Zdraví

Syrovatka - odpad, který pomáhá proti akné i při hubnutí

13.01 2019|Dieta
Syrovatka - odpad, který pomáhá proti akné i při hubnutí

Syrovatka je malý potravinářský zázrak, který vzniká jako vedlejší produkt při výrobě sýrů či tvarohu. Tajemství syrovátky tkví ve vysokém obsahu lehce stravitelných bílkovin, laktózy a celé řady vitamínů a minerálních látek.

Vznik syrovatky

Po sražení mléka při výrobě tvarohu nebo sýru vzniknou dvě složky. První složkou je tuhá část obsahující kasein, druhou složkou je mléčné sérum. Jedná se o nevábně vypadající žlutozelenou tekutinu, které na atraktivitě nepřidává ani její ne příliš dobrá chuť. Touto tekutinou s nulovým obsahem kaseinu je syrovátka.

Aby se dala konzumovat, je třeba ji upravit. V lékárnách a v prodejnách zdravé výživy můžeme najít syrovátkové nápoje i sušenou syrovátku. Syrovátka je také přidávána do různých potravinových doplňků, například do některých proteinových tyčinek nebo proteinových doplňků stravy.


Jak ovlivňuje syrovatka naše tělo?

Syrovátka je doslova nabitá bílkovinami, vitamíny a minerálními látkami. Vitamín B1, B2, B6, B12, C, E, niacin, biotin, zinek, draslík, hořčík, sodík, fosfor – to jsou vitamíny a minerály, které můžeme ve větším množství najít právě v syrovátce.

Protizánětlivé účinky syrovátky jí propůjčují schopnost zabraňovat zánětům žaludku a střev. Syrovátka snižuje cholesterol, zlepšuje činnost jater a dokonce snižuje riziko vzniku rakoviny. Zlepšuje také celkovou kondici, fyzickou i psychickou.

Nejdůležitější složkou syrovátky jsou snadno stravitelné bílkoviny. Podle Světové potravinářské a zemědělské organizace (FAO) a světové zdravotnické organizace (WHO) jsou tyto bílkoviny velmi kvalitní, proto jsou i využívány pro výrobu nejrůznějších doplňků stravy. Bílkoviny, obsažené v syrovátce, zvyšují hladinu serotoninu v mozku, čímž pomáhají zahnat deprese, úzkosti a zvládnout stres. Syrovátka má své využití i v kosmetice. Je přidávána do prostředků pro problematickou pleť, například proti akné.

Už v minulosti ji ženy používaly pro mytí pokožky, pro její zjemnění a prevenci akné. Látky obsažené v syrovátce dokáží regulovat pH pokožky a jsou výborným prostředkem, jak zmírnit potíže s ekzémy, lupénkou a problematickou pletí vůbec. Syrovátku můžete přidávat do koupelí nebo si smícháním s vodou připravit výživnou masku, kterou pak aplikovat plošně, nebo dle potřeby na postižená místa.

Hubnutí se syrovátkou

Mnozí lidé bojují s nadbytečnými kily a hledají různé doplňky stravy, které jim pomohou dosáhnout jejich cíle – zhubnout. Na našem trhu je k dostání mnoho doplňků stravy, které pomohou při hubnutí. Avšak málokterý doplněk se může pochlubit tak všestrannými účinky na štíhlou linii, jako syrovátka.

Syrovátka díky bílkovinám, které obsahuje, dokáže člověka nasytit a potlačit tak pocit hladu na dlouhou dobu - pocit hladu oddálí až o 2 hodiny. To je více než u ostatních bílkovin. Příznivý vliv má také obsažený vápník a laktóza. Pokud se tedy snažíte zhubnout, může být syrovátka s minimálním obsahem tuku dobrým pomocníkem.

Dalším z účinků syrovátky je schopnost vyčistit naše tělo od toxických odpadních látek. Díky této schopnosti patří syrovátka mezi potraviny používané při detoxikaci těla. Než začnete s hubnutím, je třeba nejprve detoxikovat tělo. Syrovátka je vhodnou součástí detoxikačních jídelníčků a kúr.

Různé odpadní látky mohou být příčinou zadržování vody v těle a tím i brzdou v hubnutí. A nejen to. Jsou také jednou z příčin, proč se cítíme unavení, bez energie. Syrovátka dokáže detoxikovat tělo a zbavit ho nadbytečné vody.

V syrovátce najdeme také laktózu, sacharid, který slouží jako potrava zdraví prospěšné střevní mikroflóře. Tyto prospěšné mikroorganismy nás nejen chrání před různými nemocemi, pomáhají nám také zhubnout. Podporují totiž činnost střev i jejich čištění.

Nízký obsah tuku i kalorií a vysoký obsah bílkovin – to jsou další parametry, které dělají ze syrovátky ideální potravinu pro hubnutí. Další výhodou syrovátky je její lehká stravitelnost a schopnost podporovat spalování tuků.

Syrovátka pro štíhlé tělo i svaly

Díky vysokému obsahu bílkovin (v syrovátce najdeme až 70 % bílkovin) nás syrovátka zasytí na delší dobu. Stane-li se syrovátka součástí našeho redukčního jídelníčku, budeme hubnout bez pocitu hladu.

Vysoký obsah bílkovin nám umožňuje nejen hubnout, ale hubnout zdravě. Velmi totiž záleží na tom, čím jsou tvořena ztracená kila, zda vodou, bílkovinami, nebo tukem. Úbytek bílkovin a tím i svalové hmoty je jedním z ukazatelů nesprávného hubnutí. Při hubnutí bychom měli ztrácet tuk, případně přebytečnou vodu, nikoli bílkoviny.

Jak zabránit ztrátě svalové hmoty během hubnutí? Pomůže nám dostatek pohybové aktivity i dostatečná konzumace bílkovin. Háček však spočívá v tom, že v mnohých potravinách s vysokým obsahem bílkovin se skrývá také hodně tuku.

V bílkovinách syrovátky jsou obsaženy tři esenciální aminokyseliny (naše tělo je potřebuje, nedokáže si je však samo vyrobit), valin, leucin a izoleucin. Tyto aminokyseliny podporují nárůst svalové hmoty a brání jejímu odbourávání. To je důvodem obliby syrovátky u kulturistů.

Jak často konzumovat syrovátku?

Na první pohled se může zdát, že je možné dopřávat si syrovátku dle libosti. Čím více syrovátky budeme konzumovat, tím dříve budeme štíhlí. To však není pravda. Pokud se stane syrovátka hlavní součástí našeho jídelníčku, vykoledujeme si zažívací problémy spojené s průjmem. Kromě toho se nám brzy syrovátka přejí a nebudeme se na ni moci ani podívat.

Ideální je konzumovat třikrát denně jednu porci syrovátkového nápoje nebo porci nápoje ze sušené syrovátky. Sušenou syrovátku můžeme také přidat do jídel, do kterých přidáváme mléko a tím ho zčásti nahradit.

Ne vždy se dá se syrovatkou zhubnout

Syrovátka je oblíbeným a osvědčeným prostředkem pro hubnutí, v žádném případě však není „zázračný elixír“ štíhlosti. Syrovátka nám nepomůže v případě, pokud si budeme dopřávat hojné množství kalorických jídel a málo pohybu. S takovou životosprávou jednoduše nelze zhubnout. Viníkem zde není syrovátka, ale náš nezdravý způsob života, který místo hubnutí naopak vede k obezitě.

Někteří lidé chtějí rychle zhubnout a jsou krátkodobě ochotni podstoupit ledacos, jen aby se co nejdříve zbavili nenáviděných nadbytečných kil. Pro tyto lidi se často na krátkou dobu stane hlavní součástí jídelníčku právě syrovátka. Svůj jídelníček zpestří zeleninou, přidají hodně pohybu a radují se, jak jdou kila rychle dolů.

Těmto lidem se však nepodaří si svoji výslednou tělesnou hmotnost udržet. Nejde totiž pouze o to zhubnout, ale svou nově nabytou štíhlou linii si také udržet. Když se tito lidé po krátkodobém trýznění svého těla vrátí opět ke starým stravovacím i pohybovým návykům, čeká je jo-jo efekt.

Jejich kila jdou opět nahoru a dokonce ve výsledku často přiberou více kil než před začátkem diety. Nabraná kila jsou tvořena tukem. Ani v tomto případě nenese vinu syrovátka.

Syrovátka nám pomůže zhubnout pouze v případě, budeme-li hubnout zdravě. Zdravě hubnout znamená zdravě se stravovat a dopřát svému tělu dostatek pravidelného pohybu, který nás bude bavit.

Pokud se má syrovátka stát naším pomocníkem v hubnutí, měli bychom číst složení syrovátkových nápojů na obalu, zejména těch ochucených. Mohou do nich totiž být přidány sacharidy a tím i nežádoucí kalorie. Vybírejme proto takové syrovátkové nápoje, které obsahuje hodně bílkovin a málo sacharidů.

Autor: liv

Syrovatka - odpad, který pomáhá proti akné i při hubnutí. Syrovatka vám při hubnutí pomůže několika způsoby. Nejdříve vaše tělo detoxikuje
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ