20 faktů o posvátné myrze
Smrk, jehličí, výhonky a pryskyřice aneb domácí lékárna přímo z lesa
Hřebíček – perfektní přírodní dezinfekce
Sangre de Drago - oblíbený léčebný prostředek amazonských indiánů
Potíte se v zimních měsících? Jde to i bez antiperspirantu
Fermentovaný čaj Pu-erh - asijské tajemství dlouhověkosti?
10 chutných a léčivých bylinek, které můžeme sklízet v září
Smrk, jehličí, výhonky a pryskyřice aneb domácí lékárna přímo z lesa
Hřebíček – perfektní přírodní dezinfekce
Sangre de Drago - oblíbený léčebný prostředek amazonských indiánů
Potíte se v zimních měsících? Jde to i bez antiperspirantu
Fermentovaný čaj Pu-erh - asijské tajemství dlouhověkosti?
10 chutných a léčivých bylinek, které můžeme sklízet v září
20 faktů o posvátné myrze
Zlato, kadidlo a myrha. Tyto tři suroviny přinesli Kašpar, Baltazar a Melichar ke kolébce právě narozeného Ježíše, jelikož to byly nejcennější a nejvzácnější dary. V dnešním článku se podíváme na dvacet faktů o poslední z nich, myrze, která svého času byla dokonce cennější než zlato.
1.
Myrha je pryskyřice, kterou produkuje malý a nízký, přesto košatý keř myrhovník pravý, latinsky Commiphora Myrrha, který se vyskytuje v Etiopii, Somálsku či na západu Arábie.
2.
Do skupiny Commiphora patří i další keře, z nich všechny vylučují pryskyřici. U některých je však natolik jedovatá, že se tradičně využívá jako šípový jed.
3.
Přestože je myrha tekutinou čiré či zlatohnědé barvy, na vzduchu velmi rychle tvrdne v poloprůsvitnou hmotu.
4.
Myrha z kmene stromu vytéká buďto samovolně, nebo po naříznutí. Doprovází jí příjemná, pikantní, ale velmi hořká vůně. Není se čemu divit, koneckonců své jméno získala z hebrejských slov murr a maror, které v překladu znamenají hořký.
5.
Původ jejího jména je však vysvětlen i v řecké mytologii. Podle pověsti byla Myrrha dcerou krále Kinyra, do kterého se zamilovala a přiměla jej k incestu. Když její čin odhalil, dívka utekla a poprosila bohy, aby nemusela žít v říši mrtvých ani živých. Ti ji proměnili v strom, z něhož dodnes tečou její hořké slzy, které nazýváme myrhou.
Přírodní kosmetiku s myrhou můžete koupit ZDE
6.
V řecké kultuře měla myrha své zastoupení při rituálech nejen jako vykuřovadlo, ale také jako složka kadidla a parfémů, což se rozšířilo i do Egypta, Říma, Indie a Číny.
7.
V Římě ji využívali především při pohřbech, aby přebila zápach pálených těl. Uvádí se, že během pohřbu své manželky nechal císař Nero spálit roční zásobu myrhy, což nebyla vůbec levná záležitost. V jednu chvíli byla myrha v Římě cennější než zlato, a dokonce pětinásobně dražší než vzácné kadidlo.
8.
Kromě pohřbů využívali její vůně Římané také v kulinářství, medicíně a kosmetice. Často myrhu přidávali například do vína, aby jej ovoněli, nebo si myrhovou mast vtírali do vlasů.
9.
Naproti tomu Egypťané využívali myrhu při balzamování, jelikož šlo o ten nejspolehlivější (ačkoliv nejdražší) způsob, jak udržet mumifikované tělo zachovalé a odolné proti plísním.
10.
Na rozdíl od jiných pryskyřic myrha při pálení netaje, ale expanduje a kvete. I kvůli tomu byla oblíbenou součástí vykuřovadel, především v starověkém Řecku.
11.
V dnešní době se myrha využívá především ve farmacii, kosmetice i parfumerii. Bývá součástí zubních past, pleťových vod a tonik, parfémů a dalších kosmetických produktů.
12.
Myrha má výrazné antivirové, antibakteriální a antiplísňové účinky, velmi často se využívá například myrhová tinktura, z níž si můžete připravit domácí kloktadlo při léčbě aftů, bolesti v krku či při snaze eliminovat zápach z úst.
13.
Využívat ji můžete nejen vnitřně, ale také zevně. Má výborné tonizační účinky, hodí se na ošetření drobných ran, stažené pokožky a léčbě akné.
14.
Významný italský lékař a botanik Pietro Mattioli ve svém slavném Herbáři popisuje hned několik tipů, jak naložit s myrhou; Při nachlazení a kašli například radí dát si kousek myrhy pod jazyk a nechat ji přes noc rozpouštět, případně ji smíchat s čerstvým vejcem a pomalu tuto směs upíjet. Další možností je vytvoření domácích očních kapek, které se skládají pouze ze dvou ingrediencí: myrhy a ženského mateřského mléka (pozn. red.: tyto rady důrazně nedoporučujeme).
15.
Důležitou roli hraje myrha i v celostní medicíně. Má hořkou chuť a je neutrální povahy. Podle alternativních způsobů léčby se podává při bolestech a otocích, jejichž příčinou je vlhkost a vítr.
16.
Myrha by se neměla dostat do přítomnosti těhotných či kojících žen, protože by mohla vyvolat předčasný porod. Naopak u probíhající porodu je vhodné mít po ruce myrhový olejíček či tinkturu v aromalampě.
17.
Pryskyřice myrhovníku se nedoporučuje ani lidem s nízkým či vysokým krevním tlakem, lidem s léky na podporu činnosti štítné žlázy či s léky snižujícími množství tuku v krvi.
18.
Při rituálech se myrha používá jako vykuřovadlo, které má místo očistit od zlých a temných energií, navíc se jejím pálením uvolňují antibakteriální substance.
19.
Často bývá spojována s ženskou energií a ženským principem Jin, který známe z tradiční čínské kultury. Symbolizuje ženskou smyslnost, a ne nadarmo se pojí se jménem Afrodity, řecké bohyně lásky a ženskosti.
20.
Při vykuřování se kdysi používala směs myrhy a opia, která se nazývala smyrna. Směs měla působit jak afrodiziakum. Sama myrha přitom obsahuje látky, které působí na opiátové receptory v mozku.
Autor: Světlana Nedvědová
20 faktů o posvátné myrze. Co je to myrha a jaké jsou její účinky na zdraví a krásu se dozvíte v následujícím článku. Posvátná rostlina byla kdysi cennější než zlato
Zdravá výživa
301
Komentáře ( 1 )
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Žaneta|26.01 2021 22:42
O myrze jako přírodním potlačovači zápachu z úst se píše i v knížce. Zatím jsem to ale nezkoušela.
Odpovědět
0