Zdraví

10 levných a účinných domácích léků na bolest zubů

21.04 2016|Alternativně
10 levných a účinných domácích léků na bolest zubů

Bolest zubů má mnoho podob, od mírné bolesti, až po nesnesitelně pulzující bolest v zubech nebo celé čelisti. Mezi hlavní příčiny bolesti zubů patří zánět dutiny, infekce, zánět kořene zubu, prasklý zub, onemocnění dásní a další.

Bolest zubů většinou vzniká, když je centrální oblast zubu podrážděna nebo v ní propukne zánět. Uvnitř zubu se nachází několik nervových zakončení, která jsou velmi citlivá. Pokud vás trápí bolesti zubů, nejlepší co můžete udělat, je co nejdříve vyhledat pomoc zubaře, než se problém ještě zhorší. Než se k zubaři dostanete, můžete zkusit některé z přírodních prostředků na dočasné zmírnění bolesti. Vybrali jsme pro vás 10 nejúčinnějších přírodních léků proti bolesti zubů.

1. Pepř a sůl

Směs soli a pepře může být velmi užitečná, když se zub začíná stávat citlivým. Obě složky mají antibakteriální, protizánětlivé a analgetické vlastnosti. Stačí smíchat stejné množství pepře s kuchyňskou solí a několika kapkami vody, aby vznikla konzistentní pasta. Pastu naneste přímo na postižený zub a nechte chvíli působit. Provádějte několikrát denně, po dobu několika dní.

Sůl a pepř


2. Česnek

Také česnek vám může poskytnou nesmírnou úlevu od bolesti zubů. Česnek má antibiotické a jiné léčivé vlastnosti, které mohou být při snižování bolesti velmi účinné. Smíchejte rozmačkaný stroužek česneku se stolní solí a směs aplikujte přímo na postižený zub. Pokud chcete, můžete místo toho stroužek česneku žvýkat. Tuto přírodní léčbu aplikujte na zuby po dobu několika dní.

Česnek


3. Hřebíček

Hřebíček má protizánětlivé, antibakteriální, antioxidační a anestetické vlastnosti, které pomáhají zmírnit bolest zubů a bojovat proti infekci. Rozdrťte dva hřebíčky a smíchejte je s malým množstvím olivového oleje a aplikujte na postižený zub. Další možností je natřít bolavý zub hřebíčkovým olejem nebo přimíchat hřebíčkový olej do ústní vody.

Hřebíček


4. Cibule

Cibule má antiseptické a antimikrobiální vlastnosti, které dokáží zmírnit bolest zubů tím, že zabijí bakterie a zmírní nebo zastaví infekci. Při prvním náznaku bolesti zubů žvýkejte několik minut syrovou cibuli. Pokud už nejste schopni ani žvýkat, pak vložte kousek cibule přímo na špatný zub nebo dáseň a nechte působit.

Cibule


5. Ločidlo čertovo lejno

Bolesti zubů nebo krvácení dásní můžete léčit pomoci rostliny ločidlo čertovo lejno, která je oblíbené jako koření především v indické a vegetariánské kuchyni. Smíchejte půl čajové lžičky koření se dvěma čajovými lžičkami citronové šťávy a mírně zahřejte. Pomocí vatového tamponu směs aplikujte na postiženou oblast. Směs vám zajistí rychlou úlevu od bolesti. Alternativou je čertovo lejno zahřáté v másle.

6. Teplá slaná voda

Jednoduchým domácím lékem na bolest zubů je sklenice teplé slané vody. Stačí smíchat půl lžičky kuchyňské soli s teplou vodou a získanou tekutinu používat k vyplachování úst. Slaná teplá voda pomůže snížit otok a zároveň bojuje proti bakteriím, které způsobují infekci.

Sklenice vody


7. Listy guave

Čerstvé listy guave dokáží mistrovsky zmírnit bolest zubů, a to díky svým protizánětlivým, analgetickým a antimikrobiálním vlastnostem. Stačí žvýkat jeden až dva listy guava tak, aby se šťáva z nich dostala na postižený zub. Stejně působí i syrové listy špenátu. Jinou možností je svařit 4-5 listů guave v horké vodě. Roztok nechte zchladnout na pokojovou teplotu, přidejte do něj trochu soli a používejte jako ústní vodu.

Guave


8. Vanilkový extrakt

Vanilkový extrakt je další populární lék na léčbu bolesti zubů, protože pomáhá znecitlivět bolest. Vanilka má navíc uklidňující účinek. Ponořte vatovou tyčinku do vanilkového extraktu a aplikujte na postiženou oblast. Provádějte několikrát denně, dokud neucítíte úlevu.

Vanilka


9. Džus z mladé zelené pšenice

Zelená pšenice má přirozené antibakteriální vlastnosti, které pomohou v boji proti zubnímu kazu i ke zmírnění bolesti. Extrahujte šťávu ze zelené pšenice a používejte ji jako ústní vodu. Pšenice bude absorbovat toxiny z dásní, sníží růst bakterií a udrží infekci pod kontrolou. Pokud chcete, můžete jednoduše žvýkat syrové listy pšenice.

Mladá pšenice


10. Kostky ledu

Led může pomoci zmírnit bolest zubů, protože dokáže znecitlivit nervová zakončení. Zabalte malou kostku ledu do bavlněné látky a držte ji na tváři poblíž bolavého zubu několik minut. Pokud infekce zasáhla zubní nervy, může kontakt s chladem způsobit větší bolest. Můžete využít i akupresurní techniku, která může zmírnit bolest zubů. Stačí třít kostku mezi ukazováčkem a palcem.

Led


Přírodní léky na bolest zubů jsou pouze dočasným řešením, než se dostanete k zubaři. Některé zubní problémy vyžaduji agresivnější léčbu, než vám mohou poskytnout domácí léky, proto nespoléhejte na to, že se díky nim můžete vyhnout zubaři.

Autor: Jad

Bolest zubů, levné a účinné domácí léky na bolest zubů. Přírodní léky na bolest zubů jsou skvělým způsobem, jak přečkat dobu, ne se dostanete k zubaři.
Zdravá výživa

 306 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Jana|31.10 2019 13:41
Spíše je důležité přijít na příčinu... aby nebylo pozdě potom.
Odpovědět
 0