Zdraví

10 léčivých účinků levandulového oleje

21.08 2017|Alternativně
10 léčivých účinků levandulového oleje

Levandule je oblíbená a všestranná bylina, jejíž esenciální olej se používá k mnoha kosmetickým i léčebným účelům. Levandulový esenciální olej má jemnou květinovou vůni, která má relaxační a osvěžující účinky na tělo i mysl.

Levandulový olej obsahuje více než 150 aktivních složek. Má protizánětlivé, antimykotické, antimikrobiální, antispazmodické, andepresivní, antiseptické, antibakteriální, analgetické a sedativní účinky.

1. Podporuje dobrý spánek

Když v minulosti lidé nemohli spát, plnili si polštáře květy levandule. Tenkrát to byly rady babiček a prababiček. Dnes je věděcky prokázáno, že levandulová aromaterapie vám pomůže relaxovat a lépe spát. Potvrdila to i studie z roku 2014, která byla publikována v American Journal of Critical. Kromě toho levandulový olej pomáhá stabilizovat náladu a vyvážit emoce.

Stačí, když si na polštář kápnete 3-4 kapky esenciální oleje z levandule. Také si můžete přidat 10-12 kapek levandulového oleje do aromaterapeutického difuzoru ve své ložnici.2. Snižuje bolesti hlavy

Pokud vás často trápí migrény, levandulový olej je skvělou přírodní alternativou léků proti bolesti. Esenciální olej z levandule má protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snížit bolest. Navíc uvolňuje napjaté svaly, které často přispívají k bolesti hlavy. To, že je inhalace silic z levandule účinnou a bezpečnou léčbou migrénových bolestí hlavy, potvrdila i studie z roku 2012, zveřejněna v časopise European Neurology.

Nakapejte pár kapek levandulového oleje na kapesník a vdechujte vůni. Pomůže vám to rychle zmírnit bolesti hlavy. Další možností je smíchat 2 kapky levandulového oleje s 1 lžící olivového oleje a směsí masírovat čelo.

3. Léčí mykózy

Levandulový olej je účinným prostředkem v boji proti houbovým infekcím. Studie z roku 2011, publikována v časopise Journal of Medical Microbiology zjistila, že levandulový olej má silné antifungální účinky proti kmenům hub, které způsobují časté infekce kůže a nehtů. Pomáhá také uklidnit svědící kůži, drobné rány, řezy, modřiny nebo popáleniny.

Smíchejte několik kapek levandulového oleje s jednou lžičkou olivového oleje. Směs nakapejte na plátno a přiložte na postiženou oblast. Nechte působit nejméně 30 minut a potom opláchněte vlažnou vodou a důkladně osušte. Opakujte dvakrát denně, dokud se infekce zcela nezbavíte.

4. Bojuje s úzkostí a souvisejícími vlivy

Esenciální levandulový olej funguje jako sedativum a pomáhá snižovat úzkost, stejně jako záchvaty paniky. Levandulová aromaterapie uvolňuje nervový systém a navozuje stav relaxace, která pomáhá zmírnit úzkost. Dále potlačuje stimulaci srdce a snižuje vysoký krevní tlak.

Dejte pár kapek levandulového oleje do misky s horkou vodou a vdechujte vznikající páru. To vám pomůže uklidnit úzkost. Pokud se chcete uvolnit, vetřete si pár kapek oleje do spánků. Alternativou je přidání pár kapek levandulového oleje do masážního oleje a masírování krku, zad a ramen.5. Zmírňuje potíže s dýcháním

Levandulový olej výborně uvolňuje dýchací cesty a odstraňuje respirační problémy. Jeho protizánětlivé vlastnosti mohou zvýšit odolnost proti astmatickým záchvatům. Studie z roku 2014, publikována v časopise Life Sciences zjistila, že inhalace silice z levandule může pomoci potlačit alergický zánět dýchacích cest a může pomoci při léčbě bronchiálního astmatu. Esenciální olej je skvělý také při léčbě nachlazení, chřipky, bronchitidy nebo infekce v krku.

Smíchejte 5 až 6 kapek levandulového oleje ve 2 lžících olivového nebo jojobového oleje a směs jemně vetřete do hrudníku. Provádějte dvakrát denně po dobu několika dní. Můžete také vyzkoušet inhalaci páry s levandulovým olejem. Další možností je přidat několik kapek tohoto oleje do difuzéru nebo zvlhčovače.

6. Zbavuje bolesti

Tento olej působí proti bolesti a má protizánětlivé vlastnosti, které také přispívají ke snížení bolesti, otoku a zánětu. Můžete jej použít při léčbě bolesti svalů, bolesti nohou, kloubů a dokonce i zad. Studie z roku 2006 prokázala u pacientek po biopsii prsu, které s kyslíkem přijímaly levandulovou aromaterapii, výraznou úlevu.

Bolavé klouby můžete pravidelně masírovat olivovým olejem smíchaným s levandulovým olejem. Další variantou je přidat několik kapek levandulového oleje do teplé vody a namočit si do ní na 10-15 minut bolavé nohy.

7. Léčí stafylokokovou infekci

Levandulový olej může díky svým silným antimikrobiálním a protizánětlivým vlastnostem léčit i stafylokokovou infekci. Stafylokokové bakterii mohou způsobit celou řadu kožních problémů včetně vředů, impetigo nebo celulitidy.

Stačí nakapat 2-3 kapky levandulového oleje na bavlněný tampon a položit na postiženou oblast. Nechte působit 30 minut, poté opláchněte. Opakujte dvakrát denně, několik dní za sebou.

8. Působí proti nepříjemným pachům

Sladká vůně levandulového esenciálního oleje může pomoci maskovat tělesný zápach i nepříjemný zápach v kuchyni, koupelně, ložnici nebo obývacím pokoji. Pokud jej budete používat jako osvěžovač vzduchu, předejdete bolestem hlavy a problémům s dýcháním, které by vám mohly způsobit některé chemické osvěžovače vzduchu.

Pokud se chcete zbavit tělesného zápachu, přidejte pár kapek levandulového oleje do sprchového gelu. Další variantou je přidat olej do rozprašovací láhve s vodou a používat k osvěžení těla. Pokud chcete, aby vám krásně voněl váš domov, přidejte pár kapek esenciálního oleje do zvlhčovače.9. Přírodní repelent proti hmyzu

Levandulový oleje je perfektní přírodní repelent, který pomáhá odpuzovat blechy, komáry, mouchy, můry i brouky. Aplikujte několik kapek levandulového oleje na pulzní body předtím, než půjdete ven. Pár kapek oleje můžete dát i na tkaninu, kterou uložíte do skříně nebo zásuvky u postele.

10. Podporuje růst vlasů

Alopecia areata je autoimunitní onemocnění, při kterém dochází k tvorbě lysinek ve kštici. Na počátku se jedná o lysá místa velikosti mince, postupem času dojde k jejich splývání do větších ploch postihujících v ojedinělých případech i celou kštici nebo celkové ochlupení těla. Na vzniku této choroby se podílí autoagresivní T-lymfocyty, které napadají struktury vlasových váčků, a proto hovoříme o autoimunitním onemocnění. Při této formě vypadávání vlasů se mohou vyskytovat zároveň další autoimunitní choroby. Nejčastěji se jedná o onemocnění štítné žlázy nebo atopický ekzém.

Studie z roku 1998, publikována v časopise Archives od Dermatological Research ukázala, že levandulový olej používaný společně s jinými esenciálními oleji, jako je tymiánový, rozmarýnový nebo z cedrového dřeva, je účinnou léčbou alopecie areata. Smíchejte několik kapek levandulového oleje se dvěma lžícemi jojobového oleje a po dobu několika měsíců směsí masírujte lysiny.
Autor: Liv

10 léčivých účinků levandulového oleje. Levandulový esenciální oleje působí proti bolestem hlavy, podporuje dobrý spánek, léčí mykózy
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Káťa|28.01 2018 16:08
Levandule je nádherná rostlina. Každé léto si ji pěstuji. Dokáže úžasně provonět dům. Levandulový olej, jsem zatím nevyzkoušela. Jaké s ním máte zkušenosti?
Odpovědět
 2