Zdraví

Lymfatická masáž. Zlepší imunitní systém i pleť

02.06 2023|Alternativně
Lymfatická masáž. Zlepší imunitní systém i pleť

Lymfatická masáž je formou jemné masáže, která podporuje pohyb lymfatických tekutin po celém těle. Tekutina v lymfatickém systému pomáhá odstraňovat odpad a toxiny z tělesných tkání. Při některých zdravotních obtížích se tato tekutina ale hromadí a vznikají otoky, tzv. lymfedémy, které mohou způsobovat další zdravotní komplikace.

Úkolem lymfatické masáže je tyto otoky zmírnit a zlepšit pohyb lymfatických tekutin po celém těle a urychlit tak odtok lymfy z podkoží zpět do krevního oběhu. Přes krevní oběh protékají nečistoty a toxické látky do čistících orgánů, jako jsou například ledviny, játra, nebo plíce (plynný odpad), které tyto látky z těla vyloučí přirozenými cestami. Tento druh masáže může pomoci lidem s lymfedémem, fibromyalgii a dalšími zdravotními problémy. V tomto článku si vysvětlíme výhody lymfatické masáže a řekneme si, komu může pomoci. Nejdříve ale trochu historie.

Historie lymfatické masáže

Lymfatická masáž vznikla v Dánsku, na počátku 20. století. Tuto lékařskou masážní techniku vytvořili Emil a Estrid Vodderovi. Účinnost speciálních masérských tahů rychle proslavila tuto techniku po celém světě. V průběhu let se stala doporučovanou formou léčby v rámci mezinárodní lékařské komunity pro lymfodémy. Nejdříve se technika dostala do Francie. Teprve v 70. letech 20. století se dostala přes Rakousko do Severní Ameriky a dále.

Výzkum, který byl proveden, ukazuje, že existují více než stovky článků a studií, které dokazují úspěch a účinnost této formy masáže. Dnes je lymfatická masáž stále důležitější, a to nejen ve zdravotnictví, ale také ve wellness a studiích krásy.

Co je to lymfatický systém?

Lymfatický systém je součástí imunitního systému. Udržuje rovnováhu tekutin a hraje důležitou roli při absorbování tuků a v tucích rozpustných živin. Zahrnuje rozsáhlou síť cév, které prochází téměř všemi našimi tkáněmi a umožňuje pohyb tekutin zvaných lymfa.

Lymfa cirkuluje tělem podobně jako krev. V těle je asi 600 lymfatických uzlin. Tyto uzliny se zvětšují v reakci na infekci, v důsledku nárůstu lymfatické tekutiny, bakterií nebo jiných organismů a buněk imunitního systému. Systém lymfatických cév a uzlin má za úkol absorbovat přebytečnou tekutinu, její vyčištění a návrat do krevního řečiště, vstřebávání tuků, zachytávání cizorodých částic, mikroorganismů a nádorových buněk a tedy i podíl na fungování imunitního systému.

Lymfa je většinou bezbarvá čirá tekutina (řecky lymfa = čistá voda), která vzniká z mezibuněčné tekutiny poté, co je nasáta do počátečních lymfatických cév. Pokud je odtok lymfy narušen, dochází v podkoží k hromadění vody, tuku a odpadních látek. Jestliže se například cítíte unavení, oteklí, nová dieta nefunguje, na vině nemusejí být špatné stravovací návyky, ale právě nedostatečně fungující lymfatický systém.

Pokud je lymfatický systém přetížen, jako první se obvykle projeví únava nohou, otékání kotníků, lýtek a stehen, a to hlavně večer, po dlouhém stání a po námaze. Později se mohou objevit otoky v břiše, často přisuzovány otylost otoky očních víček, mízních uzlin, dechové potíže bez zřejmé příčiny, sklon k infekčním onemocněním z oslabení imunitního systému a posléze únava celého těla.

Příznaky zpomaleného oběhu lymfy:

 • oteklé kotníky nebo prsty
 • napjatá prsa
 • skvrnitá kůže
 • snížená odolnost vůči infekcím
 • oteklé oči
 • tmavé kruhy pod očima
 • únava
 • letargie
 • celulitida
 • vyboulené břicho
 • vyboulená boční stehna

Denně se vytvoří 2-3 litry lymfy. Množství proudící lymfy se odhaduje na 1 litr. Pohyb lymfy v lymfatických kapilárách a cévách je zajištěn stahováním kosterních svalů. Pokud nedojde ke včasnému zásahu, návrat do normálnímu zdravého stavu nebude již možný. Proto je velice důležité preventivně posilovat lymfatický systém. Provedením ruční lymfatické masáže můžete posílit imunitu, preventivně působit na odstranění vrásek a celulitidy.

Přínosy lymfatické masáže

Zatímco srdce nepřetržitě pumpuje krev krevními cévami, lymfatický systém se spoléhá na pohyb hladkých svalů a transport tekutiny skrze lymfatické cévy. Různé zdravotní stavy mohou normální tok lymfy přerušit, což způsobí, že nahromaděná lymfatická tekutina vytvoří na rukou nebo nohách otok. Tento stav se nazývá lymfedém.

Lymfedémy mohou vznikat v důsledku infekcí, během léčby rakoviny, která zahrnuje odstranění lymfatických uzlin a u všech nemocí, které poškozují lymfatický systém. Lymfatická masáž může snížit otoky a zlepšit krevní oběh v lymfatickém systému. V následujících řádcích se můžete dozvědět, k čemu je to dobré.

1. Zlepšuje imunitní systém

Ukázalo se, že lymfatická masáž zlepšuje imunitní systém. Technika, která se používá při masáži, se zaměřuje na lymfatické uzliny, jejichž úkolem je čištění krve. Uzliny se nacházejí v oblastech třísel, pod krkem, pažemi a kolem prsou. Tím, že pomáhá vytvářet zdravý oběh lymfatického systému, lymfatická masáž účinně detoxikuje tělo. Zároveň se zvyšuje produkce protilátek, které se používají ke snížení zánětu těla a v boji proti infekci. Esenciální oleje, které se při masáži používají, udržují tlak, který je nezbytný pro správnou techniku lymfatické masáže.

2. Pomáhá s kojením

Lymfatická masáž pomáhá ženám s kojením. Je prokázáno, že kojení je pro zdravý vývoj novorozence velmi důležité, protože mateřské mléko obsahuje protilátky a živiny, které jsou pro zdravý vývoj miminka nezbytné. Kojit začne asi 83 % žen, v průběhu měsíců, s narůstajícím počtem komplikací, ale toto procento klesá. Statistiky ukazují, že pouze jedna ze čtyř žen ve Spojených státech své děti výhradně kojila. To je často důsledkem toho, že komplikace, které vznikají, jsou pro ženu natolik bolestivé, že ji od dalšího kojení odrazují. Lymfatická masáž může napomoci lepšímu a bezbolestnějšímu kojení. Tato technika totiž pomáhá zlepšovat fungování ucpaných kanálků.

3. Snižuje stres a podporuje relaxaci

Jeden z nejzajímavějších benefitů lymfatické masáže spočívá v její schopnosti snížit stres a podpořit proces relaxace. Stlačování konkrétní oblasti našeho těla, v tomto případě lymfatických uzlin, účinně snižuje bolest. Díky tomu se snižuje úroveň stresu, a to zase podporuje naši duševní a fyzickou pohodu. Snížení úrovně stresu snižuje úzkost, což může pomoci lidem, kteří trpí záchvaty paniky.

4. Pomáhá po operacích

Technika také pomáhá pacientům zotavit se po operaci. Masáž může pomoci se symptomy souvisejícími s pooperační anestezií a pooperačním edémem. Aktivací lymfatického systému se z těla odstraní zbytky anestezie. Navíc, technika pomáhá uklidnit symptomy pooperačního zánětu, což v konečném důsledku zmírňuje bolest. Dále pak pomáhá regenerovat tělesné buňky a tkáně. Je však dobré vědět, že pacient by měl na lymfatickou masáž jít přibližně šest měsíců po operaci. Je lepší se poradit s lékařem.

5. Pomáhá proti únavě

Speciální techniky, kterých se využívá při masáži, jsou skvělé v boji proti únavě a pro stimulaci smyslů. Esenciální oleje, které se používají při této masáži, spolu s jejich specifickou aplikací, vám pomohou cítit se uvolněně a zdravě a zároveň vám dodají energii.

6. Péče o pleť

Lymfatická masáž je široce doporučována v kosmetickém i dermatologickém průmyslu. Je schopna změkčit kožní jizvy, pomoci s rychlostí a kvalitou hojení jizev, zmírnit akné, pomoci s příznaky ekzémů a také podpořit hojení ran na nohou a vředů na nohou. Esenciální oleje, které se při ní používají, otevírají póry a zanechávají pokožku měkčí a jasnější. Pokud máte pocit, že je vaše pokožka dehydratovaná, lymfatická masáž ji určitě prospěje.

7. Uklidňuje migrény

Sekvenční a lehké pohyby při masáži mohou pomoci zklidnit pravidelné bolesti hlavy a zejména migrény. Opakované masážní pohyby zmírňují bolest. Techniky a tlak, který je vyvíjen na specifické oblasti našeho těla, pomáhají potlačit naše sympatické nervové systémy, což zmírňuje signály bolesti, které jsou vysílány z našeho nervového systému do mozku.

8. Zlepšuje spánek

Tato masážní technika může pomoci těm, kteří trpí nespavostí nebo jinými poruchami spánku. Tím, že uvolníte lymfatický systém, pomáháte svému nervovému systému fungovat. To zase pomáhá zlepšit kvalitu spánku. Je to dáno i tím, že díky této technice se vaše tělo dostane do stavu hluboké relaxace.

9. Detoxikuje

Lymfatická masáž podporuje detoxikaci a odstraňování toxinů z našeho těla. Speciální tlak na lymfu a lymfatické uzly podporuje krevní oběh směrem k srdci, což zase podporuje odtok tělesného odpadu a tělesné tekutiny.

10. Pomáhá léčit chronickou bolest

Technika pomáhá do značné míry léčit chronickou bolest. Uklidňující účinek, který tato masáž představuje pro tělo, snižuje signály bolesti, které jsou posílány z našeho nervového systému do mozku. Tento proces pomáhá snižovat chornický stav, úzkosti a emocionální stres. Pacienty, kteří netrpí bolestí, zanechá tato masáž méně napjaté a klidnější.

Kosmetické účinky lymfatické masáže:

 • odstraňuje celulitidu
 • zeštíhluje a zmenšuje obvod stehen a nohou
 • zlepšuje vzhled pokožky celého těla, omlazuje pokožku
 • zpevňuje podkoží, dochází k redukci objemu těla
 • modeluje postavu

Léčebné účinky lymfatické masáže:

 • zmírňuje otoky nohou, působí proti tzv. „těžkým nohám“
 • preventivně působí proti vzniku křečových žil a otoků, léčí již vzniklé
 • upravuje otoky po operacích
 • upravuje žilní nedostatečnost
 • zlepšuje tok lymfy
 • podporuje detoxikaci organismu
 • regeneruje organismus
 • prokrvuje pokožku
 • vhodná pro ty, kteří mají sedavé zaměstnání, i pro ty, kteří jsou „celý den na nohou“
 • zlepšuje imunitní systém
 • zmírňuje migrény

Dočasné jevy doprovázející tuto terapii

Správné rozproudění lymfy, která čistí tělo, může způsobit zvýšení tepové frekvence, častější nutkání k močení, zvýšený pocit únavy, pocit žízně, bolest a sucho v krku, tlak v oblasti hlavy a hrudi, bolest hlavy, návrat nedoléčených neduhů nebo kručení v břiše.

Kolik masáží je třeba?

Počet lymfodrenáží je individuální podle dané problematiky a schopností těla regenerovat. Ženám je doporučováno lymfodrenáž podstoupit minimálně 2 x do roka s 10 návštěvami. Po této kůře není vůbec od věci chodit na takzvané udržovací kůry jednou za 3 až 4 týdny. Jednorázová lymfatická masáž, tedy jedna návštěva, se bohužel míjí s požadovaným účinkem a nenaplní Vaše očekávání.

Na lymfatickou masáž by neměli chodit ti, kteří mají:

 • infekční a bakteriální onemocnění
 • horečnaté stavy
 • nádorová onemocnění
 • kožní vyrážky
 • křečové žíly
 • těhotenství
 • hyperfunkce štítné žlázy
 • astma
 • srdeční arytmie

Autor: Liv

Lymfatická masáž. Zlepší imunitní systém i pleť. Lymfatická ruční masáž má mnoho léčivých účinků. Mimo jiné pomůže ženám v kojení nebo sníží stres.
Zdravá výživa

 303 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ