Zdraví

10 příznaků a symptomů hypofunkce štítné žlázy

01.08 2022|Nemoci
10 příznaků a symptomů hypofunkce štítné žlázy

Hypofunkce štítné žlázy, také známá jako snížená činnost štítné žlázy nebo hypotyreóza, je porucha, při které štítná žláza není schopna produkovat dostatečné množství hormonu thyroxinu.

Tento hormon hraje důležitou roli ve velkých tělesných funkcích, když naše tělo spotřebovává energii, reguluje tělesnou teplotu nebo tráví potravu. Nízká úroveň hormonů štítné žlázy v těle se může vzájemně prolínat s těmito i dalšími funkcemi.

Existuje několik důvodů, proč štítná žláza nevyrábí dostatek těchto hormonů, včetně autoimunitních chorob (Hashimotova tyreoiditida a atroficka tyroiditida), chirurgického odstranění části nebo celé štítné žlázy, radiační léčby, kongenitální hypotyreózy, zánětu štítné žlázy, příjmu příliš velkého nebo příliš malého množství jódu, jakéhokoliv druhu poškození hypofýzy nebo vedlejších účinků některých léků.

Asi 4,6 % populace Spojených států trpí hypofunkcí štítné žlázy. Riziko vývoje hypotyreózy je vyšší u žen nad 50 let a u žen po porodu. Problémy se štítnou žlázou jsou snadno zjistitelné jednoduchým krevním testem a jdou většinou vyřešit pomocí správných léků.

Ve většině případů však hypofunkce štítné žlázy zůstává nediagnostikována, protože časné příznaky jsou rozmanité a lidé je většinou snadno ignorují. Zdravé zdraví pro vás dnes má 10 nejtypičtějších příznaků hypofunkce štítné žlázy. Pokud vás některý z nich trápí, pak si u svého lékaře určitě nechte zkontrolovat hladinu hormonů štítné žlázy.

1. Nevysvětlitelné přibývání na váze

Zvýšení tělesné hmotnosti bez jakékoliv změny ve stravování nebo fyzické aktivity může znamenat nízkou hladinu hormonů štítné žlázy. Tyto hormony pomáhají regulovat bazální metabolismus a termogenezi, stejně jako metabolismus tuků a glukózy. Hypofunkce štítné žlázy přispívá k nižší rychlosti metabolismu, což může způsobit zvýšené přibývání na váze.

Studie z roku 2008, zveřejněna v Saudi Medical Journal uvádí, že celková dysfunkce štítné žlázy bývá častěji nalezena u lidí s nadváhou. Nicméně, jsou potřebny další, podrobnější studie, které by zjistily přesný vztah příčiny a následků mezi obezitou a hypofunkcí štítné žlázy. Pokud jste začali náhle a nevysvětlitelně přibírat na váze, poraďte se s lékařem.

2. Suchá a šupinatá kůže

Pokud se vaše obyčejně krásná pokožka změnila na suchou a svědící, je možné, že trpíte hypofunkcí štítné žlázy. Změna struktury a vzhledu pokožky může být důsledkem snížení krevního oběhu, což je jeden z vedlejších účinků nízkého množství hormonů štítné žlázy.

V důsledku nízké produkce hormonů štítné žlázy se u vás může zpomalit metabolismus, což způsobuje slabší pocení, kvůli kterému se kůže stává suchá a šupinatá. Suchou a šupinatou kůži mohou provázet i otoky obličeje, zejména pak v blízkosti víček a zhuštění kůže na bércích se světle nažloutlým odstínem.

Studie z roku 2012, zveřejněna v Indian Journal of Dermatology konstatuje, že nejběžnějším problémem u pacientů s hypofunkcí štítné žlázy je hrubá, drsná a suchá kůže. Jelikož jsou tyto kožní příznaky nespecifické a často subtilní, mají lidé tendenci je ignorovat nebo je připisují jiným příčinám. Ideální je v těchto případech poradit se s lékařem.

3. Bolesti svalů a bolesti

Lidé, kteří trpí hypofunkcí štítné žlázy, se často potýkají se svalovou slabostí, bolestí, ztuhlostí a křečemi. Často se u nich objevuje i celková bolest kloubů. Nízký metabolismus narušuje způsob, jakým naše tělo spaluje energii, která ovlivňuje to, jak se naše svaly cítí po pravidelné aktivitě. Hypofunkce štítné žlázy často přivolává zánět, který pak může přispívat k bolesti svalů a kloubů.

Studie z roku 2000, publikována v Journal of Neurology poznamenává, že nervosvalové symptomy byly přítomny u většiny pacientů, kteří měli problémy se štítnou žlázou. Asi 40 % pacientů s hypofunkcí štítné žlázy mělo převážně senzorické příznaky senzomotorické axonální neuropatie, která se objevila v raném stádiu onemocnění štítné žlázy. Pokud vás trápí nevysvětlitelné bolesti svalů nebo kloubů, poraďte se s lékařem, je možné že máte problém se štítnou žlázou.

4. Vypadávání vlasů

Řádné fungování štítné žlázy je zásadní pro rozvoj a údržbu vlasových folikulů. Snížení funkce štítné žlázy může mít za následek významné změny v růstu vlasů a jejich textuře. To může ovlivnit i obočí a ochlupení.

Studie z roku 2008, zveřejněná v Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism hlásí, že hormony štítné žlázy mají přímý vliv na vlasové folikuly. Hormony štítné žlázy tyrocin (T4) a trijodtyronin (T3), mohou modulovat několik aspektů v anatomii vlasů, od růstového cyklu vlasů, až k pigmentaci vlasu.

Další studie z roku 2008, zveřejněna v Indian Journal of Dermatology konstatuje, že poruchy štítné žlázy a hypotyreóza je často spojována s alopecií. Máte-li obavy ze ztráty vlasů nebo jiných problémů, navštivte vašeho lékaře, aby zkontrolovat vaši štítnou žlázu.

5. Permanentní únava

Únava a extrémní únava jsou velmi časté u lidí, kteří mají problémy se štítnou žlázou. Při nízkém počtu hormonů štítné žlázy, nefunguje správně průtok krve a funkce buněk, což vede k nižší spotřebě energie, únavě a konstantní únavě. Tyto příznaky přetrvávají i po spánku a správném odpočinku.

Studie z roku 2012, zveřejněna v časopise European Journal of Endocrinology poznamenává, že pacienti s autoimunitní hypotyreózou trpěli mnohem větší únavou než pacienti s diferencovaným karcinomem štítné žlázy.

Studie publikovaná v roce 2007, v Journal of Lcinical Endocrinology and Metabolism zjistila, že u lidí s hypofunkcí štítné žlázy po 12 týdnech léčby tyroxinem došlo ke snížení jejich únavy, LDL cholesterolu i tělesné hmotnosti. Únava, permanentní únava, ospalost a nedostatek energie jsou spojeny s řadou problémů, proto je důležité se poradit se svým lékařem.

6. Problémy s menstruací a plodností

U žen s hypofunkcí štítné žlázy může dojít k problémům s menstruací nebo plodnosti. Hormony štítné žlázy mají velký vliv na menstruaci, těhotenství, kojení a dokonce i na zahojení dělohy po porodu.

Hypofunkce štítné žlázy může vést ke změnám v menstruačním cyklu a délce krvácení. Studie zveřejněna v roce 2005, v Journal of Obstetrics and Gynecology of India konstatuje, že dysfunkce štítné žlázy je důležitou příčinou etiologie menstruačních abnormalit. Studie klade důraz na posouzení funkce štítné žlázy u všech pacientů s menstruačními poruchami, aby se zabránilo zbytečným zásahům, jako je kyretáž a hysterektomie.

Studie z roku 2012, publikována v časopise International Journal of Applied Basic Medical Research uvádí, že hyperfunkce štítné žlázy může mít vliv na plodnost z důvodu anovulatorních cyklů, vad fáze žlutého tělíska, hyperprolaktinémie a hormonální nerovnováhy. Neplodnost v důsledku poruchy štítné žlázy může být léčena pomocí tří měsíční perorální léčby, díky čemuž se může u žen výrazně zvýšit šance na otěhotnění.

Pokud jste zaznamenaly jakékoliv změny v menstruačním cyklu nebo jakékoliv problémy s otěhotněním, je důležité, nechat si zkontrolovat štítnou žlázu.

7. Vysoká hladina cholesterolu

Snížená činnost štítné žlázy může také způsobit vysokou hladinu cholesterolu v krvi, což může zvýšit riziko vzniku srdečních chorob. Nedostatek vhodných hormonů štítné žlázy v těle negativně ovlivňuje schopnost těla rozložit cholesterol z krevního řečiště. To může zvýšit hladinu LDL (špatného) cholesterolu.

Studie z roku 2011, zveřejněna v Open Cardiovascular Medicine Journal poznamenává, že dysfunkce štítné žlázy mohou mít významný vliv na lipidový profil. Je-li snížení funkce štítné žlázy léčena, cholesterol se často vrátí na normální úroveň.

8. Zácpa a špatné trávení

Pokud trpíte zácpou, poruchami trávení nebo dokonce syndromem dráždivého tračníku, mohlo by to být způsobené problémem se štítnou žlázou. Při hypofunkci štítné žlázy svaly lemující zažívací trakt, včetně tenkého a tlustého střeva, zeslábnout. To způsobí, že se stolice pohybuje přes střevo příliš pomalu, a v důsledku toho dochází k zácpě.

Studie publikována v roce 2009, v Gastroenterology Research and Practise uvádí, že hypofunkce štítné žlázy výrazně snižuje pohyblivost jícnu a funkce štítné žlázy by měla být kontrolována u lidí, kteří si stěžují na zažívací potíže. Těžká a dlouhodobá zácpa, ke které dochází i přes adekvátní příjem vlákniny, je často spojena s hypotyreózou a doporučuje se poradit se se svým lékařem.

9. Špatná koncentrace a paměť

Pokud jste začali zapomínat věci a máte potíže se soustředěním, mohlo by to být způsobeno nízkou funkcí štítné žlázy. Hypofunkce štítné žlázy může vést k zapomínání, špatné paměti a soustředí, protože nedostatečné množství těchto hormonů může způsobit nedokonalé spalování v neurotransmiterech.

Hypofunkce štítné žlázy může dokonce vést ke stresu nebo špatnému spánku, což může vyvolat přechodné výpadky paměti. Nicméně, hypotyreóza nemůže vést k trvalé kognitivní dysfunkci a s řádnou léčbu tyto problémy lze vyřešit. Špatná paměť a výpadky mohou signalizovat nástup dalších psychických problémů, jako jsou deprese, proto je důležité poradit se se svým lékařem, aby určil přesnou diagnózu a následnou léčbu.

10. Zvýšená citlivost na chlad

Štítná žláza funguje jako vnitřní termostat vašeho těla, protože pomáhá regulovat tělesné teplo. Při nízké produkci hormonů štítné žlázy tělo spaluje méně energie, což způsobuje pokles tělesné teploty a zvyšuje to nesnášenlivost chladu. Lidé s hypofunkcí štítné žlázy tak mohou cítit chlad dokonce i v teplém prostředí. Lidé s hypotyreózou mají vyšší riziko podchlazení.

Pokud pociťujete chlad i během slunečného dne, možná byste si měli nechat zkontrolovat funkci vaší štítné žlázy. Zvýšená citlivost na chlad však může být důsledkem i jiným nemocí, včetně anémie a poruchy oběhu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

9 příznaků hyperfunkce štítné žlázy
Štítná žláza a její nemociAutor: Mak

10 příznaků a symptomů hypofunkce štítné žlázy. Hypofunkce štítné žlázy, také známá jako snížená činnost štítné žlázy nebo hypotyreóza je porucha, při které štítná žláza není schopna produkovat
Zdravá výživa

 316 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ