Zdraví

Hořčíkový olej a jeho účinky na zdraví

20.01 2021|Alternativně
Hořčíkový olej a jeho účinky na zdraví

Hořčík je prvek, které naše tělo potřebuje, přesto spousta lidí nepozná, že je trápí právě jeho nedostatek. Hořčík tělu pomáhá regulovat kalcium, draslík a sodík. Jedním ze způsobů, jak jej používat, je aplikace hořčíkového oleje.

Hořčík má v našem těle mnoho důležitých funkcí:
  • Podílí se na více než 300 enzymových reakcích v těle.
  • Napomáhá relaxaci svalstva a zmírňuje svalové křeče.
  • Stabilizuje hladinu cukru a citlivost na inzulin.
  • Je důležitý pro zdraví kardiovaskulárního systému.
  • Pomáhá srovnat hormony u mužů i žen.
  • Při zvýšeném stresu tělo čerpá více hořčíku, proto je třeba ho doplnit.
  • Udržuje dobrou náladu.

Šířící se povědomí o nedostatku hořčíku a jeho efektech na lidský organismus způsobilo, že se jedná o jeden z nevyhledávanějších doplňků stravy. Podle World Health Organization až tři čtvrtiny dospělých nepřijímají dostatek hořčíku.

Hořčík je důležitým elementem, který hraje klíčovou roli u stovek psychosomatických procesů v lidském těle. Není překvapením, že nedostatek hořčíku je spojen s různými zdravotními problémy. Příkladem jsou kardiovaskulární poruchy, zvýšený krevní tlak, cukrovka nebo bolesti hlavy. Navíc je hořčík důležitý pro růst kostí a může také hrát důležitou roli u sportovních výkonů.

Z potravin není tento minerál absorbován zrovna nejlépe. Ve střevech totiž naráží na spoustu dalších elementů a může se chovat jako projímadlo, což ještě zkracuje čas, během kterého může být absorbován. Dříve jsme skrze potraviny získávali více hořčíku, speciálně pak ze zeleniny a některých druhů ořechů. V současné době je ale půda na celém světě o hořčík velmi ochuzena. Například o špenátu se říká, že obsahuje 13 % toho, co obsahoval v roce 1950.

Lidé ve starověku hořčíkem léčili mnohé problémy, aniž by znali celé vědecké pozadí. Používali ho na výrobu pleťových masek, parní lázně, minerální koupele a bylinkové zábaly. A dnes víme proč - tento druh léčby může být neobyčejně hojivý a přispívá k celkovému zdraví. Jednou z variant, jak hořčík efektivně používat, je jeho aplikace na kůži pomocí hořčíkového oleje. Tady je několik benefitů, které užívání hořčíku lokálním způsobem má.

1. Tlumí bolesti kloubů a svalů

Jeden z nejčastějších důvodů, proč lidé používají magnesium, je tlumení bolesti. Hořčíkový olej přirozeně uvolňuje svaly a tlumí bolest bolavých míst. Vědecké studie, které zahrnují také výzkum publikovaný v The Journal of Physiology, zjistily, že může pomáhat utišovat chemikálie známé jako NDMA, které způsobují bolest. Při léčbě bolavých svalů a kloubů může mít olej z hořčíku další efekt - zmírňuje syndrom karpálního tunelu nebo bolesti zad.

2. Bojuje s migrénou

Nedostatek hořčíku je častým spouštěčem migrény. Výzkum potvrdil, že ti, kdo trpí migrénou a dalšími vážnějšími bolestmi hlavy, měli nedostatek hořčíku. Poté, co tento nedostatek řešili, odezněly i bolesti. Nejlepší cestou k získání hořčíku je aplikace oleje přímo na pokožku. Můžete také sprejovat olej na spodní stranu chodidel, do dlaní a na břicho. Tohle opakujte dvakrát denně, jednou ráno a jednou před spaním a nebo kdykoli pocítíte, že se blíží migréna.

3. Posílí vaši pokožku

Výzkumy ukazují, že hořčíkový olej dokáže rozpouštět ostatní oleje a tuky, což může pomoci redukovat mastnost pokožky, omezit akné a dokonce i onemocnění, jako je například ekzém.

4. Zajistí kvalitnější spánek

Jelikož je hořčík efektivním přírodní svalový relaxant, dokáže také příznivě ovlivnit problémy se spánkem. Experti vedli studie, kde zahrnuli například také výzkum z roku 2009, který vedla Lékařská univerzita v polském Lublinu. Ukázalo se, že hořčík má schopnost uvolňovat GABA receptory v mozku, a tím i nervový systém, který pomáhá utišit smysly a uklidnit mysl i tělo, proto dostatečně relaxujete během spánku.

5. Zmírňuje symptomy PMS

Už víme, že hořčík pomáhá proti bolesti, takže není divu, že pomáhá i při bolestech spojených s menstruací. Výzkum potvrdil, že 95 % žen, které při experimentu užívaly doplňky s obsahem hořčíku, měly před svou periodou tlumenější bolest a nepřibíraly na váze.

6. Posiluje zdraví a tlumí stres

Dalším důvodem, proč může hořčíkový olej hrát roli v souvislosti s PMS je, že dokáže tlumit stres a podporuje celkové zdraví a pocit pohody. Hořčík je většinou eliminován skrze moč v období stresu a napomáhá během několika fyziologických a neurologických procesů, když je tělo ve stresu. Jeho dostatek může pomoci najít hormonální rovnováhu přirozenou cestou. Vzhledem k tomu, že hořčík působí proti úzkosti, bývá nazýván pilulkou pohody.

7. Udržuje tlak

Doplňování hořčíku může přispět ke snižování krevního tlaku u těch, kdo trpí hypertenzí. To potvrzuje mnoho studií, například britský výzkum z roku 2012.

8. Reguluje cukrovku

Pokud necháte cukrovku neléčenou, nebo ji kontrolujete málo, vede k výraznému vyměšování glukózy močí, kvůli čemuž se v těle spotřebuje spoustu hořčíku, a v důsledku toho dochází k jakémusi vzdoru vůči inzulinu. To dělá z doplňování hořčíku ještě nezbytnější součást každého dne pro ty, kdo musí držet cukrovku pod kontrolou.

9. Lepší ústní hygiena

Hořčík je klíčovým minerálem, díky kterému tělo dokáže absorbovat kalcium, kterého pokud nemáme dost, trpí naše kosti i zuby.

10. Přírodní deodorant

Olej s hořčíkem dokáže minimalizovat zápach při pocení - přidejte několik kapek esenciálního oleje, jako je například levandulový a vytvoříte si tak perfektní deodorant.Autor: liv

Hořčíkový olej a jeho účinky na zdraví. Hořčíkový olej aplikovaný lokálně pomáhá proti PMS, migréně, bolestem kloubů a svalů a zlepšuje náladu.
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře ( 4 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Sandra|11.02 2021 12:22
Pro doplnění hořčíku většinou piju Magnesii, ale tohle taky nemusí být špatný způsob
Odpovědět
 0 
Nalka|28.02 2021 12:51
hořčíkový olej v kombinaci s magneziem jsou lék pro moje tělo. Chodím pravidelně běhat, takže potřebuji svoje tělo regenerovat a na to je nejlepší hořčík
Odpovědět
 0 
Tera|01.03 2021 23:19
Super díky za tip https://zdravezdravi.cz/
Odpovědět
 1 
Tera|01.03 2021 23:20
www.zdravezdravi.cz
Odpovědět
 1