Cítím se stále unavený. Co je se mnou?
9 příznaků hyperfunkce štítné žlázy
Autoimunitní onemocnění aneb sám sobě nepřítelem
7 fází Alzheimerovy choroby
6 nečekaných rizikových faktorů pro diabetes 2. typu
Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit
Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům
Lupénka – její příznaky, příčiny, léčba i komplikace
Syndrom zlomeného srdce je závažné akutní onemocnění
9 příznaků hyperfunkce štítné žlázy
Autoimunitní onemocnění aneb sám sobě nepřítelem
7 fází Alzheimerovy choroby
6 nečekaných rizikových faktorů pro diabetes 2. typu
Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit
Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům
Lupénka – její příznaky, příčiny, léčba i komplikace
Syndrom zlomeného srdce je závažné akutní onemocnění
Cítím se stále unavený. Co je se mnou?
Přišlo jaro, stromy, květiny i kočky se probudily… ale ne vy. Stále se cítíte nesnesitelně unavení, s obtížemi ráno vstáváte, během dne se „dobíjíte“ kávou a k večeru bez sil upadáte do postele. Vysvětlíme si, z jakých důvodu se mohl zimní spánek protáhnout a – zda není čas jít k lékaři.
Životní styl
Začneme s banální revizí způsobu života. Možná ani vy sami nepostřehnete, jak si ždímáte šťávu z celého organismu. Prvním krokem je analýza spánku. „No, spím asi sedm hodin, to by mělo stačit,“ pomyslíte si, vždyť průměrný člověk spí asi 6 hodin a 45 minut denně. Ale je to dost, aby obnovil svou sílu?Ve skutečnosti vlastně ne. Vědci z Michiganu zjistili, že ti, kteří spí alespoň sedm hodin denně, se během dne cítí normálně, nebo mohou pocítit jen nepatrnou ospalost. Ale lidé, kteří „nedostanou“ do svého spánku půl hodiny navíc a odpočívají jen 6,5 hodiny denně, si už stěžují na extrémní únavu během dne.
Takže je nutné spát nejméně sedm hodin. Obecně platí, že norma nočního spánku je 7 až 9 hodin, v závislosti na individuální charakteristice dané osoby. Najděte svou délku odpočinku, po níž nebudete mít pocit únavy během dne. Kromě nedostatku spánku může být pocit stálé únavy ovlivněn fyzickou aktivitou, výživou, užíváním drog a psychoaktivních látek.
Pokud hovoříme o sportu, k pocitu nedostatku sil může vést jak deficit aktivit, tak i jejich nadbytek. Sportovat je třeba, ale všeho s mírou: užitečný trénink netrvá déle jak 50 – 60 minut denně a za týden by mělo být věnováno fyzickým aktivitám asi 150 minut. Pokud člověk trénuje méně, než je zvyklý, může se cítit unaven z toho, že jeho organismus není ve formě, pokud trénuje více – pak je unaven z přetrénovanosti.
Samozřejmě, pokud cvičíte pravidelně a aktivně, zvyšuje se vaše fyzická zdatnost a můžete trénovat déle, než průměrný člověk. Ale stále musíme sledovat své pocity a dát organismu přestávku mezi tréninky. Pokud se vám zdá, že vaše únava je spojena s nadměrnou fyzickou námahou, měli byste kontaktovat profesionálního trenéra, který vám pomůže správně sestavit rozvrh hodin a odpočinku.
Nakonec věnujte pozornost tomu, co jíte, jaké léky užíváte, jak často pijete alkohol a jakou má kvalitu. Únava může být způsobena skutečností, že vaše strava není vyvážená, má málo komplexních sacharidů, bílkovin nebo zdravých tuků, určitých vitamínů a stopových prvků. Pocit slabosti může vzniknout ze zneužívání alkoholu. Některé léky, například antihistaminika, mohou způsobit slabost a ospalost.
Pokud máte podezření, že vaše únava souvisí právě s tímto, pokuste se přejít na zdravou výživu (možná s výživovým poradcem), nepijte alkohol ve všední dny a nepřekračujte bezpečnou dávku alkoholu. Poraďte se s lékařem o lécích, které trvale užíváte, pokud je zde ta možnost, nahraďte je těmi, které nezpůsobují únavu.
Únava jako příznak nemoci
Předpokládejme, že jste analyzovali svůj životní styl, upravili spánek, fyzickou aktivitu i stravu, ale stále nemáte sílu. V tomto případě je únava poplašný zvonek, který může naznačovat onemocnění. Které nemoci často způsobují pocit nemohoucnosti?Anémie
První věc, na kterou se vás lékař zeptá, pokud si stěžujete na únavu, je: „Kdy jste si naposledy nechal/a udělat analýzu hemoglobinu?“. Koneckonců, slabost je jedním z příznaků anémie.Anémie není tak ani nemoc, jako stav, kdy tkáně v těle postrádají kyslík. A to vše proto, že člověk nemá dostatek červených krvinek – erytrocytů, díky nimž je kyslík transportován. „Dobré“ erytrocyty jsou bohaté na hemoglobin, protein obsahující železo, které se umí vázat na kyslík. Není–li dostatek hemoglobinu, červené krvinky nemohou dodat dostatek kyslíku do tkáně – v organismu vzniká kyslíkové hladovění, v důsledku čehož vzniká slabost a konstantní únava. Dalšími příznaky je bledá nebo nažloutlá kůže, arytmie, dušnost, závratě, bolesti hlavy, studené ruce a nohy.
Nejčastěji je anémie způsobena nedostatkem železa, protože tento mikroelement je stavebním materiálem pro hemoglobin. Přípravky s železem v tomto případě pomohou zlepšit stav a znásobit čilost. Mimochodem, nedostatek železa může být i skrytý. Únavu člověk může cítit i při normální hladině hemoglobinu.
Abyste se ujistili, že hladina železa je normální, musíte si kromě obecného krevního testu nechat udělat analýzu feritinu – ten nejlépe odráží zásoby železa v těle. Když je hladina feritinu nižší, má smysl užívat železo, i když je hemoglobin v normě. Také anémie může být spjata s nedostatkem vitamínu B12, chronickými zánětlivými onemocněními a vzácnými onemocněními, jako je například srpkovitá anémie.
Dysfunkce štítné žlázy
Jak hypofunkce štítné žlázy (nedostatečná produkce hormonů štítné žlázy), tak i hyperfunkce štítné žlázy (zvýšená funkce štítné žlázy) se může projevovat neustálou únavou.Při hypofunkci štítné žlázy je slabost kombinována přírůstkem hmotnosti, suchou kůží, zimnicí, zácpou, bolestmi ve svalech a kloubech. U žen, které mají častější hypotyreózu než muži, může být tato porucha doprovázena i nepravidelnou nebo příliš častou menstruací.
Pokud hypotyreóza není léčená, postupem času se štítná žláza ve snaze kompenzovat nedostatek hormonů zvětšuje – na krku se vytvoří podbradek, viditelný pouhým okem. Také v pozadí hypotyreózy bez léčby se může vyvinout chronická deprese, narušení paměti a koncentrace pozornosti. V nejtěžších případech může hypotyreóza dokonce ohrozit život: pokles tlaku a teploty, přerušení dýchání, pacient může spadnout do kómatu a zemřít.
Při hypertyreóze člověk nejen, že dlouhodobě postrádá sílu, ale také prudce chudne (a to i přes zvýšenou chuť na jídlo), má rychlejší puls, objevuje se třes a pocení, nervozita, podrážděnost, nespavost. Ženy mohou ztratit svůj menstruační cyklus. U osob s hypertyreózou se může od samého počátku onemocnění objevit otok v oblasti krku, který naznačuje rostoucí podbradek.
Bez léčby může hypertyreóza vést k vážným poruchám srdeční činnosti, k osteoporóze a poruchám zraku. Dysfunkce štítné žlázy může být kompenzována pomocí speciálních léků – nejen, že se vyhnete možným komplikacím, ale také vám to pomůže navrátit sílu.
Deprese
Jeden z hlavních příznaků deprese, společně se špatnou náladou, je pocit ztráty sil. Při depresi se člověk cítí strašně unavený. Doslova každá, i nejvíce rutinní aktivita, jako je návštěva nejbližšího obchodu, se zdá neuskutečnitelná. Samozřejmě, že daná osoba nemá energii na žádné koníčky ani sport – depresivní osoba se sotva vyrovnává s každodenními povinnostmi.Pokud všechna vyšetření i testy ukazují, že tělo je v pořádku a člověk cítí ztrátu sil, je zde důvod na podezření na depresi. Mezi další příznaky patří ztráta zájmu o to, co dříve dělalo radost, pokles libida, nechutenství, úzkost, podrážděnost, obtížné soustředění, neustálý pocit viny a bezvýznamnosti, strach z budoucna.
Syndrom chronické únavy a fibromyalgie
Když není únava vysvětlitelná žádnými fyzickými příznaky a poruchami nálady, jako například deprese, člověk dostane specifickou diagnózu – syndrom chronické únavy. Tato porucha jde obvykle ruku v ruce s chronickým syndromem bolesti – fibromyalgií.Diagnostikovat syndrom chornické únavy není snadné. Syndrom se často vyvíjí paralelně s depresí a není vždy snadné rozpoznat jeden stav od druhého. Při depresi nemá člověk žádnou sílu a nic se mu nechce. Při syndromu chronické únavy je strašná touha něco dělat, ale člověk se prostě cítí příliš unavený na to, aby to mohl realizovat.
Fyzické příznaky mohou nastat i u deprese, i u syndromu. Lidé s depresí často trpí bolestmi hlavy, křečí a bolestmi břicha. Se syndromem chronické únavy jsou spojeny příznaky fibromyalgie – bolest kloubů a svalů celého těla.
Abyste zjistili, zda jsou pocity ztráty sil spojeny s depresí, syndromem chornické únavy nebo obojím, měli byste se poradit s lékařem. U obou onemocnění stav odlehčuje dýchací cvičení, masáže, jóga a mírná fyzická aktivita. K léčbě deprese jsou předepisována antidepresiva, ale ta mohou zhoršit stav syndromu chronické únavy – pokud má člověk obě onemocnění. Lékař by měl velice pečlivě vybírat léky.
Další příčiny únavy
Existuje mnoho dalších onemocnění a poruch, které mohou způsobit dlouhodobou únavu. Jedná se o cukrovku, chronické onemocnění srdce a plic, roztroušenou sklerózu, obezitu, obstrukční syndrom spánkové apnoe, rakovinu, migrénu a tak dále. V každém případě, pokud se vaše problémy s únavou a ospalostí nevyřeší změnou vašeho životného stylu, je na čase vše prokonzultovat se svým lékařem.Autor: Tar
Cítím se stále unavený. Co je se mnou? Pokud se cítíte neustále unavení a neschopni dělat běžné činnosti, máte dvě možnosti.
Zdravá výživa
304
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ