10 příznaků žaludečních vředů, které byste neměli přehlížet
Žlučové kameny - příčina, příznaky a léčba
10 příznaků a symptomů hypofunkce štítné žlázy
10 příznaků fibromyalgie, které byste měli znát
10 varovných příznaků rakoviny děložního čípku
Jak se vyrovnat s celiakií a zmírnit její projevy
Příznaky a projevy infekce HIV
Štítná žláza a její nemoci
Příznaky infekce močových cest u žen a mužů
Žlučové kameny - příčina, příznaky a léčba
10 příznaků a symptomů hypofunkce štítné žlázy
10 příznaků fibromyalgie, které byste měli znát
10 varovných příznaků rakoviny děložního čípku
Jak se vyrovnat s celiakií a zmírnit její projevy
Příznaky a projevy infekce HIV
Štítná žláza a její nemoci
Příznaky infekce močových cest u žen a mužů
10 příznaků žaludečních vředů, které byste neměli přehlížet
Žaludeční vředy, často taky nazývané peptické vředy, jsou bolestivé vředy, které se vyvíjejí ve sliznici žaludku. Vznikají v případě, že se poškodí nebo zmenší silná vrstva hlenu, který chrání žaludek před trávícími šťávami, což umožňuje trávícím kyselinám ujídat tkáně sliznice žaludku. Žaludeční vředy se obvykle tvoří v žaludku, ale mohou se vyvinout také v tenkém střevě nebo jícnu.
Žaludeční vředy vznikají z mnoha důvodů. Odborníci uvádějí, že hlavním z nich je nerovnováha mezi trávicí tekutinou v žaludku a dvanáctníku. Většina vředů je také způsobená infekcí od bakterií Helicobacter pylori. Mezi další příčiny patří dlouhodobé užívání nesteroidních protizánětlivých léčiv a produkce nadbytečného množství kyseliny (překyselení) v žaludku způsobené gastrinomy.
Po mnoho let se věřilo, že produkci žaludeční vředů zhoršuje stres. Nicméně, stres není příčinou, pouze rizikovým faktorem. Stres může způsobit žaludeční vředy společně s jinými faktory, mezi které patří nadměrné pití alkoholu, kouření, žvýkání tabáku, rodinná anamnéza žaludečních vředů a podobně.
Je důležité, aby došlo ke včasné léčbě vředů, protože když se vředy neléčí, může kyselina zničit žaludeční stěny, což způsobuje perforaci a krvácení. Zdravé zdraví pro vás dnes připravilo 10 hlavních příznaků žaludečních vředů, které byste rozhodně neměli ignorovat.
V závislosti na závažnosti stavu může bolest žaludku trvat několik minut až několik hodin. Bolest také může přicházet a odcházet několik dnů či týdnů. Bolest žaludku se může zhoršovat v noci a ještě horší je, když je žaludek prázdný. Od bolesti se obvykle uleví po jídle nebo lécích. Mějte však na paměti, že žaludeční vředy nejsou vždy bolestivé. Lidé trpící žaludečními vředy nemusí pociťovat žádnou bolest, ale mohou sledovat jiné příznaky.
Nicméně, vždycky může naznačovat přítomnost žaludečním vředů. Pálení v důsledku vředu způsobuje také krkání a škytavku po nadměrném jídle. Pálení žáhy způsobuje hodně nepříjemné pocity a nejlepší je ihned vyhledat lékaře.
Jakýkoliv zásah do běžného trávení a vylučování může způsobit záchvaty nevolnosti a občasné zvracení. Nerovnováha trávicích tekutin v žaludku může vést k mírné až závažné nevolnosti, která se vyskytuje převážně v noci, kdy je žaludek prázdný. Pokud nevolnost přetrvává, je lepší navštívit lékaře.
Nezapomeňte, že významné změny v chuti k jídlu vedou ke slabosti a únavě, což může tento stav ještě zhoršit. Pokud ztratíte chuť k jídlu bez zjevného důvodu a máte ještě další příznaky, jako nadýmání, měli byste ihned navštívit lékaře.
Další příznaky pak zahrnují bolest břicha, která se zhoršuje s jídlem, pocit plnosti a časná sytost. Pokud trpíte žaludečními vředy, je nejlepší se vyhnout tučným jídlům, protože zvyšují produkci kyseliny, která zase dráždí žaludeční sliznici. Také se snažte vyhýbat kyselým nápojům jako je káva, sodové nápoje a alkohol.
Krvácení do žaludku v důsledku vředu může vést ke změně barvy stolice od žluté až po černou. K této změně barvy a konzistence dochází v důsledku chemické reakce na krev ve střevě, kterou způsobují trávicí enzymy. Pokud se vřed stále zhoršuje, můžete ve stolici najít také odlesky krve.
Autor: Mak
Po mnoho let se věřilo, že produkci žaludeční vředů zhoršuje stres. Nicméně, stres není příčinou, pouze rizikovým faktorem. Stres může způsobit žaludeční vředy společně s jinými faktory, mezi které patří nadměrné pití alkoholu, kouření, žvýkání tabáku, rodinná anamnéza žaludečních vředů a podobně.
Je důležité, aby došlo ke včasné léčbě vředů, protože když se vředy neléčí, může kyselina zničit žaludeční stěny, což způsobuje perforaci a krvácení. Zdravé zdraví pro vás dnes připravilo 10 hlavních příznaků žaludečních vředů, které byste rozhodně neměli ignorovat.
1. Bolest v žaludku
Nejčastějším příznakem žaludečních vředů je bolest v žaludku. Bolest se může vyskytovat kdekoliv mezi hrudním košem a břichem. Je často popisována jako tupá, bolavá nebo pálení. Tento typ bolesti obvykle způsobuje vřed, ale může být zhoršen žaludečními kyselinami, když přijdou s vředy do kontaktu.V závislosti na závažnosti stavu může bolest žaludku trvat několik minut až několik hodin. Bolest také může přicházet a odcházet několik dnů či týdnů. Bolest žaludku se může zhoršovat v noci a ještě horší je, když je žaludek prázdný. Od bolesti se obvykle uleví po jídle nebo lécích. Mějte však na paměti, že žaludeční vředy nejsou vždy bolestivé. Lidé trpící žaludečními vředy nemusí pociťovat žádnou bolest, ale mohou sledovat jiné příznaky.
2. Pálení žáhy
Pálení žáhy je obvykle příznakem refluxní choroby jícnu, ale může být spojeno také s žaludečními vředy. Pokud pocit pálení v hrudníku začne ustupovat s vodou nebo podáním léků, pak není důvod k obavám.Nicméně, vždycky může naznačovat přítomnost žaludečním vředů. Pálení v důsledku vředu způsobuje také krkání a škytavku po nadměrném jídle. Pálení žáhy způsobuje hodně nepříjemné pocity a nejlepší je ihned vyhledat lékaře.
3. Nadýmání
Nadýmání je dalším počátečním příznakem žaludečního vředu. Lidé, kteří mají žaludeční vředy si často stěžují na pocit nadýmání. Nadýmání doprovázené bolestmi břicha, otokem v oblasti břicha a pocitem plnosti může být dalším příznakem žaludečního vředu. Můžete mít také silné nucení na krkání, více než obvykle, a to i bez jídla. Nevysvětlitelné nadýmání pokračující dlouhou dobu není nikdy dobrým znamením, proto se ihned se obraťte na lékaře.4. Zažívací potíže
Kromě bolesti žaludku může vřed způsobit také zažívací potíže nebo dyspepsii. Poruchy trávení jsou společným problémem pro ty, kteří trpí peptickým vřed. Vředy mohou ovlivnit gastrointestinální orgány v žaludku a otevření tenkého střeva, což způsobuje nestandardní stav. Ovlivňuje to proces trávení a vede to k žaludečním potížím. Tyto potíže mohou kolísat co do intenzity i frekvence.5. Nevolnost
Nevolnost a pocit na zvracení může být dalším příznakem žaludečních vředů. Nevolnost může být akutní, krátkodobá i dlouhodobá. Vzhledem k tomu, že vředy rostou, snižuje se hladina trávicích šťáv, což brání celému procesu trávení.Jakýkoliv zásah do běžného trávení a vylučování může způsobit záchvaty nevolnosti a občasné zvracení. Nerovnováha trávicích tekutin v žaludku může vést k mírné až závažné nevolnosti, která se vyskytuje převážně v noci, kdy je žaludek prázdný. Pokud nevolnost přetrvává, je lepší navštívit lékaře.
6. Ztráta chuti k jídlu
Lidé, kteří mají žaludeční vředy, mohou zaznamenat náhlý pokles chuti k jídlu. To může být způsobeno náhlými a intenzivními bolestmi břicha. Bylo vypozorováno, že náhlá bolest břicha, která přichází po jídle, vede ke strachu z jídla. Lidé nechtějí jíst, aby se vyhnuli záchvatu bolesti.Nezapomeňte, že významné změny v chuti k jídlu vedou ke slabosti a únavě, což může tento stav ještě zhoršit. Pokud ztratíte chuť k jídlu bez zjevného důvodu a máte ještě další příznaky, jako nadýmání, měli byste ihned navštívit lékaře.
7. Nesnášenlivost tučných potravin
Ačkoliv je nesnášenlivost mastných potravin obvykle spojena s žlučovými kameny, může souviset i s vředovou chorobou. Nesnášenlivost tučných jídel je primárně způsobena viscerální přecitlivělostí a gastroduodenální dysmotilitou.Další příznaky pak zahrnují bolest břicha, která se zhoršuje s jídlem, pocit plnosti a časná sytost. Pokud trpíte žaludečními vředy, je nejlepší se vyhnout tučným jídlům, protože zvyšují produkci kyseliny, která zase dráždí žaludeční sliznici. Také se snažte vyhýbat kyselým nápojům jako je káva, sodové nápoje a alkohol.
8. Nevysvětlitelné hubnutí
U některých pacientů s žaludečními vředy dochází k nevysvětlitelnému úbytku hmotnosti. K úbytku hmotnosti dochází v důsledku nedostatku chuti k jídlu, nevolnosti a zvracení, které mohou žaludeční vředy provázet. U některých lidí dochází k hubnutí i přesto, že jedí stejné množství jídla, jako obvykle. I když lidé považují hubnutí za pozitivní, nevysvětlitelná ztráta hmotnosti není pozitivním signálem a je třeba ji ihned konzultovat s lékařem.9. Změna zabarvení stolice
Změna barvy stolice je dalším jasným příznakem žaludečních vředů. Pokud se u vás vyskytne tmavá, lepkavá nebo dehtová stolice, je třeba okamžitě lékařskou pomoc.Krvácení do žaludku v důsledku vředu může vést ke změně barvy stolice od žluté až po černou. K této změně barvy a konzistence dochází v důsledku chemické reakce na krev ve střevě, kterou způsobují trávicí enzymy. Pokud se vřed stále zhoršuje, můžete ve stolici najít také odlesky krve.
10. Zvracení s příměsí krve
Krev ve zvratcích spolu s bolestí v břiše je dalším závažným ukazatelem žaludečních vředů, který byste neměli ignorovat. V některých případech mohou zvratky vypadat jako kávová sedlina. To je známkou toho, že vřed nahlodal žaludeční stěnu nebo cévy a vyžaduje intenzivní léčbu. Krev ve zvratcích může naznačovat, že vřed poškodil skrytou tepnu.Autor: Mak
Žaludeční vředy - 10 příznaků, které provázejí žaludeční vředy. Žaludeční vředy mohou postihnout nejen žaludek, ale i jícen a tenké střevo. Vředy na žaludku
Zdravá výživa
302
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ