Zdraví

6 malých zdravotních problémů, které mohou mít vážné následky

17.02 2017|Nemoci
6 malých zdravotních problémů, které mohou mít vážné následky

Pokud trpíte hypochondrií, věda vám dává dostatek příležitostí k domněnce, že téměř každá malá denní nevolnost může být příznakem nějaké děsivé nemoci. Ve skutečnosti je však naše tělo složitým systémem, v němž příčiny a důsledky mohou být víc než nečekané.

1. Vaše reakce na optický klam může znamenat schizofrenii

Iluze "duté masky" je mistrovským dílem optické magie, která nutí náš mozek myslet si, že vnitřek rotující masky je stejný jako vnějšek. Podívejte se na to.
Je to úžasné, že? Vypadá to, jako obyčejný člověk, a pak se ukáže, že to byl jen vnitřek masky. Vědci z Hannoveru a britského Institutu kognitivní neurovědy zjistili, že existuje velmi specifická podskupina lidí, kteří "dutou masku" nevidí jako iluzi, ale vidí u ní ve většině času vnitřní i vnější část. Jsou to schizofrenici. Výzkum ukázal, že většina z nás nemůže pochopit iluzi masky. Normální člověk v 99 % času, kdy se dutá maska otáčí, nerozumí, jestli je k němu otočena vnější nebo vnitřní částí. Lidé se schizofrenií nerozumí jen v 6 % času, kdy se maska otáčí, zda je tam zrovna vnitřní nebo vnější část. Ve zbylých 94 % času perfektně vidí, kdy je maska otočena vnitřní a kdy vnější částí.

Proč? V určitých úhlech maska v člověku vyvolává klam, protože jeho mozek není schopný shromáždit dostatek vizuálních podmětů, díky kterým by zjistil, že maska je vydutá. Ve snaze to pochopit nás mozek nutí vidět to, co si myslí, že je správné. Hra světla při otáčení masky znovu působí na mozek, a tím ničí jeho iluze. Schizofrenici nemohou plně pochopit přicházející smyslové informace. Jejich mozek přeskakuje mezikrok a nesnaží se podivnou masku pochopit.

2. Chrápání v dětství může vést k selhání v dospělosti

Chrápe vaše dítě? Pak existuje větší šance, že bude dělat v budoucnu chyby. Tříletá studie matek a dětí ukázala, že chrápání může být vážným problémem. Vědci zjistili, že děti, které mezi 2-3 rokem chrápaly, mají tendenci vykazovat tři typy nežádoucího chování - nepozornost, hyperaktivitu a agresivitu. U dětí, které ve zmiňovaném věku chrápaly, je 3,5 krát větší pravděpodobnost, že budou více zlobit, než u jejich vrstevníků, kteří s chrápáním neměli problém.

Další studie věnovaná spánkové apnoe (náhlá zástava dechu) u dětí objevila stejný trend. Během 6 let experimentů bylo prozkoumáno 11 000 dětí, z nichž 5000 spalo normálně a 6000 trpělo spánkovou apnoe. Děti s poruchou dýchání během spánku měly o 40 % větší pravděpodobnost vzniku problémů s chováním v sedmi letech.

Mezi problémy těchto dětí patřily úzkosti, deprese, nedobré vztahy s vrstevníky, problémy s chováním, jako dodržování pravidel a sociální chování vůči druhým. Naštěstí věda našla řešení, kterým by mohlo být kojení. Výzkumy ukazují, že žádné dítě, které bylo kojeno po dobu delší než 12 měsíců, nechrápalo. Ty děti, které byly kojené méně, nebo vůbec, měly téměř o 25 % větší pravděpodobnost vzniku chronického chrápání.

3. Neklidný spánek vs. Parkinsonova choroba

Už se vám někdy zdály sny, ve kterých vás někdo napadl nebo pronásledoval? Ukazuje se, že tyto sny nejsou jen důsledkem emočně náročného dne, ale mohou skutečně předvídat budoucí Parkinsonovu nemoc. Úzkostné poruchy mohou být známkou narušení REM fáze spánku, které je způsobeno poklesem hladiny dopaminu v části mozku, která je zodpovědná za koordinaci končetin. Bez dopaminu v REM spánku se vaše končetiny mohou volně a náhodně pohybovat.

Lidé, kteří trpí touto poruchou, mají větší pravděpodobnost vzniku Parkinsonovy choroby než ti, kteří tvrdě spí. Vědecké studie ukazují, že až o 45 %. Jiná osmiletá studie pozorovala 21 osob s tímto problémem. Z nichž 10 mělo nepravidelnou hladinu dopaminu, přičemž sedm z nich mělo neurodegenerativní choroby.

To je vážný problém. Naštěství však existuje řešení. Vědci nyní mohou sledovat činnost dopaminu v REM spánku v reálném čase pomocí techniky zvané Jednofotonová emisní výpočetní tomografie (SPECT). SPECT se rychle stává nástrojem pro detekci Parkinsonovy choroby v počáteční fázi, protože je schopný odhalit nemoc ještě před vznikem symptomů, což nám v budoucnosti dává možnost vytvořit zcela novou generaci neuroprotektivních léků.

4. Snížené pocení zvyšuje riziko sebevraždy

Řekněte upřímně. Potíte se, když jste nervózní? Pocení je často prokletím. Člověk se cítí nepříjemně na pracovním pohovoru nebo rande, ale máme pro vás dobrou zprávu. Pokud se potíte, patříte ke skupině lidí, která je méně náchylná k sebevraždě než ostatní.

Jednoduše řečeno, jedním z příznaků přechodu od špatné nálady k sebevražedné depresi je to, že potní žlázy našeho těla nefungují, jak by měly. Studie, která zkoumala 800 lidí, kteří se dříve léčili s depresí, ukázala, že tito lidé měli sníženou schopnost pocení a 97 % z nich později spáchalo sebevraždu.

5. Slabý chrup může být známkou demence

Máte problémy s kousáním? Je pro vás těžké některé druhy jídel pokousat? Pak to může být znamením, že váš mozek přestane brzy fungovat. Karolínská instituce studovala 577 účastníků ve věku kolem 77 let. Jejich chrup byl připojen na senzor síly a byli požádáni aby jedli jablko. Senzory u každého účastníka zaznamenávaly brzdnou sílu při kousání. Ti, kteří měli potíže se žvýkáním, měli v budoucnu větší pravděpodobnos demence.

Další studie, provedená v Japonsku a lidí mladších 60 let, ukázala stejné výsledky. Vědci také zaznamenali, že pacienti s méně závažnou demencí mívají výrazně více zubů. Má se za to, že hmota při žvýkání stimuluje průtok krve. Žvýkání je důležitým cvičením, a pokud nejste schopni žvýkat pořádně, průtok krve ve vašem mozku se snižuje.

6. Jednoduché testy na vůně mohou identifikovat Alzheimera

Čich ovlivňuje naše vnímání světa. Jednoduché testy na vůně mohou okamžitě rozpoznat některé velmi specifické mozkové stavy. Vědci z Brain Institute na Floridě například použili k identifikaci Alzheimerovy nemoci arašídové máslo.

Vše co potřebujete, ja arašídové máslo, pravítko a jednoho asistenta. Chcete-li začít test, zavřete oči, ústa a jednu nosní dírku. Váš asistent vám musí podržet arašídové máslo na hrudi a pak jej pomalu přibližovat k vašemu nosu, dokud neucítíte sebemenší vůni. Poté změří vzdálenost mezi vašim nosem a arašídovou pomazánkou. Stejně opakujte i pro druhou nosní dírku. V případě, že vám naměřili vzdálenost menší než 10 cm a levá nosní dírka je slabší, máte vyšší pravděpodobnost výskytu Alzheimerovy choroby.

Autor: Jad

6 malých zdravotních problémů, které mohou mít vážné následky. Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, schizofrenie, deprese, sebevražda
Zdravá výživa

 306 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ