Zdraví

Fruitarianismus? Strava skládající se převážně z ovoce je pro nás špatná

20.09 2021|Dieta
Fruitarianismus? Strava skládající se převážně z ovoce je pro nás špatná

Říkají si fruitariáni a živí se hlavně tepelně nezpracovaným ovocem a zeleninou. Na první pohled zdravá strava s sebou však přináší zdravotní rizika, o nichž James Brown, profesor biologie a biomedicínské vědy na Aston University, sepsal článek pro akademický online magazín The Conversation.

Fruitarianismus aneb hlavně ovoce

Rostlinná strava je v posledních letech stále oblíbenější, a to jak ze zdravotních, tak z etických důvodů. Jednou extrémní formou rostlinné stravy je „fruitarianismus“, což je strava založená převážně na konzumaci syrového ovoce. Na první pohled to může znít zdravě, ale jaký vliv bude mít tento typ omezující stravy na tělo? A je to doopravdy zdravá varianta?

Existují pádné důkazy, že rostlinná strava je pro tělo prospěšná. Může snížit riziko srdečních chorob o 40 procent a mrtvice o 29 procent. Také se ukázala být užitečnou při hubnutí. Zatímco rostlinná strava má jasné přínosy pro zdraví a udržitelnost životního prostředí, fruitarianismus je jednou z nejvíce restriktivních diet a nejsou téměř žádné důkazy, které by podporovaly jeho přínosy pro zdraví.

Neexistuje žádný definitivní popis toho, z čeho by měla fruitariánská dieta sestávat, ačkoli jedním běžně uváděným „pravidlem“ je, že by 55 až 75 procent stravy mělo tvořit syrové ovoce. Kromě toho existuje určitá variabilita; někteří fruitariáni jedí semínka, někteří také ořechy a oleje. Například Steve Jobs, spoluzakladatel společnosti Apple, experimentoval s ovocnou stravou a doplnil ji ořechy, semínky a zrny.

Někteří vyznavači fruitarianismu dodržují také pravidlo 80-10-10: 80 procent kalorií pochází z čerstvého ovoce a zeleniny, 10 procent pochází z bílkovin a 10 procent z tuků. Toto pravidlo je mylně založeno na přesvědčení, že lidé nejsou všežravci, ale „frugivores“ - zvířata, která dávají přednost syrovému ovoci. Zastánci této víry tvrdí, že lidský trávicí systém je fyziologicky navržen tak, aby trávil ovoce a syrovou zeleninu. I když to možná kdysi byla pravda, lidské tělo se vyvinulo.

Zdravá strava pouze na první pohled

Někteří fruitariáni tvrdí, že syrová strava má výrazné výhody, včetně léčby rakoviny a odstranění nadýmání a tělesného zápachu. Na podporu těchto tvrzení ale neexistují žádné spolehlivé důkazy. Myšlenka konzumace pouze ovocné (nebo z většiny ovocné) stravy se může na první pohled zdát jako zdravá volba, ale s touto formou omezujícího stravování je spojeno mnoho potencionálních problémů.

Když je lidské tělo stravováno převážně ovocným jídelníčkem, je třeba vzít v úvahu významné problémy související s fyzickým zdravím. Dodržování tohoto stravovacího režimu vylučuje základní skupiny potravin a živiny, které tělo potřebuje k udržení normálního zdraví. Zatímco většina ovoce je považována za zdravou a výživnou složku potravy, strava, která se téměř výhradně spoléhá na ovoce, bude mít nedostatek živin, včetně bílkovin, železa, vápníku, vitaminu B (z toho vitaminu B12) a D, zinku a omega-3 mastných kyselin. Nedostatek těchto živin může mít významné zdravotní následky, včetně křivice a osteomalácie (změkčení kostí), anémie a problémů s kostmi, svaly a kůží. Zjednodušeně řečeno, ovoce neobsahuje všechny živiny, které tělo potřebuje.

Kromě toho, co ve fruitariánské stravě chybí, je třeba vzít v úvahu i vysoké hladiny fruktózy. Fruktóza je jednoduchý cukr, podobně jako glukóza, ale lidské tělo jej zpracovává velmi odlišně. Fruktóza je metabolizována výhradně v játrech. Nadměrná konzumace fruktózy může způsobit nahromadění tuku v játrech, což vede k inzulinové rezistenci a nealkoholovému postižení jater při steatóze (takzvané NAFLD: Non-Alcoholic Fatty Liver Disease). I když se vedou polemiky o tom, zda je fruktóza z ovoce tak špatná jako fruktózový sirup, který se přidává do potravin jako sladidlo, experimenty na potkanech krmených stravou s vysokým obsahem fruktózy ukázaly podobnosti s lidským onemocněním jater.

Vážná újma na zdraví

Kromě potenciálních účinků fruitarianismu na fyzické zdraví jsou restriktivní diety také často spojeny s poruchou příjmu potravy známou jako orthorexia nervosa neboli nezdravou posedlostí jíst pouze „čisté“ jídlo. To znamená, že to, co může začít zdravým rozhodnutím jíst více ovoce a zeleniny a méně nezdravého jídla, může vést k poruchám příjmu potravy, depresím a úzkostem.

Je znepokojující, že byly hlášeny ojedinělé případy úmrtí nebo závažných onemocnění, když byla dodržována strava ve stylu fruitarianismu. Patří mezi ně devítiměsíční holčička, která zemřela po krmení pouze ovocnou stravou. Dívka zemřela na podváhu a podvýživu. Je znám také případ devětačtyřicetiletého muže, u nějž se rozvinula reversibilní demence poté, co se živil pouze ovocem.

S malými důkazy o výhodách takové restriktivní diety je zřejmé, že lidé, kteří tuto restriktivní dietu dodržují, potenciálně vážně ohrožují své zdraví. Suplementace potravinami, které poskytují chybějící živiny, může pomoci, ale může být některými ortodoxními zastánci fruitarianismu odmítána. Před změnou stravy, zvláště pokud bude tato změna extrémní, je vždy moudré nejprve promluvit se svým lékařem. Začlenit více ovoce a zeleniny jako součást vyvážené stravy je mnohem bezpečnější a zdravější způsob, jak přistupovat ke konzumaci ovoce.

Zdroj: The Conversation, lan

Fruitarianismus je dieta založena na konzumaci tepelně nezpracovaného ovoce a zeleniny. I když se jeví jako velmi zdravý životní styl, může být zdraví nebezpečná.
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ