Zdraví

Masáž lávovými kameny a její přínosy pro zdraví

29.11 2019|Alternativně
Masáž lávovými kameny a její přínosy pro zdraví

Masáž lávovými kameny patří mezi luxusní a velice příjemnou techniku masáže. Masírování pomocí teplých kamenů, či přikládání vzácných kamenů na tělo, bylo oblíbené už u starých Inků, Indiánů, v Mezopotámii a Indii. Dlouholetou tradici má tato masáž také na Havajských ostrovech, kde je známá jako Lomi Lomi masáž.

Masáž je prováděna kameny z bazaltu nebo gabro, sopečných hornin, které mají schopnost v sobě udržovat teplo. Lávové kameny mají mimořádně silné energetické vibrace, které spolu s teplem dokáží odstranit bloky důležitých bodů na meridiánech (energetických drahách) a rozproudí energii v těle. Tato procedura je rovněž kombinována s prvky klasické švédské masáže - dlouhými tahy, vibracemi, hnětením a třením.

Jak masáž probíhá a jaké zdravotní benefity přináší?

Lávové kameny jsou tmavě šedé až černé. Vznikají z čediče lávového původu, ručně sbíraného a opracovávaného vodou. Kameny bazaltu nebo gabro jsou hladké a ploché, takže na tělo příjemně doléhají. Nahřívají se ve vodní lázni na teplotu 40 až 60°C. Nahřáté kameny se mohou v průběhu procedury střídat s chladnými.

Masér obvykle začíná tuto masáž aplikováním oleje na pokožku, který umožňuje hladké klouzání kamenů po svalech. Lávové kameny se pokládají na takzvané meridiány, což jsou cesty, kterými v našem těle proudí energie. Tyto energetické cesty bývají často vlivem zdravotních potíží a špatného životního stylu částečně nebo úplně blokovány. Z toho důvodu se pak člověk cítí unavený, skleslý, často bývá i nemocný a podrážděný.

Nahřáté kameny vyzařují energii Jang. Při této masáží se využívá i protichůdného působení studených kamenů, které vyzařují energii Jin. Kameny se chladí v misce s ledem a aplikují se v místech zvýšeného prokrvení a přehřátí organismu. Pomáhají zmenšit opuchnutí, využívají se také při úrazech a natažení šlach a svalů a eliminují záněty v místech, které byly nalezeny pomocí horkých kamenů.

Při dlouhodobějším působení lávových kamenů se člověk začíná potit, čímž se pročišťuje organismus a zbavuje se škodlivých látek. Po terapií je důležité doplnit tekutiny, nejlépe čistou vodu nebo čaj

Kameny se během masáže aplikují na tato místa:

 • celý průběh páteře
 • dlaně a chodidla
 • břicho
 • obličej
 • hrudník

Pro koho jsou masáže lávovými kameny ideální?

Pro každého, kdo potřebuje zrelaxovat, nabrat nové síly, trpí nespavostí, stresem, napětím nebo chronickou bolestí svalů a kloubů. Masáž se využívá na zlepšení tonizaci svalstva i na působení proti celulitidě. Působí antistresově a využívá se i v oblasti psychiky, protože odebírá negativní energii.

Jaké hlavní přínosy pro zdraví masáž lávovými kameny nabízí?


Zlepšení spánku

Masáže podporují zklidnění a relaxaci. Studie z roku 2006 ukazuje, že by dokonce mohla být alternativní formou léčby nespavosti. U malých dětí taktéž dokáže udělat zázrak. Hlavně u těch, které mají problémy se spánkem, se po 15 minutách masáže dokáže zlepšit usínání i spánek samotný.

Ochrana před autoimunitním onemocněním

Dle studie z roku 2002, která byla cílená na skupinu nemocných fibromyalgií, se prokázalo, že dokáže ulevovat i od symptomů tohoto onemocnění. Provází jej mnohočetná a hlavně chronická neurosvalová bolest. Po 30 minutách masáže došlo u nemocných ke zlepšení spánku a jejich škála bolesti poklesla o několik bodů. Studie z roku 2013 zase ukázala, že masáže lávovými kameny dokáží pomoci i lidem trpící revmatoidní artritidou. Po měsíci masáží u nich klesla bolestivost postižených kloubů, zlepšila se možnost zatížení a rozsah jejich pohyblivosti.

Může pomoci snížit projevy onkologického onemocnění

Tříletá studie zveřejněná v odborném časopise Journal of Pain and Symptom Management ukázala, že masáž lávovými kameny nebo švédská masáž dokáže ulevit od bolesti, schvácenosti, nevolnosti, napětí a stresu, které lidé s onkologickým onemocněním zažívají.

Uvolňuje napjaté a bolestivé svaly

Zdroj tepla pomáhá zlepšit prokrvení, a tím i uvolnit stažené svaly, zvětšit jejich rozsah a flexibilitu pohyblivosti. Studené kameny naopak pomáhají na místech postižených zánětem.

Ulevuje od stresu a napětí

Studie z roku 2001 provedená American Massage Therapy Association ukázala, že 10 minutová masáž dokáže zlepšit minutový srdeční objem.

Výzkum z roku 1997 zaznamenal, že 15 minutová masáž provedená v práci v sedě má mnohem lepší regenerační účinky, než 15 minutová přestávka bez ní.

Studie provedená v roce 2015 ukazuje, že by masáž mohla pomoci zvládat stres, napětí a bolest lidem po operaci kolorektálního karcinomu.

Dále masáže působí stimulačně i na lymfatický systém, napomáhají detoxikaci organismu, posilují paměť a zlepšují soustředěnost, zrychlují metabolismus, eliminují zadržování tekutin v těle, zlepšují trávení, posilují imunitní systém, zmírňují potíže během klimakteria, a také jsou skvělou volbou pro regeneraci svalového aparátu po větších sportovních zátěžích.

Kdy se masáž lávovými kameny naopak nedoporučuje?

V některých případech by masáž lávovými kameny představovala kontraindikaci. Jde převážně o tyto případy:
 • Máte-li vysoký krevní tlak
 • Máte-li na těle otevřené rány nebo popáleniny, které by během masáže mohly být narušeny.
 • Jste po operačním zákroku dobu kratší než 6 týdnů.
 • Máte-li krvácivé stavy nebo poruchy srážlivosti krve.
 • Trpíte-li diabetem.
 • Máte-li nízký počet trombocytů.
 • Máte -li momentálně zlomeninu nebo trpíte osteoporózou.
 • Máte-li horečku a nebo jste akutně nemocní.

Autor: Zuzana Pitříková

Masáž lávovými kameny je velmi příjemná technika masáže, která je prováděná pomoci teplých lávových kamenů. Masáž dokáže detoxikovat organismus i rozproudit lymfatický systém
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ