Zdraví

7 důvodů, proč byste si před spaním měli masírovat nohy

23.04 2016|Alternativně
7 důvodů, proč byste si před spaním měli masírovat nohy

Po dlouhém a náročném dni stráveném ve stoje nebo při chůzi je příjemná masáž chodidel něco, co by si měl dopřát každý, a to nejen proto, že je to příjemné a pomůže nám to relaxovat, ale také proto, že masáž chodidel má léčebný přínos pro naše fyzické a duševní zdraví.

V reflexologii, typu alternativní medicíny, je masáž nohou naprostým základem. Naše nohy mají několik nervových zakončení (reflexů), které odpovídají různým systémům a orgánům v těle. Tyto reflexy mají terapeutické účinky, které můžeme aktivovat pomocí masáží. Celá řada zdravotních odborníků používá masáž nohou ke zlepšení celkového zdravotního stavu. Existuje mnoho studií, které potvrzují přínos masáže nohou pro lidi všech věkových kategorií. Dnes pro vás máme 7 důvodů, proč je dobré si masáž nohou před spaním dopřát.

1. Zlepšuje krevní oběh

Oběh nohou je často narušován těsnými a nepohodlnými botami, které nosíme po většinu dne. Zároveň zatěžujeme naše svaly, kterém málokdy dopřejeme nějaké protažení, což přispívá ke špatnému krevnímu oběhu. Právě masáž nohou je jednou z nejlepších možností, jak zlepšit prokrvení dolních končetin.

10 a 20 minutová masáž před spaním může výrazně zlepšit krevní oběh dolních končetin, což je prospěšné také pro diabetiky, kteří jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku periferní neuropatie.Tento problém u nich může nastat, když tkáně a nervy v končetinách nemají dostatek živin a kyslíku. To může vést ke znecitlivění, brnění a pálení.

Studie z roku 2014, zveřejněna v časopise Archives of Physical Medicine and Rehabilitation, ukazuj na to, že masáž zlepšuje vaskulární funkci u lidí, kteří ji nevyužili. To znamená, že masáž má výhody pro lidi, bez ohledu na jejich úroveň fyzické aktivity. Omezený průtok krve může v dlouhodobém horizontu způsobit selhání srdce a ledvin, vysoký krevní tlak, křečové žíly a poškození orgánů.

2. Podporuje zdravý spánek

Každodenní výzvy nedovolují naši mysli vypnout ani na konci dne, což brání zdravému spánku. Chcete-li tělu pomoci si odpočinout a podpořit jeho klidný spánek, pak mu určitě věnujte krátkou masáž chodidel. Ideální by byla samozřejmě masáž celého těla, ale tu si sami každý den určitě nemůžete dopřát. Celý proces masáže stimuluje reflexní body podél merediánů a podporuje volný tok energie. To umožňuje hlubokou relaxaci a klidný spánek.

Studie z roku 2014, zveřejněna v íránském Journal of Nursing Critical Care, uvádí, že masáž nohou zlepšuje kvalitu spánku u pacientů s postižením srdce a je vysoce doporučována pro zlepšení kvality spánků u pacientů s ischemickou srdeční chorobou.

3. Boj se stresem a úzkosti

Snad každý z nás pocítí čas od času úzkost nebo stres. Masáž nohou může pomoci snížit úzkost i stres. Tlak na konkrétní reflexy na nohou vytváří odezvu v nervovém systému a podporuje relaxaci. Tato reakce může mít za následek snížení stresu i úzkosti.

Stres zmírňuje působení na reflex jménem solar plexus. Chcete-li stimulovat tento bod, tak stlačte strany nohou k sobě. Bod najdete ve středu této oblasti. Studie publikována v roce 2012 v časopise BMC Nursing ukázala, že masáž nohou zlepšuje náladu, snižuje úzkosti a krevní tlak.

4. Zmírňuje bolesti zad

Ti, kteří trpí bolestmi bederní páteře, by si měli nohy masírovat před spaním denně. Masáž by měla být prováděna pomocí palců podél klenby chodidel asi 5 minut.

Studie z roku 2012, publikována v íránském časopise Jounal oF Nursing and Midwifery Research, zjistila, že reflexní masáž nohou je účinná při snižování závažnosti chornických bolestí zad. Masáž nohou se zdá být lepším způsobem ošetření, než masírování bederní páteře. Bolest bederní páteře může znehodnocovat i zdravý spánek. Jakmile bolest zredukujete pomocí masáže nohou, můžete si vychutnat i klidný a bezbolestný spánek.

5. Snižuje otoky nohou i chronické bolesti

Dobrá masáž nohou pomůže odpočinout danému úseku nohou, zklidní svaly a sníží otok, který způsobuje bolest. Studie z roku 2014 v klinické praxi zjistila, že reflexní terapie byla účinná při snižování bolesti a navozování relaxace u lidí, kteří měli poraněnou krční páteř a chronické bolesti. Další studie ze stejného roku uvedla, že masáž nohou byla účinná při pooperační léčbě bolesti u pacientek po plastice prsou.

6. Snižuje krevní tlak

Vysoký krevní tlak může způsobovat celou řadu dalších problémů. Pravidelná masáž nohou může pomoci snížit krevní tlak, a díky tomu i celou řadu dalších zdravotních problémů. Studie z letošního roku, zveřejněna v PLOS One reports, tvrdí, že aromatická masáž nohou výrazně snižuje systolický i diastolický krevní tlak. To snižuje úzkost a zlepšuje duševní kvalitu zdraví.

7. Zabraňuje otoku nohou

Hromadění tekutin v nohou má za následek oteklé, bolestivé a ztuhlé nohy. Mezi běžné příčiny otoku nohou patří například těhotenství nebo špatný krevní oběh. Otoky nohou mohou způsobovat bolestné a obtížné pohybování nebo dokonce i poruchy spánku. Z dlouhodobého hlediska může pomoci lehké cvičení, jako je chůze, plavání nebo strečink, avšak rychlou úlevu od příznaků vám přinese masáž nohou.

Jak si udělat masáž nohou

Jednoduchou masáž nohou si můžete udělat i sami, bez pomoci odborníka. Ideálním časem je doba před spaním. Napusťte si nádobu s teplou vodou. Přidejte do ní 2-5 kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru. Do nádoby ponořte nohy asi na 15-20 minut, než vám změknou paty. Poté nohy vytáhněte z vody, jemně osušte ručníkem a masírujte je teplým olejem dle vašeho výběru. Můžete zvolit olivový, kokosový, mandlový nebo třeba lněný olej.

Autor: Liv

7 důvodů, proč byste si před spaním měli masírovat nohy. Masáž nohou má celou řadu pozitivních zdravotních účinků. Masáž nohou je nejen příjemná, ale
Zdravá výživa

 307 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Ing.Josef Ciger|03.08 2016 06:51
LEVNÁ NABÍDKA PRO UPEVNĚNÍ ZDRAVÍ,PROČ TO NEZKUSIT A OSVOJIT SI PAK...(?)SI
ČAS PRO ZDRAVÍ SI MUSÍME NAJÍT!
Odpovědět
 0