Zdraví

Alkalická dieta - vše, co o ní potřebujete vědět

12.09 2018|Dieta
Alkalická dieta - vše, co o ní potřebujete vědět

Co mají společné Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow a Jared Leto? Všichni drží alkalickou dietu. Že jste o tom nikdy neslyšeli? Pak je tento článek určen právě vám.

Říká se, že první, kdo začal propagovat tuto dietu, byla Victoria Beckham. Jestli je to tak nebo ne, to už není tak důležité. Hlavní je, že tento způsob, jak se zbavit nadbytečných kilogramů, funguje a nepoškozuje vaše zdraví.

Jaká je podstata alkalické diety?

Základní princip spočívá v tom, že musíte jíst tak, abyste optimalizovali hladinu acidobazické rovnováhy (pH). Když držíte tuto dietu, tak jíte méně produktů, které stimulují kyselost a více těch, které stimulují zásaditost.

Jednoduše řečeno, některé potraviny, jako například pšenice, maso a cukr způsobují, že vaše tělo produkuje kyseliny. Kvůli jejich přebytku se metabolismus zpomaluje, zhoršuje se kvalita vlasů a nehtů, vzniká nadměrné množství inzulínu, zvyšuje se náchylnost k nemocem, hromadí se tuk a člověk přibírá. Abyste tomuto zabránili, musíte jíst více jídel, které „dostanou“ vaše tělo do alkalického stavu, který pomáhá chránit vaše zdraví.

Pokud začínáte každý den s kávou, džemem s toasty, na oběd máte koláč s čajem a na večeři jíte makarony s masem, pak je s největší pravděpodobností kyselost ve vašem těle bohatá.

Co je nutné jíst?

Alkalická dieta je většinou vegetariánská. Ano, teď jsme trochu rozrušili všechny milovníky masa. Stejně jako rozrušíme všechny příznivce smažení, dušení a vaření. Produkty je lepší jíst čerstvé, bez tepelné úpravy (to samozřejmě neplatí pro obiloviny).

Takže, základem alkalické diety je:

zelenina – okurky, brokolice, chřest, květák, artyčok, řepa, řeřicha, špenát, celer, rajčata, cuketa;

ovoce a bobulové plody – jablka, grapefruity, citrony, limetky, fenykl, datle, kiwi, černý rybíz, banány, třešně, melouny, hrozny, fíky a meruňky;

obilniny – čočka, divoká rýže, ječmen, hnědá rýže, oves, proso a lebeda;

ořechy – mandle a kaštany;

koření – skořice, kari, zázvor, mořská sůl.

Co není dovoleno jíst?

Maso, vajíčka a veškeré konzervované výrobky, těstoviny, pšenici, kukuřici, žito a pohanku, všechny mléčné výrobky, cukr a veškerá umělá sladidla. Měli byste se vyvarovat sladkostem a smaženým potravinám. Kofein a alkohol jsou zakázány: jedná se o velmi kyselinotvorné produkty.

To vše není jen kvůli štíhlé postavě, ale také kvůli zdraví. Zákaz zpracovaných potravin a kladený důraz na zeleninu a ovoce bezpodmínečně povede k úbytku hmotnosti. A s čím vám ještě pomůže?

Alkalická strava zvyšuje úroveň energie

Jsme to, co jíme. Každý toto prohlášení slyšel už několikrát, a není úplně od věci. Pokud se často cítíte unaveni, nejspíš jste příliš „kyselí“. Malé změny ve vaší stravě mohou být velkým přínosem pro váš život. Alkalická strava dodává vašemu tělu vitamíny, minerály a živiny, pomáhá stimulovat energii a umožňuje vám se ráno cítit svěže.

Alkalická dieta je schopna zlepšit zdravotní stav

Podporuje zdravé stravování, které pozitivně ovlivňuje práci celého organismu. Na rozdíl od mnoha jiných diet, které mohou podkopat zdraví, tato vám pomůže nejen bezpečně zhubnout, ale také „napravit“ mnoho důležitých systémů organismu, které bude zásobovat kyselinou listovou, vlákninou, vitamíny E a C, nenasycenými tuky a hořčíkem. Je důležité podotknout, že držet jí lze v jakémkoliv věku.

Pomáhá budovat a udržovat svalovou hmotu

Úroveň acidobazické rovnováhy ovlivňuje svalovou hmotu. Kyselé pH nepřispívá k budování svalů. Sportovci velmi často zahrnují do svého jídelníčku potraviny s vysokým obsahem bílkovin, což však zvyšuje kyselost organismu.

Nejde zapomenout ani na ovoce a zeleninu, protože vitamíny a minerály v nich obsažené přispívají ke správnému rozvoji svalové tkáně. A spousta výzkumů dokazuje, že i při ztrátě hmotnosti je díky zásadité dietě svalová hmota uchována.

Zabraňuje stárnutí pokožky

Když jíme hodně kyselých potravin, jak je sýr, káva, maso, obiloviny, sladkosti a sladké nápoje, výsledné kyselé přetížení nás činí náchylnější k procesům stárnutí. Vznikají věkové skvrny, vrásky a mnoho dalších faktorů stárnutí. Jedním z hlavních principů alkalické diety je vyloučení cukru ze stravy. A právě toto pravidlo dodává kůži mladší vzhled.

Zajímavý fakt: v nedávném experimentu byli dobrovolníci požádáni, aby si prohlédli fotky a odhadli věk několika set lidí. Výzkumníci zjistili, že lidé s nižším obsahem cukru byli vnímáni jako mladší. Není to úplně špatný důvod, kvůli kterému byste se vzdali koblih, že?

Ulevuje od bolesti zad

Bolí vás záda? Nejste v tom sami. Bolestmi zad trpí miliony lidí na celém světě. Podle slov příznivců alkalické stravy může být vinou chronických bolesti zad zvýšená kyselost.

Studie prokazují, že bolesti zad jsou méně úmorné, pokud do stravy přidáte alkalické minerální doplňky. Zajištění dostatečného množství intracelulárního hořčíku aktivuje vitamín D a správnou funkci enzymů. To, jak bylo dokázáno, snižuje bolest zad.

A stoupenci alkalické diety ještě tvrdí, že pomáhá vyhnout se artritidě a přecházet rakovině. Tuto informaci budeme považovat za velmi příjemný bonus k omlazení a hubnutí.

Autor: Tar

Alkalická dieta - vše, co o ní potřebujete vědět. Kyselinotvorné potraviny dokážou naše tělo pořádně potrápit. Naopak zásadité potraviny tělu prospívají
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ