Zdraví

Žlučové kameny - příčina, příznaky a léčba

05.10 2016|Nemoci
Žlučové kameny - příčina, příznaky a léčba

Žlučové kameny jsou častým onemocněním, se kterým se potýkají hlavně obyvatelé rozvojových zemí. Nejčastěji tato nemoc postihuje ženy po čtyřicátém roce života. V České republice trpí žlučovými kameny až 40 % žen této věkové kategorie. Lépe však na tom nejsou ani muži.

Nevýhodou žlučových kamenů je, že onemocnění nemá dlouho žádné příznaky, až jednou může dojít k tzv. žlučové kolice, která je velmi bolestivá. Žlučové kameny jsou silně provázány se zánětem žlučníku a dokonce i rakovinou.

Jak a proč vznikají žlučové kameny?

Žlučové kameny jsou kamenovité útvary vznikající přímo ve žlučníku nebo žlučníkových cestách. Žlučník je dutý, vakovitý orgán, který leží na spodní straně jater, se kterými je i propojen. Hlavní funkcí žlučníku je ukládání žluče, která se vytváří v játrech, a poté putuje společně s vývodem ze slinivky břišní přes žlučovod do tenkého střeva, přesněji do dvanáctníku. Tam žluč aktivuje enzymy slinivky břišní a napomáhá tak správnému trávení a vstřebávání tuků, a tím i vitamínů v nich rozpustných.

Žluč je exkrement, který obsahuje sloučeniny potřebné pro organismus, a to jak produkty látkové výměny, tak i sloučeniny fyziologicky cizí. Žluč ze žlučníku má alkalickou reakci a obsahuje žlučové kyseliny a barviva, bílkovinné substance a sloučeniny, které účinkují jako alkaloidy a zabraňují srážení tuhých tělísek. Žluč se dále skládá z cholesterolu, fosfolipidů, mastných kyselin, stop močoviny, kyseliny močové, glukoronidů, choloridů, síránů, fosforečnanů a jiných solí. Vyprazdňování žlučníku je řízeno hormonem, který se nazývá cholecystokinin. Denně člověk vyloučí asi 100 ml žluči.

Žlučové kyseliny se podílejí na trávení tuků a na vstřebávání vitamínu K. Žlučová barviva bilirubin a biliverdin jsou sloučeniny odvozeny z krevních barviv. Přeměna hemoglobinu z rozkladu červených krvinek na žlučová barviva probíhá v játrech a ve slezině. Nejlepším receptem na řádné fungování jater je pestrá strava, fyzická práce a sport. Pohyb zvyšuje vylučování žluči z jater a žlučníku zpět do střev. To zabraňuje městnání žluči ve žlučových cestách a žlučníku. Tímto způsobem tedy předcházíme tvorbě žlučových kamenů, otylosti a kornatění cév.

Krev protékající celým organismem odebere z našich svalů kyselinu mléčnou a řadu dalších produktů látkové přeměny a odvede je do jater, kde znovu vzniká glykogen, barviva a žlučové kyseliny, hromadící se ve zdravých játrech. Ze žlučníku přejde žluč do dvanáctníku a tam rozkládá těžce stravitelné živočišné bílkoviny, kterých náš organismus potřebuje tím více, čím má více fyzické práce a námahy. Poněvadž náš žlučník během spánku nepracuje, tak se zejména po těžce stravitelných a vydatných večeřích a při nedostatku pohybu a fyzické námahy do střev nevylučuje dostatečné množství žluči. Dochází k městnání žluči, které je nejčastější příčinou tvorby žlučových kamenů.

Dva typy žlučových kamenů

Existují dva typy žlučových kamenů. Nejčastějšími kameny jsou ty cholesterolové. Jsou typické svou žlutohnědou barvou a jsou tvořeny převážně cholesterolem. Hlavní příčinou vzniku těchto kamenů jsou genetické predispozice, věk, nesprávná životospráva, konzumace potravin s vysokým obsahem cholesterolu, nedostatek vlákniny, absence pohybu a obezita. Důležitou roli zde hraje i pohlaví.

Cholesterolové kameny jsou úzce spjaty s ženskými pohlavními hormony, z čehož vyplývá, že tímto typem žlučníkových kamenů trpí častěji ženy. Riziko vzniku cholesterolových kamenů zvyšuje ještě používání hormonů jako je estrogen a progesteron nebo léků typu hypolipidemika. Onemocnění mohou vyvolat i různé choroby žlučníku a jater, včetně cukrovky, cirhózy jater, cystické fibrózy a podobně.

Dalším typem žlučníkových kamenů jsou pigmentové kameny, které jsou nápadné hnědou či černou barvou. Tyto kameny se skládají převážně z bilirubinu, vápníku a jeho solí. Jsou vzácnější a nejčastěji na ně trpí pacienti s chronickým onemocněním žlučníku a jater (jaterní cirhóza, infekce žlučníku ze stagnace žluči, vrozené vady žlučových cest atd.).

Příznaky žlučových kamenů

Žlučové kameny se dlouho neprojevují. Tato choroba navíc nepřichází ze dne na den, ale vzniká v průběhu několika let. Žlučové kameny se tvoří velmi pomalu. Menší kaménky se mohou odloučit a projít žlučovodem až do střeva, kde jsou bez problémů zpracovány a vyloučeny stolicí. Někdy ale i nepohyblivé žlučové kameny mohou začít působit obtíže a pak dochází k rozvoji trávicích problémů, jako je nechutenství, nevolnost, nadýmání, říhání, zvracení a nepravidelná stolice. Tyto příznaky jsou krátkodobé a zpravidla souvisí s jednorázovým požitím příliš tučné stravy.

Pokud už se u vás vytvořil větší žlučový kámen, pak na sebe první příznaky nenechají dlouho čekat. Většina menších žlučových kamenů se vylučuje žlučovodem do střeva a pak ven se stolicí. Pokud je ale průchod žlučovodu menší než největší žlučový kámen, začne se při jeho průchodu poškozovat sliznice vývodu, která bude reflexně reagovat svalovými stahy. Nastává žlučníková kolika, která se projevuje svíravými bolestmi kolem pasu, které svědčí o podrážděném žlučníku nebo o jeho špatném fungování. Rentgen ještě přítomnost kamenů nemusí potvrdit.

Teprve až záchvaty bolesti vystřelující do pravé lopatky nebo páteře jsou důkazem, že máte žlučníkové kameny. Bolest přichází ve vlnách a často ji doprovází zvracení, tachykardie, tachypnoia, hypotenze a celková nevolnost. Břicho je obvykle vzedmuté a bolestivé na pohmat. Kolika může trvat 3 hodiny i více a záchvaty se mohou opakovat.

Žlučové kameny vás mohou ohrozit i na životě. Pokud je žlučový kámen příliš velký, může se stát, že ucpe odtok žluči a vznikne tzv. obstrukční ikterus - žloutenka. Ucpání průtoku žluči může způsobit infekci žlučníku či žlučových cest, která je doprovázena horečkou, třesavkou, zvracením a celkovou nevolností.

Ve zvláště těžkých případech může dojít k celkové sepsi. Pokud k ucpání žlučovodu dojde v místě vyústění pankreatu, může vzniknout akutní pankreatida, tedy zánět slinivky. Ve vzácných případech může žlučový kámen zneprůchodnit i tenké střevo. Chronické žlučové kameny jsou pak spojeny s rizikem vzniku velmi agresivního nádoru žlučníku.

Léčba žlučových kamenů

Žlučové kameny se léčí v závislosti na stavu pacienta a velikosti kamenů. Pokud stav není vážný, použijí lékaři konzervativní léčbu, která zahrnuje například zákaz příjmu potravy ústy, podávání léků tlumících stahy žlučníků a vitamíny. V případě, že je stav pacienta vážný, nastupuje chirurgická léčba. Lékaři buď provádí tzv. Laparoskopiskou cholycystektomii, kdy se ke kaménkům dostanou malými otvory přes stěnu břišní. Po zákroku nejsou žádné jizvy. Další možností je endoskopická retrográdní cholecystopankreatografie.

Bylinky proti žlučovým kamenům

Při správné životosprávě však ke žlučovým kamenům nemusí ani dojít, proto je vhodné seznámit se se způsoby, jak této chorobě předcházet. Prevence žlučových kamenu zahrnuje kromě zdravé stravy, dostatku pohybu a fyzické práce také přírodní prostředky, jako jsou bylinky. Mezi žlučopudné bylinky patří květ smilu, květ jeřábu, nať rdesna ptačího, nať průtržníku, nať řebříčku, plody černého bezu, list černého bezu, list vachty a kůra krušiny.

Kůra krušiny účinkuje asi nejsilněji. Při dlouhodobém užívání však její účinky slábnou, proto je lepší ji používat jako okamžitý prostředek, sloužící k překonání obstrukce, a potom používat slabší byliny, které jsou rovněž účinné, zejména užíváme-li je dlouhodobě.

Tyto byliny používejte v poměru jedna čajová lžička na hrnek vroucí vody. Bylinkový čaj na žlučníkové kameny pijte dvakrát až třikrát denně, ideálně před jídlem. Kůru krušiny vařte ve stejném poměru, ale je lepší ji vařit déle, protože odvar je silnější.

Dieta při žlučových kamenech

Pokud vás postihne akutní žlučová kolika, je důležité držet hladovku a pít pouze hořký čaj. Poté, co se bolesti uklidní, si můžete dát karlovarský suchar nebo rohlík, ideálně již tvrdý. Pokud se bolesti nevrátí, můžete další den vyzkoušet nemastnou bramborovou kaši, další dny pak suchou rýži, těstoviny nebo vařenou mrkev. Poté můžete opatrně přistoupit na žlučníkovou dietu.

Žlučníková dieta vylučuje cholesterol a mastná jídla. Určitě byste měli zapomenout na sádlo, tučné, sýry, husy, kachny a jiná tučná masa. Místo smažení raději vařte a duste. To vše s minimem oleje. Vyhýbejte se jídlům, které nadýmají. Mezi takové patří luštěniny, zelí, kapusta, ředkvičky, okurky, česnek, cibule, pečivo a kynuté těsto. Nevhodné jsou pikantní jídla. Nedoporučují se ani uzené ryby, sardinky, kaviár, očka, mák, ořechy, datle, fíky, melouny, rybíz, ostružiny a maliny.

Naopak, jíst byste měli libová masa, mezi které se řadí hovězí, telecí, kuřecí, krůtí, králičí maso a ryby. Doporučuje se jíst nízkotučné mléko, jogurty, jogurtové nápoje se sníženým množstvím tuku, netučný tvaroh, sýry s nízkým obsahem tuku a bez příchutí.

Konzumovat můžete i běžné pečivo, toustový chléb, netučné sušenky bez kakaa a náplně, dětské piškoty a dietní suchary. Z ovoce a zeleniny si můžete dopřát mrkev, celer, kedlubnu, květák, listové saláty, čekankové puky, rajčata, brambory, banány, jablka, broskve, meruňky, pomeranče, mandarinky, grepy, ryngle, nektarinky, třešně a višně. Z koření lze používat petrželovou nať, kopr, pažitku, bazalku, majoránku, kmín, bobkový list a sladkou papriku.

Autor: Liv

Žlučové kameny jsou nepříjemným onemocněním, které ze začátku nemá žádné příznaky. Jaké jsou první příznaky žlučových kamenů? Léčba a prevence žlučových kamenů
Zdravá výživa

 22 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ