Zdraví

8 nejlepších jógových pozic pro posílení metabolismu

04.01 2019|Cvičení
8 nejlepších jógových pozic pro posílení metabolismu

Každodenní praktikování jógy je skvělé pro zdraví. Jóga kombinuje duševní, duchovní a fyzické praktiky, které napomáhají posílit spojení mezi tělem, myslí a duší. Mimo to jóga zlepšuje hybnost, pomáhá spalovat kalorie a zvyšovat rychlost metabolismu.

Metabolismus je proces, kterým vaše tělo transformuje požité jídlo na energie. Rychlejší metabolismus znamená, že se budete cítit energičtější a aktivnější. Vaše tělo bude vypadat mladší a vy se tak i začnete cítit. Jóga pomáhá zlepšovat trávení, zvýšit krevní oběh a vytvořit svalovou hmotu. Všechny tyto faktory společně pomáhají zvýšit rychlost metabolismu.

1. Dhanurásana - Luk

Pozice Luku zvyšuje metabolismus i energii. V této poloze nesou břišní orgány váhu těla, čímž se jim dostává jemné masáže, která stimuluje průtok krve. Tím se zlepšuje trávení a proces detoxikace. Dhanurásana navíc pomáhá bojovat proti stresu a únavě a posiluje břišní a zádové svaly.

Lehněte si na zem, s bradou na podlaze, nohy a paže roztáhněte po stranách. Nadechněte se, ohněte kolena a pokuste se rukama uchopit kotníky. Pomalu zvedněte hrudník a natáhněte nohy nahoru a dozadu. Hlavu držte rovně dopředu. Drže pozici a zhluboka se nadechněte na dobu 15 až 20 sekund. Vydechněte a přitom vraťte kotníky a hruď zpátky na podlahu. Opakujte 8 až 10 krát. Nakonec se uvolněte a pokračujte v dlouhém a hlubokém dýchání po dobu jedné minuty.

Dhanurásana


2. Sarvangásana - svíčka

Svíčka neboli Sarvangásana je známá jako "královna všech asán". Pomáhá obrátit svět vzhůru nohama a dostat "tvrdohlavé" tukové buňky do pohybu. Během této pózy se krev dostane do horní části těla, čímž pošle proud kyslíku do srdce a mozku. Vyživuje také štítnou žlázu, která reguluje metabolismus těla. Svíčku doporučujeme dělat jako první věc ráno nebo nejméně čtyři až šest hodin po jídle. Důležité je, aby váš žaludek a střeva byly prázdné.


Začněte tím, že si lehnete na záda. Nohy dejte k sobě a ruce nechte po stranách. Jedním rychlým pohybem zvedněte nohy, hýždě a záda tak, aby se vaše lokty opřely o dolní část těla a nohy mířily vzhůru. Použijte ruce k podepření zad a drže tuto pozici co nejdéle a zároveň zhluboka dýchejte. Nepodporujte tělo krkem nebo hlavou. Chcete-li uvolnit, spusťte kolena a položte ruce na podlahu. Než se znovu postavíte, odpočiňte si.

Sarvangásana


3. Vrksásana - Strom

Tato účinná pozice je dobrá pro váš metabolismus a imunitu. Pozice Strom přiměje tělo používat všechny svaly v nohách, podporuje rovnováhu a klid. Také vám pomůže k lepšímu soustředění a koordinaci.

Postavte se rovně. Vaše páteř a krk by měly být rovné. Pomalu umístěte pravou nohu nad levé koleno. Levou nohu udržujte rovnou a držte rovnováhu na jedné noze. Při nadechnutí zvedněte ruce nad hlavu. Udržujte pozici 10 až 20 sekund. Vydechněte a pomalu k sobě přitiskněte ruce a uvolněte pravou nohu. Proces opakujte i s druhou nohou. Proveďte 10 až 12 krát.

Vrksásana


4. Navásana - Loďka

Pokud chcete zrychlit metabolismus, můžete vyzkoušet také pozici Loďky. Tato pozice posiluje střed těla a silné kontrakce břišních svalů zlepšují trávící proces, což zase zrychluje metabolismus. Tato pozice dokonce pomáhá bojovat s těžce odstranitelným břišním tukem. Paripurna Navasána zmírňuje stres, zlepšuje trávení a pomáhá spodním břišním orgánům: ledvinám, střevům a prostatě u mužů.

Začněte tím, že si sednete na karimatku s nohami skrčenými v kolenou. Za hýžděmi se podepřete dlaněmi, prsty směřujte k hýždím. Zvedněte napnuté nohy tak, aby palce byly v úrovni očí. Paže přidejte vedle dolních končetin. (Obojí můžete provést současně, dle fyzické kondice.) Neprohýbejte se v zádech.

Navásana


5. Setu Bandhasana - Most

V této pozici si účinně protáhnete celou přední energetickou dráhu a podpoříte funkci ledvin a nadledvinek. Pozice Mostu stimuluje břišní orgány a štítnou žlázu, což zlepšuje trávení a pomáhá regulovat metabolismus. Setu Bandhasana také zlepšuje krevní oběh a činí vás energičtějšími. Navíc je prospěšná pro vaše kosti.

Položte se na záda a pokrčte nohy. Paže srovnejte podél těla. Paty přisuňte co nejblíže k hýždím (pokud nemáte problémy s koleny), chodidla dejte na šířku boků. S nádechem zvedněte pánev, vsuňte natažené paže pod tělo, spojte a propleťte prsty rukou. Pažemi, chodidly a rameny zatlačte do podložky. Odtlačte tělo do výšky, avšak nestahujte hýždě.

Setu Bandhasana


6. Šalabhásana - Kobylka

V pozici Kobylky se veškerá tělesná hmotnost přenáší na břišní oblast, díky čemuž se masírují trávící orgány a zlepšuje se jejich funkce. Zdravý trávící systém podporuje metabolismus.

Lehněte si na břicho. Ruce natáhněte podél těla. Dlaně směřují nahoru. Nadechněte se a zvedněte hlavu, hruď, nohy a ruce nahoru od země. Vydržte v této pozici 30 sekund až 1 minutu. Poté s výdechem uvolněte. Párkrát se nadechněte a 1 až 2 krát opakujte.

7. Ardhačandrásana - Půlměsíc

I tato pozice jógy pomáhá zlepšit metabolismus. Kromě toho, že posilujete svaly na nohou a snažíte se najít rovnováhu, uleví vám pozici Půlměsíce od stresu, úzkosti a únavy.

Postavte se na podložku. Ruce mějte volně po stranách. Při nadechnutí zvedněte ruce nad hlavu a dlaně přitiskněte k sobě. Poté pomalu ohýbejte své tělo na jednu stranu tak, že vaše ruky a nohy vytváří tvar polokoule. Držte tuto pozici 30 sekund. Nadechněte se a vraťte se do stoje s rukami stále nad hlavou. Opakujte na opačnou stranu. Nakonec vydechněte a spusťte ramena.

8. Halásana - Pluh

Pozice Pluhu je další dobrá jogínská pozice pro posílení vašeho metabolismu. Masíruje a tónuje trávící orgány, což zlepšuje detoxikaci. Také zlepšuje krevní oběh a stimuluje štítnou žlázu, která je důležitá pro váš metabolismus. Tato pozice by měla být prováděná vždy na závěr cvičení, kdy je vaše tělo důkladně zahřáté.

Halásana


Lehněte si na záda, napněte dolní končetiny, zvedněte je a přeneste je za hlavu tak, aby se konečky prstů dotkly země. Záda jsou vzpřímená, ruce spojené v prstech k sobě a vyvíjející tlak do země. Jste opřeni o ramena. Neopírejte se o krk.

Autor: Liv

8 nejlepších jógových pozic pro posílení metabolismu. Rychlý metabolismus znamená rychlejší trávení, více energie a síly. Dosáhněte lepšího metabolismu pomocí jógy.
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Sandy|29.03 2021 11:20
Miluji jógu. Podle mě je to nejlepší sport, co může být. Tělu vytváří tak akorát zátěž, nepřetěžuje ho, posiluje ho a myslí i na energetickou stránku. Super.
Odpovědět
 0