Smrk, jehličí, výhonky a pryskyřice aneb domácí lékárna přímo z lesa
Hřebíček – perfektní přírodní dezinfekce
Sangre de Drago - oblíbený léčebný prostředek amazonských indiánů
Potíte se v zimních měsících? Jde to i bez antiperspirantu
5 bylinek vhodných pro vaše děti
20 faktů o posvátné myrze
Fermentovaný čaj Pu-erh - asijské tajemství dlouhověkosti?
10 chutných a léčivých bylinek, které můžeme sklízet v září
Hřebíček – perfektní přírodní dezinfekce
Sangre de Drago - oblíbený léčebný prostředek amazonských indiánů
Potíte se v zimních měsících? Jde to i bez antiperspirantu
5 bylinek vhodných pro vaše děti
20 faktů o posvátné myrze
Fermentovaný čaj Pu-erh - asijské tajemství dlouhověkosti?
10 chutných a léčivých bylinek, které můžeme sklízet v září
Smrk, jehličí, výhonky a pryskyřice aneb domácí lékárna přímo z lesa
Smrky mají v přírodě obrovský význam. Nejen, že se nám díky nim mnohem lépe dýchá a obdivuhodný je i jejich vodohospodářský systém, ale jsou i velmi zdravé. Pojďte se s námi podívat, s jakými zdravotními problémy umí zatočit. Inspirujte se také recepty a vyrobte si domácí tinkturu, med nebo sirup.
Smrk jako víceúčelová lékárnička
Tento jehličnatý strom je nejen oblíbeným vánočním doplňkem, ale má i mnoho přínosů pro zdraví člověka. Použít se dá jeho pryskyřice, jehličí i výhonky. Existuje také několik receptů, jak se dají smrkové produkty zpracovat. Doma si připravíte tinkturu, med, odvar, čaj nebo sirup.K vnějšímu užití oceníte kupříkladu pleťové tonikum, koupel ze smrkového jehličí, masti nebo vlasové masky. Smrkové výhonky můžete jíst i jen tak syrové. Mají lehce nakyslou chuť a jsou bohaté na vitamín C. Po nasbírání je klidně dejte do mrazu a postupně si rozmrazujte takové množství, které aktuálně potřebujete.
Smrkové jehličí
Z jehličí si doma můžete vytvořit smrkovou inhalaci, která pomůže při rýmě a nachlazení. Dále se dají využít k výrobě mastí, oleje, zdravé koupele nebo kloktadla. Z domácí kosmetiky určitě oceníte vlasovou vodu proti lupům nebo pleťové tonikum.Smrkové výhonky
Jsou světle zelenými výhonky na smrkových stromech. Na první pohled jsou viditelné a vypadají velice svěže. Tyto mladé větvičky rostou z čista jasna na přelomu dubna a května.Bohaté na vitamín C
Vitamín C je nezbytný pro obranyschopnost organismu, smrkové výhonky jsou jím doslova nabité. Pomáhají k úlevě od bolesti v krku nebo při kašli.
Plné antioxidantů
Díky v nich obsažených karotenoidech ochrání tělo před volnými radikály. Zároveň pomáhají k syntéze vitamínu A, který je nezbytný pro zdravý zrak, kůži, sliznice a podporu krvetvorby.
Obsahují minerály
Zejména sodík a magnesium, které jsou pro zdravé tělo nezbytné. Sodík je důležitým prvkem k tvorbě kyseliny chlorovodíkové v žaludku, podporuje tvorbu červených krvinek a udržuje optimální vnitřní prostředí. Magnesium je zodpovědné za správný přenos nervových vzruchů, snižuje únavu, vyčerpání a povzbuzuje psychiku.
Zelený pigment plný benefitů
Ve smrkových výhoncích je taktéž obsažen chlorofyl, který se podílí na krvetvorbě, podporuje imunitní systém, je účinným antioxidantem, reguluje krevní tlak, pomáhá snížit hmotnost, ale je také přírodním ranhojičem.
Smrková pryskyřice
Lidově zvaná smůla. Je významným protektivním prvkem stromů proti patogenům, bakteriím, kvasinkám a parazitům. Byla využívána již našimi předky, jelikož je známá i blahými účinky pro zdraví člověka.Léčí kůži
Díky silným antibakteriálním účinkům je velice úspěšná v léčbě ran, vředů, popálenin nebo abscesů.
Na nachlazení i průdušky
Pokud si natřete trochu pryskyřice na hruď, dojde k uvolnění nachlazení, zánětu průdušek a suchého kašle. Působí efektivně ke zmírnění projevů astmatu a uvolňuje přetížený organismus. Vyznačuje se relaxačními účinky navozující klidný spánek.
Balzám na svaly a klouby
Smůla natřená na namožené svaly nebo zanícené klouby dokáže značně ulevit. Snižuje otoky, redukuje výskyt zánětu, posiluje tok povrchových krevních cév a pomáhá k vyplavování toxinů.
Působí proti rakovině
Výzkumy ukazují, že by pravidelná konzumace pryskyřice mohla přispět nejen jako prevence rakoviny, ale také k zabránění množení rakovinných buněk v organismu.
Léčivé recepty ze smrkových výhonků
Sirup
- 200 g čerstvě nasbíraných smrkových výhonků
- 500 g cukru
POSTUP:
1. Výhonky umyjte a smíchejte s cukrem.
2. Napěchujte do sklenic a nechte při pokojové teplotě odležet 3 dny.
3. Cukrovou šťávu slijte do hrnce a vařte do rozpuštění cukru.
4. Ještě horký jej nalijte do zavařovacích sklenic, zavíčkujte a otočte dnem vzhůru.
Med
- 500 g mladých smrkových výhonků
- 1 citron
- 500 ml vody
- 750 g cukru
POSTUP:
1. Výhonky propláchněte vodou, dejte vařit do 500 ml vody spolu citronem nakrájeným na kolečka.
2. Vařte 20 minut a nechte louhovat přes noc.
3. Ráno proceďte před plátýnko, přidejte cukr a vařte do zhoustnutí.
4. Nalijte ještě horký do zavařovacích sklenic, zavíčkujte a otočte dnem vzhůru.
Tinktura
Je skvělá k posílení imunitního systému, ale i k detoxikaci. Kromě vnitřního využití ji smíte aplikovat vnějším způsobem na bolavé klouby a rány.- 3 hrsti mladých smrkových výhonků
- 500 ml 50% alkoholu
- 1 lžíce medu
POSTUP:
1. Umyté výhonky dejte do zavařovací sklenice spolu s alkoholem a medem.
2. Zazátkujte a nechte na slunném místě asi 6 týdnů.
3. Občas promíchejte.
UŽÍVÁNÍ:
Tinkturu můžete využít při bolestech v krku. Pomocí kapátka naneste pod jazyk pouze 2 kapky. Nechte v ústech rozplynout a působit pár sekund. Poté si vypláchněte ústa (tinktura je hořká). Na bolavá místa využívejte co druhý den. Pomáhá také při zánětu dásní. Stačí nakapat pár kapiček do hrnku s vodou a propláchnout si ústa. Pár kapiček si můžete přidat i do čaje slazeného medem.Autor: Zuzana Pitříková
Smrkové jehličí, smrkové výhonky, smrková pryskyřice mají mnoho zajímavých účinků na lidské zdraví. Poradíme vám, jak si vyrobit tinkturu ze smrku nebo smrkový med.
Zdravá výživa
303
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ