Zdraví

10 příznaků fibromyalgie, které byste měli znát

21.03 2019|Nemoci
10 příznaků fibromyalgie, které byste měli znát

Fibromyalgie je onemocnění svalů, kloubů a vazivových tkání. Postihuje 2-8 % světové populace a může se objevit v každém věku. Fibromyalgie je častější u žen než u mužů.

Vzhledem k tomu, že příznaky této autoimunitní nemoci se podobají běžným každodenním chorobám a neduhům, lidé často ani nepostřehnou, že jsou znamením něčeho vážnějšího. Časem se fibromyalgie může zhoršit natolik, že může vážně ohrozit kvalitu osobního i profesního života jedince. Lidé s fibromyalgii mají velké množství příznaků, které se často u každého liší. Zdravé zdraví pro vás dnes připravilo 10 příznaků, které jsou pro tuto nemoc typické, a které byste rozhodně měli znát.

1. Trvalá bolest celého těla

Jedním z hlavních příznaků fibromyalgie jsou přetrvávající bolesti těla, které se projevuji ve zhruba 18 konkrétních částech těla. Tyto části těla mohou bolet při dotyku nebo lehkém stisknutí. Pacienty s fibromyalgii obvykle bolí oblast kolem obou klíčních kostí, horní části hrudníku, vnitřků loktů, zadní část krku, střed ramen, horní část zad, zadní strana kolen, horní a střední část hýždí. Intenzita bolesti se u každého liší.

2. Únava

Přetrvávající únava je dalším klíčovým příznakem této choroby. Únava je jednou z nejčastějších stížností pacientů s touto nemocí, i když je ji věnováno méně pozornosti než chronické bolesti těla. Vyplynulo to ze studie z roku 2013. Na rozdíl od běžné únavy, která může být popsána jako stav vyčerpání, únava související s fibromyalgii je doprovázena pocity deprese a často i vyhýbáním se sociální interakci. Na běžnou únavu stačí pár hodin spánku, pacientům s fibromyalgii nepomáhá ani několika denní spánek.

3. Poruchy spánku

Lidé s fibromyalgií mají potíže s usínáním, a když konečně usnou, tak mají potíže si zdravý spánek udržet a probouzejí se s pocitem nevyspalosti a bez energie. U pacientů s fybromyalgií na jedné straně bolest zabraňuje spánku, a na druhé straně nedostatek spánku bolest zvyšuje. Nedostatek spánku je hlavní příčinou snížené produktivity u pacientů s touto nemocí a zlepšení kvality spánku může zmírnit bolesti spojené s fibromyalgií.

4. Bolesti hlavy

Bolesti hlavy jsou podle studie z roku 2005 častým příznakem, který se běžně vyskytuje u poloviny pacientů s fibromyalgií. Ze 100 pacientů s fibromyalgií asi 76 % uvedlo, že jsou u nich bolesti hlavy běžným projevem, 84 % uvedlo, že trpí intenzivními bolestmi hlavy a 63 % si postěžovalo, že zažívá migrény. Chronické migrény (akutní bolest na jedné straně hlavy, často doprovázená nevolností a averzi k jasnému světlu a hluku) a chronické tenzní migrény (pravidelné) jsou běžnými symptomy fibromyalgie. Z 1730 pacientů s touto nemocí mělo 55,8 % opakující se migrény.

5. Deprese a úzkosti

Pacienti s fibromyalgií mají problém udržet si pozitivní náladu. Jsou často vystaveni vyššímu riziku upadnutí do deprese a depresivní lidé jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku fibromyalgie. Deprese u pacientů s fibromyalgií představuje vážné riziko, že se u nich zhorší i další symptomy, s čímž se depresivní člověk velmi těžko vyrovnává. To může zničit jejich duševní pohodu a vyvolat v nich beznaděj. Z celkových 30 pacientů s fibromyalgií byla u 83,3 % diagnostikována klinická deprese.

Dalším příznakem fibromyalgie je úzkost, která se téměř vždy vyskytuje jako společník deprese. Je běžné, že lidé se cítí nervózní nebo úzkostliví při každodenních událostech. Nicméně, úzkostná porucha je mnohem vážnější než jednoduchá nervozita. Jedná se o duševní onemocnění, při kterém se člověk cítí tak ochromen strachem a nervozitou, že mu to znemožňuje jeho každodenní život. Úzkost se obvykle vyskytuje s dalšími příznaky fibromyalgie a může ostatní příznaky ještě víc zesílit. Pacient s fibromyalgií trpící úzkostí například vnímá bolest mnohem intenzivněji.

6. Smyslové přetížení

Lidé, kteří trpí fibromyalgií jsou často citliví na nízké teploty, hluk, jasné světlo i pohyb. Ve skutečnosti je tento komplex poruchou spojenou s vyšší chemickou citlivostí (jsou přecitlivělí na některé chemické látky a vůně).

Studie z roku 2008, zveřejněna v Journal of Pain poznamenala, že pacienti s fibromyalgií projevují citlivost k několika smyslovým podnětům. Tento stav je spojen s argumentací globálního nervového systému při smyslovém zpracovávání. Navíc, dřívější studie z roku 1997, zveřejněna ve skandinávském časopise Journal of Rheumatology zjistila, že 33 z 60 pacientů s fibromyalgií splňuje kritéria pro vícenásobný syndrom chemické citlivosti.

7. Ranní ztuhlost

Pokud trpíte na výše uvedené příznaky a probouzíte se s pocitem ztuhlých kloubů a svalů, což vám znemožňuje se pohnout z postele, můžete trpět fibromyalgií. Ranní ztuhlost byla identifikována jako společný symptom u pacientů s fibromyalgií ve studii z roku 2007. Ranní ztuhlost navazuje na nekvalitní spánek a neustále bolesti celého těla.

8. Problémy s pamětí a koncentrací

V souvislosti s tímto problémem se objevilo spojení "fibro mlha" nebo mentální mlha, která se tvoří kolem mozků pacientů s fibromyalgií, a která jim brání se soustředit a pamatovat si věci. Pacienti zapomínají, pletou se jim jména a další podrobnosti. Často si všímají náhlé, značně snížené pozornosti.

Lidé s fibromyalgií mohou často mluvit pomalu a zjistit, že nejsou schopni udržet konverzaci kvůli jejich nedostatku bdělosti a neschopnosti si pamatovat věci. Může pro ně být zároveň těžké držet krok s termíny a prací, kterou dříve zvládali bez námahy. Mentální postižení se může zvyšovat s dalšími příznaky, jako je nedostatek spánku, deprese, úzkost a bolest těla.

9. Syndrom dráždivého tračníku

Syndrom dráždivé tračníku je gastrointestinální porucha, která se projevuje průjmy, zácpou a bolestmi břicha. Je častější u žen než u mužů. Syndrom dráždivého tračníku je často spojován s fibromyalgií. Syndrom dráždivého tračníku a fibromyalgie se často vyskytují společně. Je pravděpodobné, že pokud máte jeden z problémů, pravděpodobně máte i ten druhý.

10. Syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou je neobvyklé a dráždivé onemocnění, které způsobuje nepříjemné pocity v nohách a nutkání se neustále ošívat. Syndrom neklidných nohou je častější u lidí s fibromylgií než u lidí bez ní. Je zároveň častější u žen než u mužů. Kromě toho, syndrom neklidných nohou může výrazně zhoršit intenzitu a frekvenci dalších symptomů fibromyalgie, jako je neklidný spánek. Syndrom neklidných nohou je naštěstí snadno léčitelný, což může přispět ke zlepšení jiných příznaků fibromyalgie.Autor: Old

10 příznaků fibromyalgie, které byste měli znát. Fibromyalgie je onemocnění svalů, kloubů a vazivových tkání. Postihuje 2-8 % světové populace a může se objevit v každém věku. Fibromyalgie
Zdravá výživa

 318 
  Komentáře ( 4 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
danuse|17.10 2016 11:56
No,tak bod 1/.. a 10/.. splnujem do bodky., a tiez mam problemy so zaspavanim,neusnu do rana a potom prespim cely den...
Odpovědět
 6 
Liduška|06.06 2017 21:36
Fibromyalgie je hrozná nemoc, nikomu nepřeju
Odpovědět
 16 
eda|10.08 2017 14:15
ano děkuji tímto i za ostatní!! je to tady popsáno úplně do detailu přesně!!tento popis je naprosto totožný s osobními problémy,ještě jednou děkuji s pozdravem eda
Odpovědět
 5 
zdenka|03.12 2022 20:20
prosim o zpravu na ktereho specialistu bych se mohla obratit. Existuji nejaka centra, ktera zabyvaji fibromyalgii.

mockrat dekuji

zdenka
Odpovědět
 1