Zdraví

10 přírodních léků proti alergické rýmě

30.10 2017|Alternativně
10 přírodních léků proti alergické rýmě

Alergická rýma je běžný stav, který postihuje odhadem jednu miliardu obyvatel této planety a v závislosti na ročním období přibližně 20-30 procent Čechů. Jde o typ alergické reakce, ke které dochází, když imunitní systém přehnaně reaguje na určité látky, které vdechujeme a tělo v důsledku toho uvolňuje chemikálie, které způsobují alergickou reakci.

Mezi běžné alergeny, které způsobují alergickou reakci, patří pyl, roztoči nebo zvířecí srst. U některých lidí je riziko, že budou trpět alergickou rýmou, vyšší. Mezi rizikové faktory patří alergie v rodině, jiná alergie, oslabený imunitní systém a vystavování se pasivně cigaretovému kouři. Alergie je také běžnější u můžu než u žen.

Existují dva typy alergické rýmy - sezónní (známá také jako senná rýma) a trvalá, která se může objevit kdykoli během roku. Mezi symptomy patří bolesti v krku, suchý kašel, bolesti hlavy, únavu, slabost černé kruhy pod očima. Alergická rýma může silně ovlivnit kvalitu života alergika. Snížit symptomy alergické rýmy můžete pomocí chemických medikamentů, nebo můžete vyzkoušet šetrnější, přírodní cestu, která není tak finančně nákladná a často bývá mnohem efektivnější. Zdravé zdraví pro vás připravilo deset přírodních prostředků, které vám mohou ulevit od alergické rýmy.

1. Solný roztok

Jeden z prvních kroků k vyléčení alergické rýmy je odstranění hlenu z nosu pomocí nosního výplachu solným roztokem. Studie z roku 2008, kterou oficiálně publikovala State Medical Society of Wisconsin, zjistila, že obyčejný solný výplach může zmírnit příznaky alergické rýmy.

Smíchejte 1 čajovou lžičku soli se špetkou jedlé sody ve dvou šálcích vlažné, destilované vody. Použijte nosní baňku a vdechněte malé množství tohoto roztoku jednou nosní dírkou. Umožněte roztoku odtéct zpět skrze druhou nosní dírku nebo pusu. Jemně foukněte, abyste z nosu odstranili nadbytečný hlen a roztok. Ten samý postup zopakujte s druhou nosní dírkou. Tuto metodu opakujte několikrát denně, dokud se situace nezlepší. Můžete také zakoupit solný roztok v lékárně a dál postupovat stejně.

2. Pára

Vdechování páry je běžný přírodní prostředek, který pomáhá čistit nosní průchody od nadbytečného hlenu a dalších dráždivých látek. Mělo by vám pomoct zbavit se i příznaků alergické rýmy, jako je kýchání, rýma a bolesti v krku.

Do velké mísy nalijte horkou vodu. Přidejte 3-4 kapky jakéhokoli esenciálního oleje, jako je eukalyptus, máta, rozmarýn nebo tea tree olej. Hlavu si přikryjte ručníkem a opatrně se nakloňte nad mísu. Zhluboka vdechujte pár 5 až 10 minut, poté nosem pořádně vydechněte. Opakujte toto několikrát za den, dokud nedojde k úplnému vyléčení.

3. Zázvor

Zázvor je dalším užitečným pomocníkem v boji s alergickou rýmou. Funguje jako přírodní antihistaminikum a má antivirové, antibakteriální, protizánětlivé a imunitu posilující účinky, které napomáhají ulevit od příznaků alergické rýmy, jako je ucpaný nos, rýma, kašel a dokonce i bolest hlavy.

Přidejte polévkovou lžíci strouhaného zázvoru, několik kousků hřebíčku a malý kousek skořice do jednoho šálku vody. Vařte asi 5 minut, slijte a přidejte med a citronovou šťávu. Tento čaj pijte v sezóně alergií až třikrát denně. Několikrát denně také můžete žvýkat malé kousky zázvoru stejně jako používat zázvor při vaření.

4. Skořice

Ať už potřebujete ztlumit jakoukoli alergii, je dobré vyzkoušet skořici. Je to mocný antioxidant, který působí protizánětlivě a posiluje imunitní systém. Tlumí příznaky alergické rýmy mezi které patří ucpaný nos, kašel, sucho v ústech nebo rýma.

Připravte si směs 6 polévkových lžic mleté skořice a medu. Dobře zamíchejte a skladujte ve vzduchotěsné dóze. Dvakrát denně pak v alergické sezóně užívejte jednu lžíci této směsi. Další možností je vypít denně sklenici vlažného mléka se skořicí, což posilní váš imunitní systém. Můžete také použít skořici během vaření nebo po konzultaci s lékařem užívat doplňky s obsahem skořice.

5. Česnek

Česnek obsahuje tzv. quercetin, který je silným antihistaminikem, který může být velmi efektivní při léčbě alergické rýmy. Navíc česnek má antibiotické, antibakteriální a protivirové účinky. Posilňuje také imunitní systém a podporuje rychlé zotavení.

Žvýkejte denně 3 stroužky česneku v boji proti různým příznakům alergické rýmy. Můžete také čerstvý či sušený česnek zařadit do vašeho každodenního vaření. Lidé, kteří v minulosti trpěli nějakou alergií, mohou v sezóně čerpat z doplňků stravy s obsahem česneku. Správné dávkování konzultujte s doktorem.

6. Jablečný ocet

Jablečný ocet je další efektivní cestou, jak zmírnit alergii díky jeho antibiotickým a antihistaminových vlastnostem. Může ztlumit projevy alergií jako je časté kýchání, ucpaný nos, bolesti hlavy a další.

Přidejte dvě čajové lžičky organického, nefiltrovaného jablečného octa do sklenice vlažné vody. Přimíchejte čajovou lžičku medu a citronové šťávy. Pijte třikrát denně v sezóně, nebo dokud se nebudete cítit lépe.

7. Kopřiva dvoudomá

Kopřiva se dříve využívala pro její antihistaminové a protizánětlivé složky v alternativní medicíně k léčbě sezónních alergií, mezi které patřila i alergická rýma. Poskytuje rychlou úlevu od příznaků, jako je ucpaný nos, kýchání nebo svědění.

Přidejte jednu lžíci sušených kopřivových listů do jednoho šálku horké vody. Přikryjte a nechte ležet 5 minut. Poté slijte a přidejte trochu medu. Nálev pijte 2-3x denně, dokud příznaky alergie nevymizí. Denně také můžete brát doplňky stravy, konzultujte to však s doktorem. Tato bylina se může vzájemně narušovat s léky, které užíváte. Poznámka: Kopřiva není vhodná pro těhotné ženy a děti.

8. Oil pulling

Jde o jakési kloktání oleje. Oil pulling je starodávná technika pocházející z Ajurvédy. Pomůže vašemu tělu zbavit se dráždivých látek, které způsobují alergickou rýmu. Navíc může z vašeho těla odstranit i škodlivé toxiny, což je důležité k zachování zdraví během celého roku.

Vložte do úst lžíci sezamového nebo kokosového oleje. Převalujte ho v ústech asi 15-20 minut. Vyplivněte olej a opláchněte ústa teplou vodou. Techniku opakujte každé ráno před čištěním zubů, a to nejméně po dobu několika měsíců. Poznámka: Olej po tomto procesu nepolykejte, může být plný toxinů.

9. Probiotika

Podle studie čínských vědců z roku 2013, probiotika zvaná Lactobacilus acidophilus mohou napomoci omezit časté a vážné projevy alergické rýmy.

Kupte si kvalitní probiotika, které mají 1-2 biliony organismů na jednu tabletu. Užívejte jednu tabletu ráno a jednu večer po dobu jednoho až dvou týdnů. Probiotické jogurty jsou dobré na posilnění imunitního systému, což v léčbě alergické rýmy také pomůže.

10. Vitamín C

Vitamín C má vlastnosti antihistaminika a může pomoci redukovat projevy alergie. Navíc tento vitamín posilňuje celkový imunitní systém. Díky tomu je prevencí infekcí a navíc snižuje délku nemocí. Jezte potraviny bohaté na vitamín C jako jsou citróny, pomeranče, brokolice, grepfruit, kiwi, kapie, brambory, jahody, klíčky a rajčata. Také můžete doplňovat vitamín C pomocí doplňků. Je ale vždy lepší konzultovat to s lékařem.

Další tipy:

 • Chcete-li zmírnit příznaky alergie,jezte méně tuku a více stravy bohaté na komplexní sacharidy.
 • Lidem trpícím na alergickou rýmu může pomoci také akupunktura.
 • Omezte konzumaci alkoholu, kávy a mléčných produktů aspoň na pár dní.
 • Denně používejte lžíci lněného oleje.
 • Během sezóny kontrolujte prach, roztoče a plísně.
 • Na místo ventilátoru, který přináší vzduch zvenku, používejte doma a v autě klimatizaci.
 • Používejte doma zvlhčovač vzduchu.
 • Po příchodu domů si dejte vanu či sprchu.
 • Často se převlékejte, abyste nebyli vystavení alergenům zvenčí.
 • Povlečte váš polštář a přikrývku materiálem proti roztočům.
 • Držte domácí mazlíčky dál od vaší ložnice.
 • Pijte dostatek vody každý den, abyste udrželi tělo hydratované.Autor: Ive

10 přírodních léků proti alergické rýmě. Alergická rýma se dá léčit i přírodní cestou. Naučte se používat 10 přírodních léků proti alergické rýmě.
Zdravá výživa

 305 
  Komentáře ( 21 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
VeverkaTerka|09.11 2017 16:41
Jooo, skoušela sem všechno snad co tady píšete no. Trápilo mě to dost dlouho ta rýma pitomá a přestalo to až kdyš jsem od kamarátky dostala typ na Lymphomyosot . To mi to uplně vyřešilo no takže už mám klid
Odpovědět
 6 
AliceNejvice|16.11 2017 10:14
Jned jak sem si přečetla tvůj komentář jsem googlovala co ten Lymphomyosot je a vypadá to zajímavě noo. Jak dlouho už ho používáš?
Odpovědět
 2 
Petra|20.11 2017 11:39
Jo ahoj, no Lymphomyosot uš skoro tři měsíce proč?
Odpovědět
 1 
Erika|18.01 2018 10:49
Já si byla pro druhé balení. Fakt ciítím rozdíl a klidně budu Lymphomyosot užívat i preventivně.
Odpovědět
 2 
Dani41|10.11 2017 10:15
Jak piše Veverka, taky s nim mám skvělou zkušenost. Naší holčičce zachránil Lymphomyosot mandličky. (y) (y)
Odpovědět
 3 
Petra Kraus|14.11 2017 12:10
Tak ja se taky přidam. Furt ryma no jak děti tak my. Uš nás to pěkně štve no.. A Ten Lymphomyosot je teďky nějakej boom ne. To čtu každou chvílu někde, to taky snad skusim asi
Odpovědět
 3 
AliceNejvice|21.11 2017 09:32
Ráda bych ho vyzkoušela no. Asi si ho koupím. Doufám, že ho budou mít u nás v lékárně
Odpovědět
 2 
Dani41|22.11 2017 16:42
Jo Lymphomyosot maj v hodně lékárnách. Třeba budeš mít štěstí, zkus a uvidíš.
Odpovědět
 2 
Meggie|16.01 2018 17:11
Su na zázvoru a je to hnus. OsladilaJsem si celou konev. Pomůže mi to i tak? Už 2. den popíjím a moc se to nelpší :///
Odpovědět
 1 
Kristi Veselá|25.01 2018 16:04
Já teda zkoušela solný roztok. Mám z toho rozpačité dojmy. Můj problém to nevyřešilo a pořád mi kape z nosu :/
Odpovědět
 1 
Ivet|31.01 2018 16:48
Asi tak, sůl nejni pro každého. Já taky zkusila solný roztok a bylo mi z toho na zvracení. Zavrit me do solne jeskyne tak to nedavam :/// Na rýmu mi pomáhál Olynth. Ale už dochází a příště koupim něco jiného na zkousku.
Odpovědět
 1 
Simometta|01.02 2018 13:47
Příště můžeš vyzkoušet Lymphomyosot. Jsou to kapky, tak se nemusíš bát něčeho hnusného v nosu. U mě fungujou bezvadně a nejsou hořké.
Odpovědět
 0 
Ivet|02.02 2018 17:06
OKi. Příště vyzkouším. Dík za tip
Odpovědět
 0 
Dara Sczuková|05.02 2018 10:57
Přispívám jako alergik na pyly. Teď je pro mě nej období, protože všechno spí. UŽ TeĎ se děsím jara. Chtěla bych najít super přípravek co by mi pomohl a s alergii zamaval...
Odpovědět
 1 
Wendulka|07.02 2018 13:16
Až takový přípravek najdete dejte vedět. Zyrteků a analerginů už mám dost. chci ideálně nčco prirodniho.
Odpovědět
 1 
Dagmar|08.02 2018 15:03
Co rýma ale ty červené oči :-( to jde u mě ruku v ruce
Odpovědět
 1 
Soňka |09.02 2018 16:08
zkoušela jsem oil pulling když mám doma ten sezamový olej do salátů. Jednou a dost. Kdo to dá každý den má můj obdiv
Odpovědět
 1 
Farfelli|13.02 2018 11:08
já taktéž zkoušela a pak se tloukla do hlavy, do čeho jsem se to pustila. Nemohla jsem se té chutě oleje zbavit ještě několik hodin. Fakt raděj jiné metody
Odpovědět
 1 
Janka|16.02 2018 16:45
Raději pít sirup než kloktat oleje. To jsou teda bblé rady.
Odpovědět
 1 
Kari_Love|05.03 2018 15:11
Mléko se skořicí? Jdu do toho... .:) Zítra se podělím.
Odpovědět
 1 
Kari_Love|06.03 2018 14:31
Takže 2 dcl mléka jsem ohřála a přidala půl lžičky skořice. Banánový shake je jiná bašta to říkaám rovnou . Ale mléko jsem vypila. Takhle ale nevím kza jak dlouho mi tohle pomůze na nachlaezni.
Odpovědět
 1 
  Komentáře ( 21 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ