Zdraví

Jak přirozeně léčit autoimunitní onemocnění?

15.04 2018|Alternativně
Jak přirozeně léčit autoimunitní onemocnění?

Západní medicína léčí autoimunitní onemocnění pokusem o potlačení imunitního systému. Pilulky ale neřeší základní příčinu nemoci, pouze potlačují příznaky, takže člověk může na okamžik zapomenout, že nějakým onemocněním trpí.

Kvůli tomu, že pilulky neřeší základní příčinu nebo důvod, může pokračovat další poškozování těla. Je to jako ignorování kontrolky oleje v autě. Ještě sice můžete pokračovat v plynulé jízdě, nakonec to ale skončí ještě intenzivnějšími škodami. Pravděpodobně neexistuje přírodní lék nebo bylinka, která by poskytovala šetrnou léčbu autoimunitních onemocnění. Je však doporučováno zaměřit se na širokou škálu specifických projevů konkrétní nemoci u konkrétního jednotlivce. V následujících bodech jsme pro vás dali dohromady několik tipů, které by mohly vaše autoimunitní onemocnění zmírnit nebo pozastavit. Žádný z následujících tipů není zaručeným lékem, ale na druhou stranu rozhodně nemůže uškodit.

1. Změny ve stravě

Obohaťte svůj imunitní systém tím, že mu dodáte přirozenou a zdravou stravu. Vybírejte nezpracované potraviny bez konzervačních přísad. Strava by měla být vyvážená a bohatá na všechny nezbytné živiny. Jezte ovoce, zeleninu, celá zrna, zdravé tuky, potraviny bohaté na komplexní sacharidy.

U různých druhů autoimunitních onemocnění mohou být některé potraviny důležitější než jiné. Například lidé, kteří trpí lupusem by měli jíst stravu bohatou na vitamín C a esenciální mastné kyseliny, lidé s fibromyalgií zase kyselinu listovou a jedinci s vitiligem potraviny bohaté na vitamín B12.

Obecně platí, že k prevenci mnoha autoimunitních poruch, jako je diabetes, revmatodiní artritida, lupus, roztroušená skleróza nebo sklerodermie může přispět strava s nízkým obsahem tuků a vysokým obsahem bílkovin.

Hlavní příčinou autoimunitních onemocnění a stavů je vývoj komplexu antigen-protilátka, který se vznáší v krvi, ukládá se do tkání a způsobuje zánět a nepohodlí. Příčinou vzniku imunitního
komplexu je únik nezralých bílkovin do krve. Důkladné žvýkání jídla před požitím vám může pomoci minimalizovat úniky úplně nestrávených bílkovin do krve, které způsobují poruchy imunitního systému.

Je také důležité, snížit další množství bílkovin ve vaší stravě. Denní doporučený příjem bílkovin se pohybuje kolem 0,8 gramů bílkoviny na kilogram tělesné hmotnosti. V praxi by měly ženy se sedavým zaměstnáním jíst přibližně 46 gramů bílkovin denně a muži 56 gramů. 50 g bílkovin se nerovná 50 g masa, ve 100 g masa najdeme pouze 20-24 g bílkovin, zbytek je voda a tuk. Pamatujte však, že bílkoviny nejsou obsaženy jen v mase, ale i v ovoci a zelenině. Například šálek vařeného špenátu, kukuřice nebo brokolice obsahuje přibližně 5 gramů bílkovin.

Vědci zjistili, že živočišné bílkoviny, zvláště, když jsou vařené při příliš vysokých teplotách, mají tendenci zhoršovat autoimunitní onemocnění mnohem více než bílkoviny rostlinného původu. Pokud je to možné, měli byste se držet daleko od živočišných bílkovin alespoň po dobu 6 měsíců, aby si váš trávící trakt mohlu úplně odpočinout od trávení těchto bílkovin. Místo toho můžete jíst různé druhy zeleniny a luštěnin, které také mohou tělu dodat potřebné množství proteinů. Pokud se bez masa nemůžete obejít, snižte alespoň jeho množství.

2. Regenerujte svůj zažívací systém

Zavedení některých dietních změn a přijetí postupů zdravé výživy může značně přispět k prevenci a léčbě autoimunitních onemocnění. Návrat k základům, jako je žvýkání potravin, dokud nejsou téměř tekuté, vyhýbání se nezdravým tukům nebo jedení čerstvých sezónních potravin, může pomoci odvrátit vznik autoimunitních onemocnění. Menší a častější porce pomáhají udržovat stabilní hladinu cukru v krevním oběhu a nevytváří tlak na imunitní systém. Základní myšlenkou je menší tlak na trávicí trakt a optimální trávení.

3. Bezlepková strava

Gluten - bílkovina, která se nachází v pšenici, je hlavním přispěvatelem při alergických reakcích a spouštěčem autoimunitních onemocnění. Je známo, že způsobuje celiakii, která je charakterizována nesnášenlivostí glutenu a citlivost na lepek může vést k dalším autoimunitním poruchám.

4. Potravinářské alergeny

Abyste zabránili výskytu autoimunitních poruch, měli byste se vyvarovat hlavním potravinářským alergenům. Mezi ty patří například kukuřice, pšenice, ryby, sója, mléčné výrobky nebo ořechy.

5. Zbavte tělo toxinů

Množství toxinů nahromaděné v různých orgánech vašeho těla, jako jsou ledviny, játra a centrální nervový systém, může přispět k problémům imunitního systému. Ve skutečnosti může úroveň toxicity v těle obecně určit stupeň nemoci u dané osoby. Nahromaděné toxiny mohou ustoupit volným radikálům a potlačit aktivity buněčné membrány a fungování enzymů.

Pokud máte pocit, že jste vystaveni riziku autoimunitních onemocnění, měli byste se vyvarovat toxinů v životním prostředí, kterým můžete být vystaveni, jako v čistících prostředcích, pesticidech, detergentech, cigaretách, alkoholu nebo kofeinu. Nahradit je můžete přírodními verzemi.

6. Uklidněte svou mysl

Stres je také jednou z možných příčin autoimunitních onemocnění, proto je nutné udržovat svou mysl v pohodě. Použijte některé relaxační techniky, jako jsou dýchací cvičení, jednoduché meditace nebo jóga. Ty podpoří vnitřní léčení vašeho těla a budou účinné také při léčbě fyzických a duševních onemocnění, které by nakonec mohly vést k autoimunitním poruchám.

7. Akupunktura

Akupunktura je léčebná metoda vycházející z tradiční čínské medicíny, během které se do tzv. akupunkturních bodů pacienta nabodávají jehly. Podle tradiční nauky leží tyto body na akupunkturních drahách neboli drahách energie, tzv. meridiánech. Těmi podle této nauky proudí životní energie čchi a jsou spojeny s jednotlivými orgány. Akupunktura se snaží předcházet nerovnováze v toku této hypotetické energie a odstraňovat ji. Může pomoci zmírnit různé rušivé onemocnění zahrnující i autoimunitní onemocnění. Pokud máte možnost, naučte se akupunkturu od vyškoleného odborníka.

8. Nepodceňujte fyzický odpočinek

Nedostatek spánku působí na tělo podobně jako nadměrný fyzický stres. Dokáže otřást imunitou a způsobit jí vážné poruchy. Upozornili na to dánští a britští vědci. "Stačí jednou ponocovat a hned se únava negativně podepíše na imunitním systému. Lidé jsou poté náchylnější ke vzniku cukrovky, k vysokému krevnímu tlaku nebo imunitním poruchám, jako je alergie," tvrdí odborníci z nizozemské Erasmus MC University a britské University of Surrey.

9. Vystavte se slunci

Dostatek slunečního světla znamená pravidelný příjem přírodního vitaminu D, který se osvědčil jako účinný lék při prevenci a léčbě autoimunitních onemocnění. Ve světle nejnovějších studií je však vitamín D považován za tzv. regulační hormon, který má klíčovou úlohu v udržení zdraví a správné funkce více než 30 orgánů a tkání lidského těla (svaly, tkáně), což zcela zásadně mění pohled na jeho fungování a význam.

Vitamín D má komplexní a výrazné účinky zejména na imunitní systém, aktivuje tvorbu ochranných protilátek proti bakteriím a virům, je velmi užitečný v prevenci nachlazení a chřipek. Působí velmi rychle proti nachlazení! Potlačuje také nežádoucí autoimunitní reakce.

10. Maca

Maca je bylinka z Jižní Ameriky, která může být prospěšná při léčbě autoimunitních onemocnění. Zdá se, že Maca podporuje schopnost imunitní obrany. Tato prastará peruánská bylina působí jako afrodiziakum. Roste v nejvyšších polohách And v místech, kde drsné klimatické podmínky neumožňují růst jiným rostlinám. Pro své účinky na mužské a ženské libido se jí říká peruánská viagra. Obsahuje vysoký podíl fosforu, jódu, hořčíku, draslíku, síry, zinku, selenu, mědi, vápníku, železa a vitamínu A, B1, B2, B6, C a E. Dále obsahuje sacharidy, bílkoviny, fytosteroly, aminokyseliny, mastné kyseliny a třísloviny.

11. Cvičte

Cvičení posiluje imunitní systém, zlepšuje náladu a pomáhá k lepšímu spánku. Rutinní fyzický trénink je stejně důležitý pro zdravé jedince i pro ty, kteří trpí autoimunitními chorobami. Jediné omezení závisí na vašich vlastních schopnostech v daném okamžiku. Pokud například trpíte bolestmi kloubů, vyberte si aktivity s nižšími otřesy. Nezapomeňte, že nic se nemá přehánět, proto i vy dbejte na včasný a dostatečný odpočinek. Pokud se na cvičení fyzicky necítíte, nenuťte se.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Autoimunitní onemocnění aneb sám sobě nepřítelem


Autor: jad

Jak přirozeně léčit autoimunitní onemocnění? Na autoimunitní onemocnění neexistují žádné léky. Jediným způsobem, jak se jich opravdu zbavit nebo je zmírnit, je
Zdravá výživa

 304 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ