Sangre de Drago - oblíbený léčebný prostředek amazonských indiánů
Potíte se v zimních měsících? Jde to i bez antiperspirantu
5 bylinek vhodných pro vaše děti
Heřmánek pravý a jeho blahodárné účinky na naše zdraví
Kotvičník zemní a jeho 17 benefitů pro zdraví
Hřebíček – perfektní přírodní dezinfekce
Smrk, jehličí, výhonky a pryskyřice aneb domácí lékárna přímo z lesa
20 faktů o posvátné myrze
Fermentovaný čaj Pu-erh - asijské tajemství dlouhověkosti?
Potíte se v zimních měsících? Jde to i bez antiperspirantu
5 bylinek vhodných pro vaše děti
Heřmánek pravý a jeho blahodárné účinky na naše zdraví
Kotvičník zemní a jeho 17 benefitů pro zdraví
Hřebíček – perfektní přírodní dezinfekce
Smrk, jehličí, výhonky a pryskyřice aneb domácí lékárna přímo z lesa
20 faktů o posvátné myrze
Fermentovaný čaj Pu-erh - asijské tajemství dlouhověkosti?
Sangre de Drago - oblíbený léčebný prostředek amazonských indiánů
Sangre de Dargo nebo-li dračí krev je tmavě červená míza, která je obsažena v kmeni stromu Croton Lechleri. Domovem až 25 metrů vysokého stromu jsou deštné pralesy v Amazonii, Brazílii, Kolumbii, Ekvádoru a Bolívii. Dračí krev je oceňována především pro své antiseptické, protizánětlivé, antibakteriální, antimykotické, hojivé, antioxidační, imunostimulační a protinádorové vlastnosti.
V Amazonii na něj nedají dopustit
Sláva dračí krve již dávno překročila hranice amazonského pralesa a dnes jsou přípravky obsahující tento latex dostupné i u nás. Jako první však léčebné účinky Sangre de Drago popsal španělský jezuita Bernabé Cobo v 17. století. Dračí krev, jež při tření zbělá a zpění, je oblíbený léčebný prostředek nejen amazonských indiánů, ale prodává se na každém tamním tržišti v podobě mastí či tinktur. Pryskyřice se konzervuje v malém množství čistého alkoholu a má velice dlouhou trvanlivost i účinnost.Amazonští indiáni ji používají kromě řezných ran také na bodnutí hmyzem, zánětlivá onemocnění kůže, plísně, hemoroidy a coby mast na neotevřené zlomeniny. Pryskyřice pomáhá léčit afty, vředy a poranění v dutině ústní, záněty mandlí, stejně jako hojení po vytržení zubu. V tomto případě se doporučuje 7 dní kloktat přípravek, který se připraví z 1/2 hrnku vlažné vody a 4 kapek pryskyřice. V Kolumbii se při žaludečních vředech doporučuje pít sklenku tzv. léčivého vína, jež se vyrobí rozmícháním 1/2 hrnku pryskyřice v litru vína. Při průjmech se také pije pryskyřice rozmíchaná ve vodě. Borové rozpustí 5 kapek ve sklence vody a používají 3x denně 2 lžíce. Peruánští Ocaniové zase při bolestech břicha mízu nakapou do vroucí vody a tu popíjejí.
Výplachy vaginy vodou s několika kapkami mízy slouží v šestinedělí k normalizaci organismu po porodu. Ženy etnika Bora pryskyřici aplikují jako antikoncepci - od začátku menstruace po dobu 10 dní vždy po ránu užijí 1/2 lžíce. Pro posílení imunity a k očistě organismu se užívá 5 kapek pryskyřice 3x denně po dobu 3 týdnů. Pak se kúra na týden vysadí a znovu opakuje. Nesmějí ji podstupovat těhotné ani ženy, které početí v nejbližší době plánují.
Nejen míza je lék
Listy rozdrcenými ve vodě se omývají kožní záněty, odvar z kůry, listů a kořene se užívá při horečkách a to i malarických. Odvarem z listů a kůry se zastavuje krvácení. Tikunové přikládají rozdrcené listy na ekzémy a jsou přesvědčeni, že koupele v odvaru z kůry pomáhají udržovat mladou a jasnou pleť. Peruánci věř, že žvýkání listů posiluje zuby a dásně. Podle Schultese a Raffaufa v kolumbijské Leticii pijí doušek čaje z listů každou hodinu při chřipce. Rostlina se hojně užívá při anémii a rakovině.Veškeré účinky, které domorodci při léčbě využívají, a mnohé další, vědecky prokázaly četné studie západní medicíny. Leslie Taylorová bez nadsázky tvrdí, že rostlina je celým skladištěm účinných fytochemikálií. Dračí krev urychluje hojení ran, tkání, kůže, aftů, vředů a zánětů. Aktivuje kostní dřeň, příznivě ovlivňuje regeneraci krve při anémii a leukémii, zastavuje krvácení, snižuje shlukování krevních destiček a tím tvorbu trombů, zaceluje rány a některé výzkumy dokázaly účinky latexu při stimulaci kontrakcí jizev. Dále významně pomáhá při regeneraci kožních buněk a podporuje tvorbu kolagenu. Biologické testy na Univerzitě svatého Marka v Limě z roku 1988 u dračí krve prokázaly rychlý, v průměru šestihodinový cikatrizační efekt povrchových zranění. James Duke uvádí, že hojivé procesy jsou 4x rychlejší než u jiných prostředků.
Známé jsou i protiprůjmové účinky pryskyřice
Při poslední epidemii cholery v Peru v roce 1993 podávání latexu zachránilo život stovkám pacientů. Z mízy byl izolován alkaloid taspin, jenž mimo jiné stimuluje raná stádia hojení a urychluje regeneraci tkání. Dnes se hovoří také o potenciálních protinádorových vlastnostech tohoto a dalších alkaloidů izolovaných ze stromů Croton lechleri. Latex snižuje riziko nádorového onemocnění, postižení střev a žaludku, vznik žaludečních vředů, krvácení a průjmů. Současné preparáty jsou doporučovány cestovatelům do exotických krajů jako ochrana trávícího systému a prevence střevních infekcí.Západní civilizace si cení výrazných antioxidačních vlastností pryskyřice. Podle Luďka Jahodáře vykazuje tzv. anti-ROS aktivitu, což znamená, že ničí reaktivní formy kyslíku (volné radikály). Má rovněž imunostimulační účinky, neboť mnohé studie zjistily, že podporuje imunitní odezvu organismu. Tvoří složku přípravků proti virovým infekcím dýchacích cest nebo proti herpetickým virům. Poměrně nedávno byl prokázán pozitivní vliv při léčbě Crohnovy choroby, střevních zánětů a ulceriózní kolitidy. Latex se užívá několikrát denně v dávkování 10-20 kapek rozpuštěných ve sklenici vody.
Zdroj: Ludmila Škrabáková, Zdraví z pralesa
Sangre de Drago - oblíbený léčebný prostředek amazonských indiánů. Dračí krev je skvělým pomocníkem pro hojení ran, ekémů a jiných zánětů kůže
Zdravá výživa
300
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ