Zdraví

Arganový olej pro krásné a zdravé vlasy i pleť

18.03 2018|Alternativně
Arganový olej pro krásné a zdravé vlasy i pleť

Každá žena chce být krásná nejlépe bez použití chemických látek a plastických operací. Věřte, že je možné, aby vaše kůže vypadala mladší a vlasy byly hedbábnější přirozenou cestou. Arganový olej je jedním z nejúčinnějších prostředků proti stárnutí, pro regeneraci a omlazení. Kromě kosmetologie se tento olej osvědčil také ve vaření a medicíně.

Původ arganového oleje

K výrobě arganového oleje slouží ovoce jedinečného arganského stromu, který roste na jediném místě – na jihozápadě Maroka. Je nenáročný na podmínky, dokonale přizpůsoben tropickému klimatu a i za sucha je stále zelený. Strom může dosáhnout výšky až 15 metrů. V marocké přírodě je považován za vzácného „kmeta“.

V žluté hořké pecce z ovoce tohoto stromu jsou 2 – 3 jadérka připomínající mandlový ořech. Arganový olej získáváný prostřednictvím lisování za studena z jadérek plodů se již dlouho považuje za jeden z nejdražších rostlinných produktů. Na 1,5 – 2 litry arganového oleje se spotřebuje asi 100 kg plodů (úroda z 12 – 13 stromů), které mají 30 kg pecek, ze kterých se dá získat okolo 3 kg jadérek putujících na výrobu oleje.

Existují 3 typy marockého oleje: lisovaný za studena ze smaženého semena (určen pouze pro kuchařské účely), lisovaný za studena z nepražených semen (kvůli vysoké koncentraci zdravých látek je vhodný pro terapeutické užití i kuchařské vyžití) a kosmetický olej z nepražených semen.

Marocké ženy čistí jádra arganu


Arganový olej: vlastnosti a aplikace

Předtím, než si olej vůbec zakoupíte, nastudujte si o dané značce alespoň základní informace. Arganové oleje se často falšují. Jak si tedy vybrat? Podle berberské tradice olej dodnes vyrábí ženy ručně. Je jasné, že olej vyrobený takovouto formou nemůže být levný. Takže věnujte pozornost ceně. Olej je prakticky bez zápachu, velmi lehký a přirozený. Pleť je po jeho nanesení osvěžená, omlazená a dokonce se i malinko stáhne. Znatelnou změnu poznáte již po pár týdnech používání.

Jeho účinnost je důsledkem jeho složení, zejména pak obsahu nenasycených mastných kyselin (omega – 9, mega – 6), včetně alfa – linolové, linolové, olejové, stearidonové a mastné kyseliny, jako je stearová, palmitová, myristová. A také kvůli velkému množství obsažených vitamínů (zejména vitamínu „krásy“ – vitamínu E), stearinů, tokoferolů, polyfenolů. Taková bohatá přírodní kompozice umožňuje významně zpomalit proces stárnutí pokožky na buněčné úrovni. Arganový olej má výrazné protizánětlivé, ochranné, antioxidační a antialergické vlastnosti.

Arganová jádra


Arganový olej na obličej

Arganový olej obnovuje přirozenou krásu, aktivně obměňuje epidermis a normalizuje přírodní rovnováhu. Navrací pleti pevnost a pružnost, znatelně vyhlazuje jemné a mimické vrásky (můžete ho používat také na kůži kolem očí). Olej pomáhá stimulovat látkovou výměnu a krevní oběh, vyživuje pokožku minerály a vitamíny, hloubkově vyživuje a hydratuje. Zlepšuje celkový stav pokožky, vrací jí zářivost, svěžest a zdravý vzhled. Zbaví vás svědění a podráždění, může se používat také na spáleniny. Nepoužívejte ho však před a při opalování.

Arganový olej pracuje na principu buněčné terapie, zvyšuje množství kyslíku a aktivuje propustnost membrán, zabraňuje také ztrátě vlhkosti a snižuje výskyt akné. Tento olej je považován za jeden z nejlepších prostředků k prevenci povolení a ztrátě pevnosti pokožky. Díky komplexnímu vlivu na pojivé tkáně olej obnovuje přirozenou elasticitu a vytváří efekt liftingu zásluhou své jedinečné schopnosti používat vysokomolekulární proteiny jako redukční a kompenzační prvky. Vyhovuje trvalé péči pro všechny typy pleti, ochraňuje před vlivy okolního prostředí a změnami související s věkem.

Arganový olej na vlasy a nehty

Tento olej se aktivně používá také při péči o vlasy a nehty. Díky němu dochází ke kvalitnímu buněčného zvlhčování a komplexní výživě vlasů, ke zlepšení stavů nehtového lůžka a kůžičky.

Olej se může používat například jako kondicionér. Několik kapek si protřete mezi prsty a vetřete je do vlhkých vlasů. Můžete ho použít také na suché vlasy – aplikujte olej a zabalte vlasy do ručníku, nechte přes noc a ráno si vlasy umyjte. Pokud máte suché vlasy a lupy, olej naneste ke kořínkům vlasů. Olej je velice užitečný také pro řasy – aplikujte jej dvakrát týdně kartáčkem z řasenky. A pro zdraví nehtů, každý večer před spaním aplikujte olej na kůžičku nehtů a masírujte 2 – 3 minuty.

Arganový olej pro zdraví

Konzumace arganového oleje snižuje hladinu cholesterolu a klesá pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění. Při vnějším použití pomáhá olej urychlit krevní oběh, zmírnit bolest kloubů a svalů a rychle obnovit epitel. Má analgetický účinek.

Arganový olej dokonale zklidňuje, uzdravuje a regeneruje rány, a proto může být používán při léčbě různých onemocnění a zraněné kůže (jizvy, šrámy, odřeniny, popáleniny, rány). Kromě léčby muskuloskeletálního systému, onemocnění krevních cév a srdce a různých kožních onemocnění, se olej používá také při infekčních onemocněních, cukrovce, Alzheimerově chorobě či planých neštovicích.

Kontraindikace olej žádné nemá, kromě osobní nesnášenlivosti. Proto před použitím oleje otestuje vaší reakci tím, že ho aplikujete na kousek pokožky.

Arganový olej v kuchyni

Pro výrobu kuchyňského oleje jsou pecky z ovoce argania předem pečené, aby konečný produkt získal příjemnou ořechovou vůni, při tom barva může být různá od tmavě žluté do červené. Chuťově arganový olej připomíná dýňový olej, ale má mírně ostrou, hořkou chuť s nádechem koření a ořechů.

Doporučuje se používat pouze v mírném množství (jen pár kapek stačí pro zdůraznění chutě i vůně pokrmů). Je třeba podotknout, že olej určen k vaření není doporučován pro použití při smažení, protože při tepelném zpracování může dojít k narušení jeho organoleptických a zdraví prospěšných vlastností.

V kuchyni Maroka a zbytku Afriky se arganový olej používá už po staletí. Nejčastěji ho používají do zeleninových a ovocných salátů, při přípravě dezertů a pokrmů z ryb i masa. Například rajčatový salát dochucují arganovým olejem smíchaným s bazalkou, do ovocného salátu se doporučuje tento produkt smíchat s citronovou šťávou. Do zálivky k masovým pokrmům se tradičně přidává olej, který je předem smíchán s hořčicí.

Jako všechny oleje, má i tento rostlinný produkt vysoké kalorické hodnoty – 828 kcal. Proto se při přidávání do pokrmů doporučuje šetřit s jeho množstvím.Autor: Tar

Arganový olej pro krásné a zdravé vlasy i pleť. Arganový olej je jedním z nejvzácnějších a nejúčinnějších olejů. Jak arganový olej využít pro zdraví, krásu a v kuchyni?
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Martina|28.10 2020 15:03
kosmetiku s arganovým olejem používám taky, protože mám clipy na zahuštění vlasů a kosmetika s arganovým olejem na to opravdu nejlepší
Odpovědět
 0