Zdraví

Reflexní terapie chodidel aneb masáží ke zdraví

25.10 2019|Alternativně
Reflexní terapie chodidel aneb masáží ke zdraví

Trápí vás ekzém, bolest v zádech či lupénka a léky vám už nezabírají. Lékař vám odmítá předepsat silnější dávky, mastičky a bylinné odvary nedělají nic, a tak se začínáte na internetu a v knihách dívat po zázračném slovním spojení: alternativní medicína. Při svém bádání dříve či později narazíte na další zajímavé slovní spojení: reflexní terapie. Co to ale vlastně je?

Alternativní medicína

Pojďme si nejprve vysvětlit, co je to vlastně alternativní medicína, jelikož i v dnešní době budí tato slova jisté rozpaky. Alternativní nebo také celostní medicína se skládá z postupů, které nebyly řádně otestované vědeckými metodami. Tímto se také vymezuje od klasické medicíny, která je založena na důkazech.

To však nemusí znamenat, že je alternativní medicína neúčinná, jak si spousta lidí myslí. Například akupunktura, která spadá do oblasti alternativních metod, vykazuje téměř vždy pozitivní účinky, a proto se k ní přiklání čím dál více lidí z euroatlantického prostředí. Pro lidi z východu je akupunktura jednou z tradičních forem léčby, a tak je se její postavení nijak nemění.

Příčinou obecné nedůvěry západního světa v celostní medicínu je množství šarlatánů, kteří se za terapeuty pouze vydávají. Tito lidé slibují nesplnitelné; vyléčí vám rakovinu, zvrátí průběh Alzheimerovy choroby a podobně. Za své praktiky požadují nesmyslně vysoké honoráře a často svou léčbu neprovádí osobně; svým pacientům posílají například dopisy.

Najít si vhodného terapeuta je tedy klíčovým, avšak nikoliv snadným úkolem. Lidé musí často důvěřovat pouze recenzím na internetu či doporučením svých známých, což většinu potencionálních pacientů odradí. Často však může být alternativní medicína tím pravým řešením našich problémů. Ne nadarmo se jí říká také celostní; zaměřuje se totiž na člověka jako celek. Terapeuti v tomto kritizují přístup klasické moderní medicíny, která má tendenci zabývat se pouze tou částí, se kterou máme problém.

Jako příklad si můžeme uvést padání vlasů. Celostní medicína se pokusí hledat příčiny v celém vašem těle, bude se snažit dát si padání vlasů do spojitosti s jinými příznaky. Určitě vám nenabídne mastičku či léky a „Přijďte na kontrolu za tři týdny.“

Alternativní medicína má stejně jako klasická medicína svá pro a proti, proto bychom ji neměli zatracovat před tím, než ji sami vyzkoušíme. Nelze říci, která z nich je lepší nebo horší; celostní medicína vám jen těžko může pomoci při léčbě leukémie, naproti tomu může vysvětlit a zmírnit chronickou bolest zad. Klasická medicína by vám na bolest zad nejspíš předepsala prášky, možná nařídila rehabilitace, přesto jsou moderní lékaři schopni zvrátit průběh již zmiňované rakoviny.

Reflexní terapie

Mezi celostní medicínu se řadí mnoho druhů léčby, od zmiňované akupunktury přes baňkování až po reflexní terapii neboli reflexologii. Ta se prezentuje jako diagnostická i léčebná metoda, jejíž aplikací lze ovlivňovat činnost vnitřních orgánů a dalších částí těla. Reflexní terapie je spojena nejčastěji s chodidly, právě na nich totiž lze najít nejvíce reflexních bodů, které souvisí s našimi orgány a zodpovídají za ně. Jejich masáží či stlačením můžeme zjistit, které orgány pracují správně a které nám naopak dělají potíže.

„Při prohmatávání příslušné reflexní zóny klient pocítí nepříjemný tlak až bolest, jindy objevím zatvrdlinu nebo napětí. Abnormální reakce v reflexních bodech poukazuje na blok v proudění energie, který vede k akutním onemocněním. Pokud se podaří energetické poměry v těle harmonizovat, nemoc se výrazně zmírní nebo vůbec nepropukne,“ uvedla alternativní léčitelka Pavla Pořízková. Masáž chodidel však není to jediné, co klienta při terapii čeká. „Po masáži reflexních bodů následuje předávání energie. Tělo klienta si jí ode mne odebere právě tolik, kolik potřebuje, a pošle ji do míst, kde je největší nedostatek,“ doplňuje Pořízková.


Předávání energie probíhá tak, že terapeut přiloží své ruce k chodidlům pacienta a nechává proudit svou léčebnou energii. Proudění se projevuje pocitem tepla, které léčený vnímá. Jelikož se terapeuti vzdávají své energie ve prospěch svých klientů, často se poté cítí vyčerpaní, zvlášť nejsou-li v tom zběhlí.

Zabírá to?

Tato forma léčby by měla ulevit lidem trpícím na kožní onemocnění, jako je ekzém či lupénka, dále také chronickým onemocněním páteře, kloubů či kostí. Zabírá však také na menstruační bolesti, astma a alergie. V případě astmatu a alergií však nelze mluvit o úplném vyléčení, zde slouží reflexní masáž chodidel spíše jako podpůrná léčba. Spojení „podpůrná léčba“ by měli mít klienti na paměti takřka pořád, reflexní terapie nohou totiž nemusí být určena pro každého. Je třeba myslet na to, v čem se alternativní medicína odlišuje od klasické; není ověřena vědeckými metodami, a výsledky proto mohou být různorodé.

Pokud by vám nevyhovovala masáž chodidel, můžete vyzkoušet také masáž lýtek, páteře, dlaní či obličeje. Je možné, že ve všech zmíněných částech těla pocítíte ostrou bolest, nikdy by však neměla být nesnesitelná a dlouhotrvající. Stejně tak váš terapeut by po vás neměl chtít zbytečně vysoké částky za sezení, neměl by kritizovat klasickou medicínu či se vás snažit přesvědčit, abyste nebrali své léky. Masáž by měla být příjemná a měli byste z ní přijít uvolnění a odpočatí, nikoliv nervózní a chudí.

Autor: Světlana Nedvědová (lan)

Reflexní terapie chodidel je velmi oblíbená masáž, která má řadu pozitivních účinků. Reflexologie nohou dokáže objevit i zdravotní problém v různých částech těla
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ