Zdraví

Celiakie - příznaky a léčba

11.02 2016|Nemoci
Celiakie - příznaky a léčba

Celiakie je vrozená, autoimunitní choroba, vyvolána nesnášenlivostí lepku. Ani dnešní medicína nedokáže nemoc vyléčit, ovšem správnou léčbou a bezlepkovou dietou se dá dobře zvládnout. V ČR má celiakií asi 1 člověka z 250, přičemž častěji jsou postiženy ženy.

Příznaky celiakie

Hlavním projevem jsou zánětlivé změny sliznice tenkého střeva. V kojeneckém věku se celiakie projeví objemnou stolicí, neprospíváním nebo vzedmutým bříškem po konzumaci obilovin. Dochází k celkové poruše somatického i psychického vývoje. V dospělém věku jsou často projevy mimostřední – revmatické potíže, alergie, opakující se infekce či chudokrevnost. Ačkoliv se v posledních letech diagnostika celiakie z krevních vzorků zdokonalila, většina pacientů o své nemoci stále neví. Choroba totiž neprobíhá vždy klasickým způsobem, v mnoha případech probíhá atypicky. Jen 15 % celiaků se léčí, ostatní o nemoci nevědí. Ovšem důsledky neléčené celiakie můžou být vážné.

Počet celiaků se udává v rozmezí 0,5 až 2% z pulace, přičemž diagnostikovaná je jen malá část. "Celiakie splňuje důvody k plošnému screeningu (ale naše zdravotnictví to nedělá). V této situaci je to závažná informace, protože pro složitost mimostřevních projevů, jsou tito pacienti léčeni na něco úplně jiného," řekla k nemoci MUDr. Dana Maňasková z centra preventivní medicíny v Praze.

Důsledky neléčené celiakie

  • Potraty
  • Neplodnost jak u žen, tak u mužů
  • Epilepsie
  • Deprese
  • Zvýšený výskyt nádorového onemocnění
  • Osteoporoza

Léčba celiakie

Jedinou léčbou celiakie je přísné dodržování bezlepkové diety, což znamená doživotní vyloučení potravin obsahující žito, pšenici, ječmen nebo oves. Tato dieta se může na první pohled zdát snadná, ovšem pšeničný škrob je součástí mnoha potravin, ve kterých bychom lepek nehledali jako např. v uzeninách, čokoládě, kečupu, jogurtech i v lécích. Ještě před 10 lety byla celiakie velkou komplikací ve výběru bezlepkových výrobků. Dnes je běžně v obchodních sítích k dostání mnoho bezlepkových potravin od mouky až po cukrovinky. V případě, že Vás trápí různé zažívacími nevolnostmi po požití mouky či potravin na moučném základě, raději si svůj zdravotní stav ověřte u lékaře. Nemá smysl nic podceňovat.

Autor: Liv

Celiakie - příznaky a léčba. Celiakie je vrozená, autoimunitní choroba, vyvolána nesnášenlivostí lepku. Příznaky celiakie a léčba celiakie
Zdravá výživa

 308 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ