, 322(8356), 926-929.
Shan, N. L., Bak, M. J., Cai, L., Wernyj, R., Sargsyan, D., Cheng, D., … & Suh, N. (2019). Identification of key drivers of cancer stemness and progression regulated by vitamin D compounds in ductal carcinoma in situ breast cancer.
Yeung, C. A. (2019). Limit consumption of free sugar to reduce cancer risk. BMJ, 366, 10.1136/bmj.l2408.
Autor: Jana Divinová
Jak přirozeně zlepšit zdraví prsů a snížit riziko rakoviny? Mnohé faktory, které způsobují rakovinu prsou nelze ovlivnit, přesto můžeme riziko této nemoci snížit
Zdravá výživa
300
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ