Hřebíček – perfektní přírodní dezinfekce
Sangre de Drago - oblíbený léčebný prostředek amazonských indiánů
Potíte se v zimních měsících? Jde to i bez antiperspirantu
5 bylinek vhodných pro vaše děti
Heřmánek pravý a jeho blahodárné účinky na naše zdraví
Smrk, jehličí, výhonky a pryskyřice aneb domácí lékárna přímo z lesa
20 faktů o posvátné myrze
Fermentovaný čaj Pu-erh - asijské tajemství dlouhověkosti?
10 chutných a léčivých bylinek, které můžeme sklízet v září
Sangre de Drago - oblíbený léčebný prostředek amazonských indiánů
Potíte se v zimních měsících? Jde to i bez antiperspirantu
5 bylinek vhodných pro vaše děti
Heřmánek pravý a jeho blahodárné účinky na naše zdraví
Smrk, jehličí, výhonky a pryskyřice aneb domácí lékárna přímo z lesa
20 faktů o posvátné myrze
Fermentovaný čaj Pu-erh - asijské tajemství dlouhověkosti?
10 chutných a léčivých bylinek, které můžeme sklízet v září
Hřebíček – perfektní přírodní dezinfekce
Hřebíček je oblíbené aromatické koření, které původně pochází z asijských zemí, jako jsou Indonésie a Pákistán nebo z východní oblasti Afriky. Je to sušený kalich s poupětem z hřebíčkovce kořenného (syzygium aromaticum). Je známý pro svou silnou chuť a vůni, ale i léčivé účinky.
Hřebíček je známý pro své antioxidační, antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Ájurvédská medicína používala hřebíček na zubní kaz a na halitózu (špatný dech). V čínské medicíně byl hřebíček považován za afrodiziakum. Hřebíček se tradičně aplikuje na drobná poranění. Hřebíčkový čaj je oblíbený teplý nápoj, který ulehčuje přetížení. Má se za to, že hřebíčkový olej pomáhá zmírňovat bolesti hlavy, plynatost a také omezuje strie. Používá se rovněž jako odpuzovač hmyzu a hmyzu. Stačí přidat pár kapek do vody a hmyz ihned zmizí!
Další studie zjistila, že eugenol účinně podporoval buněčnou smrt v buňkách rakoviny děložního čípku. Je však třeba vzít potaz to, že tyto studie používaly velmi koncentrovaná množství extraktu hřebíčku, hřebíčkového oleje a eugenolu. Eugenol je ve velkých množství toxický a předávkování hřebíčkovým olejem může způsobit poškození jater, zejména u dětí. Až další výzkumy ukáží, jaké množství je pro člověka léčivé a zároveň bezpečné.
Antibakteriální vlastnosti hřebíčku mohou také pomoci podpořit zdraví ústní dutiny. V jedné studii bylo zjištěno, že sloučeniny extrahované z hřebíčku zastavují růst dvou typů bakterií, které přispívají k onemocnění dásní. Další studie testovala u 40 lidí bylinné ústní vody obsahující čajovníkový olej, hřebíček a bazalku. Po používání bylinné ústní vody po dobu 21 dnů se u testovaných prokazatelně zlepšilo zdraví dásní i množství plaku a bakterií v ústech. V kombinaci s pravidelným čištěním zubů kartáčkem a správnou ústní hygienou mohou být antibakteriální účinky hřebíčku velmi prospěšné pro zdraví ústní dutiny.
Další studie na zvířatech ukázala, že eugenol nalezený v hřebíčku pomohl zvrátit známky jaterní cirhózy. Výzkum účinků hřebíčku a eugenolu na lidská játra je bohužel omezený. Jedná malá studie však zjistila, že užívání doplňků eugenolu po dobu jednoho týdne snížilo hladiny GST, což je enzym účastnící se detoxikace, který je často markerem onemocnění jater. Hřebíček má také vysoký obsah antioxidantů, které mohou zabránit onemocnění jater díky jejich schopnosti snižovat oxidační stres. Nezapomeňte však, že eugenol je ve velkých množství toxický. Jedna případová studie u 2letého chlapce ukázala, že 5 až 10 ml hřebíčkového oleje mu způsobilo vážné poškození jater.
Bylo zjištěno, že hřebíček a nigericin zvyšují příjem cukru z krve do buněk, zvyšují sekreci inzulínu a zlepšují funkci buněk, které produkují inzulín. Inzulin je hormon zodpovědný za transport cukru z krve do buněk. Správné fungování inzulínu je nezbytné pro udržení stálé hladiny cukru v krvi. V kombinaci s vyváženou stravou vám hřebíček pomůže udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou.
Hřebíček je také bohatý na mangan a poskytuje působivých 30% denního doporučeného množství pouze v 1 čajové lžičce. Mangan je minerál, který se podílí na tvorbě kosti a je nesmírně důležitý pro zdraví kostí. Studie na zvířatech zjistila, že užívání doplňků manganu po dobu 12 týdnů zvýšilo hustotu minerálů v kostech a růst kostí. Současný výzkum účinků hřebíčku na kostní hmotu je však většinou omezen na studie na zvířatech a ve zkumavkách. K určení, jak může ovlivnit tvorbu kostí u lidí, je nutný další výzkum.
V jedné studii na zvířatech bylo prokázáno, že éterický olej z hřebíčku zvyšuje produkci žaludečního hlenu. Žaludeční hlen funguje jako bariéra a pomáhá zabránit erozi žaludeční výstelky trávícími kyselinami.
Další studie na zvířatech zjistila, že hřebíčkový extrakt pomáhal léčit žaludeční vředy a měl účinky podobné několika protivředovým lékům. Přestože protichůdné účinky hřebíčku a jejich sloučenin mohou být slibné, jsou nutné další studie jejich účinků na člověka.
1. Obsahuje důležité živiny
Hřebíček obsahuje vlákninu a některé vitamíny a minerály. Jedna lžička hřebíčku obsahuje 21 kalorií, 1 g sacharidů, 1 g vlákniny, 30 % doporučené denní dávky manganu, 4 % doporučené denní dávky vitamínu K a 3 % vitamínu C. Vláknina může pomoci zabránit zácpě a podpořit pravidelné vyprazdňování. Vitamín C může pomoci posílit váš imunitní systém a vitamín K je důležitou živinou potřebnou pro srážení krve. Mangan jen nezbytným minerálem pro udržení funkce mozku a budování silných kostí. Kromě výše uvedených živin obsahuje hřebíček malé množství vápníku, hořčíku a vitamínu E.2. Má vysoký obsah antioxidantů
Kromě toho, že hřebíček obsahuje několik důležitých vitamínů a minerálů, je také bohatý na antioxidanty. Antioxidanty jsou sloučeniny snižující oxidační stres, který může přispívat k rozvoji chronických onemocnění. Hřebíček také obsahuje sloučeninu zvanou eugenol, která prokazatelně působí jako přírodní antioxidant. Jedna ze studií zjistila, že eugenol zastavil oxidační poškození způsobené volnými radikály pětkrát účinněji než vitamín E, který rovněž patří mezi silné antioxidanty. Kromě eugenolu obsahuje hřebíček také vitamín C. I ten působí jako antioxidant a v našem těle a pomáhá neutralizovat volné radikály.3. Může chránit proti rakovině
Některé výzkumy ukazují, že sloučeniny nalezené v hřebíčku mohou pomoci chránit před rakovinou. Jedna ze studií zjistila, že hřebíčkový extrakt pomohl zastavit růst nádorů a podpořil buněčnou smrt v rakovinných buňkách. Další studie měla podobné výsledky, které ukazují, že koncentrované množství hřebíčkového oleje způsobilo buněčnou smrt 80 % buněk rakoviny jícnu. Bylo prokázáno, že eugenol nalezený v hřebíčku, má protirakovinné vlastnosti.Další studie zjistila, že eugenol účinně podporoval buněčnou smrt v buňkách rakoviny děložního čípku. Je však třeba vzít potaz to, že tyto studie používaly velmi koncentrovaná množství extraktu hřebíčku, hřebíčkového oleje a eugenolu. Eugenol je ve velkých množství toxický a předávkování hřebíčkovým olejem může způsobit poškození jater, zejména u dětí. Až další výzkumy ukáží, jaké množství je pro člověka léčivé a zároveň bezpečné.
4. Může zabít bakterie
Ukázalo se, že hřebíček má antimikrobiální vlastnosti, což znamená, že může pomoci zastavit růst mikroorganismů, jako jsou bakterie. Jedna studie ukázala, že hřebíčkový éterický olej byl účinný při usmrcování tři běžných typů bakterií, včetně E.coli, kmene bakterií, které mohou způsobit křeče, průjem, únavu a dokonce i smrt.Antibakteriální vlastnosti hřebíčku mohou také pomoci podpořit zdraví ústní dutiny. V jedné studii bylo zjištěno, že sloučeniny extrahované z hřebíčku zastavují růst dvou typů bakterií, které přispívají k onemocnění dásní. Další studie testovala u 40 lidí bylinné ústní vody obsahující čajovníkový olej, hřebíček a bazalku. Po používání bylinné ústní vody po dobu 21 dnů se u testovaných prokazatelně zlepšilo zdraví dásní i množství plaku a bakterií v ústech. V kombinaci s pravidelným čištěním zubů kartáčkem a správnou ústní hygienou mohou být antibakteriální účinky hřebíčku velmi prospěšné pro zdraví ústní dutiny.
5. Může zlepšit zdraví jater
Studie ukazují, že prospěšné sloučeniny v hřebíčku by mohly pomoci podpořit zdraví jater. Zdraví může být prospěšná právě výše zmiňovaná sloučenina eugenol. V rámci jedné studii byli potkani krmení směsí obsahující hřebíčkový olej nebo eugenol. Obě směsi zlepšily funkci jater, snížily zánět a oxidační stres.Další studie na zvířatech ukázala, že eugenol nalezený v hřebíčku pomohl zvrátit známky jaterní cirhózy. Výzkum účinků hřebíčku a eugenolu na lidská játra je bohužel omezený. Jedná malá studie však zjistila, že užívání doplňků eugenolu po dobu jednoho týdne snížilo hladiny GST, což je enzym účastnící se detoxikace, který je často markerem onemocnění jater. Hřebíček má také vysoký obsah antioxidantů, které mohou zabránit onemocnění jater díky jejich schopnosti snižovat oxidační stres. Nezapomeňte však, že eugenol je ve velkých množství toxický. Jedna případová studie u 2letého chlapce ukázala, že 5 až 10 ml hřebíčkového oleje mu způsobilo vážné poškození jater.
6. Může pomoci regulovat krevní cukr
Výzkum ukazuje, že sloučeniny obsažené v hřebíčku mohou pomoci udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Studie na zvířatech zjistila, že hřebíčkový extrakt pomohl mírnému zvýšení hladiny cukru v krvi u diabetických myší. Další studie zkoumala účinky hřebíčky a nigericinu, sloučeniny nalezené v hřebíčku, na lidské svalové buňky i u diabetických myší.Bylo zjištěno, že hřebíček a nigericin zvyšují příjem cukru z krve do buněk, zvyšují sekreci inzulínu a zlepšují funkci buněk, které produkují inzulín. Inzulin je hormon zodpovědný za transport cukru z krve do buněk. Správné fungování inzulínu je nezbytné pro udržení stálé hladiny cukru v krvi. V kombinaci s vyváženou stravou vám hřebíček pomůže udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou.
7. Může pomoci lepšímu zdraví kostí
Nízká kostní hmota je stav, který postihuje odhadem 43 milionů starších dospělých obyvatel pouze v USA. Tento stav může vést k rozvoji osteoporózy, což může zvýšit riziko zlomenin. Ve studiích na zvířatech se ukázalo, že některé ze sloučeniny v hřebíčku pomáhají zachovat kostní hmotu. Jedna studie na zvířatech zjistila, že hřebíčkový extrakt s vysokým obsahem eugenolu zlepšil několik markerů osteoporózy a zvýšil hustotu a sílu kostí.Hřebíček je také bohatý na mangan a poskytuje působivých 30% denního doporučeného množství pouze v 1 čajové lžičce. Mangan je minerál, který se podílí na tvorbě kosti a je nesmírně důležitý pro zdraví kostí. Studie na zvířatech zjistila, že užívání doplňků manganu po dobu 12 týdnů zvýšilo hustotu minerálů v kostech a růst kostí. Současný výzkum účinků hřebíčku na kostní hmotu je však většinou omezen na studie na zvířatech a ve zkumavkách. K určení, jak může ovlivnit tvorbu kostí u lidí, je nutný další výzkum.
8. Může zlepšit žaludeční vředy
Některé výzkumy naznačují, že sloučeniny nalezené v hřebíčku mohou pomoci při léčbě žaludečních vředů. Žaludeční vředy, známé také jako peptické vředy, jsou bolestivé vředy, které se tvoří v sliznici žaludku, dvanáctníku nebo jícnu. Nejčastěji jsou způsobeny snížením ochranné výstelky žaludku, které je způsobeno faktory, jako je stres, infekce a genetika.V jedné studii na zvířatech bylo prokázáno, že éterický olej z hřebíčku zvyšuje produkci žaludečního hlenu. Žaludeční hlen funguje jako bariéra a pomáhá zabránit erozi žaludeční výstelky trávícími kyselinami.
Další studie na zvířatech zjistila, že hřebíčkový extrakt pomáhal léčit žaludeční vředy a měl účinky podobné několika protivředovým lékům. Přestože protichůdné účinky hřebíčku a jejich sloučenin mohou být slibné, jsou nutné další studie jejich účinků na člověka.
9. Lepší trávení
Hřebíček může zlepšit trávení stimulací sekrece trávicích enzymů. Hřebíček je také vhodný pro snížení nadýmání, podráždění žaludku, dyspepsie a nevolnosti.10. Orální zdraví
Hřebíček lze použít ke snížení onemocnění dásní, jako je gingivitida a parodontitida. Výtažky z pupenů hlízy významně kontrolují růst orálních patogenů, které jsou zodpovědné za různá onemocnění ústní dutiny. Díky svým analgetickým účinkům se hřebíček podává i na bolesti zubů.Vedlejší účinky hřebíčku
Hřebíčkové oleje se nesmí používat přímo; místo toho musí být naředěny buď v olivovém oleji nebo v destilované vodě. Extrakt z hřebíčku je obecně považován za bezpečný, ale jedna studie odhalila, že má cytotoxické vlastnosti.Hřebíček – perfektní přírodní dezinfekce i analgetikum. Hřebíček podporuje zdraví kostí, posiluje imunitu, lepší trávení a zdravou ústní dutinu
Zdravá výživa
304
Komentáře ( 3 )
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Evelin|24.10 2020 11:02
!!!! Escherichia coli je člověku prospěšná a její přítomnost ve střevech je nutná pro zdravé fungování trávení. Zdroj mimo jiné i wikipedie. https://cs.wikipedia.org/wiki/Escherichia_coli
Odpovědět
1
Ola|24.10 2020 15:54
Ano, E.coli je člověku prospěšná, ale pouze ve střevech, kde je součástí střevní mikroflóry. Pokud se objeví třeba v krvi, tak pak může způsobit některé infekce.
Odpovědět
1
Ila|11.03 2021 08:00
Přesně tak souhlasím s posledním komentářem
Odpovědět
1