Zdraví

10 varovných příznaků rakoviny děložního čípku

12.05 2021|Nemoci
10 varovných příznaků rakoviny děložního čípku

Rakovina děložního čípku je jednou z nejčastějších typů rakovin u žen na celém světě. Vyskytuje se v buňkách děložního čípku, v dolní části dělohy, která je propojena s pochvou. Téměř všechny případy rakoviny děložního čípku jsou způsobeny virem, jež se nazývá lidský papillomavirus (HPV). Ženy všech věkových kategorií jsou vystaveny riziku vzniku tohoto typu rakoviny poté, co začnou mít pohlavní styk.

Mezi rizikové faktory rakoviny děložního čípku patří nechráněný pohlavní styk, více sexuálních partnerů, nadváha, užívání antikoncepčních pilulek, genetika, kouření, špatná imunita, vícečetné těhotenství a první těhotenství v mladém věku. Jedna z nejděsivějších věcí na rakovině děložního čípku je, že v raných etapách nevykazuje žádné symptomy. Ty se začnou projevovat až poté, co se nemoc rozšíří do močového měchýře, jater, střev nebo plic.

Pokud si všimnete nějakých neobvyklých změn nebo příznaků, které ovlivňují reprodukční orgány, poraďte se s lékařem. Vždy mějte na paměti, že vaše šance na úspěšnou léčbu rakoviny děložního čípku je vyšší, pokud je odhalena v raném stádiu. Nepodceňujte prevenci rakoviny děložního čípku, ani případnou léčbu. Se znalostí rizikových faktorů a varovných příznaků rakoviny děložního čípku můžete ušetřit utrpení sobě i svým blízkým. Zde je 10 varovných příznaků rakoviny děložního čípku, které byste neměli ignorovat.

1. Abnormální krvácení z pochvy

Většina žen s diagnózou rakoviny děložního čípku má zkušenosti s nepravidelným krvácením. Předčasné vaginální krvácení, ke kterému dochází pravidelně, může být indikátorem rakoviny děložního čípku. Může však být projevem jiných zdravotních stavů, jako je hormonální nerovnováha, zánětlivé onemocnění nebo infekce pánevních orgánů. Stejně jako každá jiná rakovina se šíří do okolních tkání, vytváří nové, abnormální kapiláry, které se snadno lámou a způsobují krvácení. K takovému krvácení může dojít mezi menstruačními periodami, po pohlavním styku, po menopauze nebo i po vyšetření pánve.

2. Neobvyklý výtok z pochvy

Trocha poševního výtoku bez zápachu je zcela normální. Nicméně, pokud se objem vaginálního výtoku zvyšuje, zapáchá a má nepravidelný vzhled, může to být příznakem infekce nebo rakoviny děložního čípku. Pokud trpíte rakovinou děložního čípku, poševní výtok může být těžký, bledý, slabý, hnědý nebo smíšený s krví. Pokud u sebe sledujete tento příznak, okamžitě to oznamte svému lékaři.

3. Bolest při pohlavním styku

Bolestivý pohlavní styk je dalším důležitým varovným signálem rakoviny děložního čípku. Tento příznak indikuje pokročilý karcinom děložního hrdla, což znamená, že rakovina se již rozšířila po celé tkání a reprodukčních orgánech. Kromě bolesti můžete zaznamenat i další příznaky, jako třeba hustý a páchnoucí vaginální výtok. Tyto příznaky mohou signalizovat i jiný problém, jako třeba infekce nebo pohlavně přenosná choroba. Tento příznak ovšem neignorujte a co nejrychleji se poraďte s lékařem.

4. Bolest v pánevní oblasti

Bolesti v pánevní oblasti jsou u žen běžné. Křeče a bolesti jsou běžnou součástí menstruačního cyklu a obvykle nesignalizují přítomnost rakoviny nebo jiného vážného stavu. Nicméně, pánevní bolest, která trvá delší dobu a vyskytuje se častěji, třeba i mimo menstruaci, může být příznakem rakoviny děložního čípku. Pokud trpíte rakovinou děložního čípku, mohou se bolesti v pánevní oblasti vyskytnou v neobvyklých časech. Bolest se může objevovat náhle a kdykoliv během měsíce. Takový typ bolesti se obvykle vyskytuje v pokročilém stádiu rakoviny. Pokud máte zkušenost s pánevní bolestí nebo tlakem, navštivte lékaře.

5. Nepohodlí při močení

Rakovina děložního čípku může způsobovat nepříjemné pocity při močení. Ve skutečnosti je to jeden z nejvíce zjevných a převládajících příznaků této smrtelné nemoci. Nepohodlí při močení, pálení, štípání mohou znamenat, že se rakovina rozšířila do nedalekých tkání. Tyto příznaky však mohou mít i jiné příčiny, například infekce močových cest, problémy s močovým měchýřem, kvasinková infekce nebo pohlavně přenosné choroby. Preventivně se poraďte s lékařem.

6. Silnější a delší menstruace

Pokud trpíte delší a silnější menstruací, může to být dalším běžným varovným signálem rakoviny děložního čípku. Podráždění děložního čípku může být způsobeno rozšiřováním rakoviny. Za silné krvácení je považováno takové, kdy si musíte měnit vložky nebo tampony častěji než jednou za 2 hodiny. Kromě rakoviny může být silné menstruační krvácení způsobeno také hormonální nerovnováhou, myomy, polypy, zánětlivými chorobami, endometriózou nebo nemocemi štítné žlázy, jater či ledvin. Může být dokonce způsobeno některými léky. Jakoukoliv změnu ve vaší periodě byste měli konzultovat s lékařem.

7. Inkontinence

Únikem moči a častou potřebou močit obvykle trpí těhotné ženy a lidé, kteří náhle zvýšili svůj příjem tekutin. Pokud však tento problém máte bez jakéhokoliv známého důvodu, bude zapotřebí bližší vyšetření. Inkontinence může být totiž hlavním problémem lidí, kteří trpí rakovinou děložního čípku. Obvykle to znamená, že rakovina se rozšířila mimo lokalizované oblasti a má vliv na močový měchýř nebo jiné části močových cest. Lidé s diagnózou rakoviny často ztrácejí kontrolu nad svým močovým měchýřem a někdy jim spolu s močí uniká krev.

8. Nevysvětlitelné hubnutí

Stejně jako u jiných forem rakoviny, tak i u rakoviny děložního čípku se může objevit nevysvětlitelný úbytek hmotnosti. Když lidé trpí rakovinou, imunitní systém pracuje mnohem silněji než obvykle. Tělo produkuje malé bílkoviny zvané cytokiny, které rozkládají tuk mnohem vyšší rychlostí, než je obvyklé. To vede k hubnutí bez ohledu na to, co jíte a kolik toho jíte. Pokud jste náhle zhubli a máte některé z dalších příznaků uvedených v tomto článku, může to být kvůli rakovině děložního čípku a je důležité, abyste se co nejrychleji poradili s lékařem.

9. Permanentní únava

Rušný den unaví každého, ale s trochou odpočinku by se to mělo zlepšit a vy byste se měli opět cítit svěží a plní energie. Pokud máte pocit, že nemáte žádnou energii po většinu času, a to navzdory tomu, že pravidelně odpočíváte, může to být důvodem k obavám. Pokud lidé trpí rakovinou, zdravé červené krvinky jsou nahrazovány bílými krvinkami, které bojují s onemocněním. To způsobuje anémii, což vede k únavě, nedostatku energie a ztrátě chuti k jídlu. Kromě toho se snižuje přívod kyslíku do těla. Chudokrevnost je varovným signálem, že rakovina postupuje rychlými tempem a je třeba co nejrychleji zasáhnout.

10. Bolesti nohou

Ženy s diagnózou rakoviny děložního čípku se často setkávají s otoky a bolestmi v nohou. Když se rakovina šíří, brání průtoku krve, což způsobuje otoky nohou. Oteklé nohy často bolí, takže je velmi těžké provádět každodenní činnosti. Bolest způsobena rakovinou děložního čípku má tendenci být konstantní a v průběhu času se zintenzivňuje. Mohou ji doprovázet i bolesti zad. Nezapomeňte, že bolest nohou nemusí hned znamenat, že máte rakovinu. Bolest nohou může mnoho dalších příčin, proto je lepší se poradit s lékařem.

Autor: Jad

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
20 strašlivých faktů o rakovině
10 potravin, které mohou být příčinou rakoviny
Rakovina a vitamíny jako prevence
Rakovina tlustého střeva – příznaky, prevence
Rakovina kůže - příznaky, prevence a léčba
10 varovných příznaků rakoviny děložního čípku

10 varovných příznaků rakoviny děložního čípku. Rakovina děložního čípku je zákeřná, protože se ze začátku neprojevuje. Příznaky rakoviny děložního čípku začínají
Zdravá výživa

Téma: Rakovina
 303 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ