Zdraví

Alopecie – vypadávají vám vlasy právě kvůli ní?

08.01 2022|Nemoci
Alopecie – vypadávají vám vlasy právě kvůli ní?

Alopecie, též přezdívaná jako "nemoc vypadávajících vlasů", je neinfekční onemocnění, které postihuje muže i ženy. Přichází nečekaně a způsobuje nadměrné vypadávání nejen vlasů, nýbrž také ochlupení. Zpravidla se poprvé projeví ještě před dovršením třiceti, ale může se rozvinout i později. Příčiny mohou být genetické i mechanické.

Projevy alopecie

První varovným impulsem je nadměrné vypadávání vlasů. Zdravému člověku během dne vypadne zhruba 100–300 vlasů, nejčastěji po česání či mytí. Jestliže vám však zůstávají husté prameny vlasů v rukou i po prohrábnutí, je načase zpozornět, zvlášť pokud tento stav trvá již delší dobu. Začnou-li vám vypadávat i řasy a další ochlupení, je nutné vyhledat dermatologa.

Příčiny vzniku

Jelikož existuje několik druhů tohoto onemocnění, příčiny vzniku se různí. Alopecie může být dědičná, v tomto případě jsou příčiny genetického charakteru a ztráta vlasů bývá trvalá. Další příčinou může být mechanické namáhání, při kterém dochází k tahání vlasového kořínku. Léky, stres, nezdravá životospráva či prožitý šok jsou také častými příčinami dočasného vypadání vlasů. Nejagresivnější typy alopecie jsou však způsobeny útokem vlastního imunitního systému. U autoimunních forem alopecie je ztráta vlasů i ochlupení trvalá. Pojďme se nyní podrobněji podívat na konkrétní typy alopecie.

Dočasné typy alopecie

Nesprávnou péčí, namáháním vlasů a používáním nevhodných doplňků vzniká trakční alopecie. Vlasy jsou v tomto případě vytrženy mechanicky, nejčastější příčinou bývají těsné gumové gumičky, těsné a neprodyšné pokrývky hlavy či nošení utažených účesů, jakými jsou například oblíbené zaplétané copy či culíky. V tomto případě stačí vlasy fyzicky nenamáhat, tedy vyvarovat se stále stejným pevným účesům a investovat do kvalitních vlasových doplňků.

Anagenní efluvium je dalším typem dočasné ztráty vlasů a ochlupení, je totiž způsobena léky. Nejčastěji je spojována s chemoterapií, která je k vlasovým folikulům obzvlášť agresivní. Po ukončení léčby vlasy i ochlupení dorůstá.

Stres, trauma a nervozita jsou hlavními příčinami difuzní alopecie, kterou lze najít i pod názvem telogenní efluvium. Tento typ ztráty vlasů je nejčastěji spojen s vnitřním neklidem, bývá reakcí na prožité trauma či šok. Mohou jím trpět například ženy po porodu. Dobrá zpráva je, že jde pouze o dočasnou ztrátu vlasů, která trvá zpravidla několik týdnů. Poté vlasy začnou dorůstat zpět.

Trvalé typy alopecie

Známe hned několik druhů nezvratitelné alopecie, z nichž nejběžnější je takzvaná androgynní alopecie. Jak již vypovídá název, tato forma postihuje zejména muže a je dědičná. Při androgynní alopecii přichází postižení o vlasy; nejprve se úbytek projeví na čele a temeni, odkud vlasy ustupují dále. Na vině jsou také mužské pohlavní hormony, androgeny. Tyto hormony najdeme i u žen, přeměňují se totiž na estrogeny.

Naproti tomu alopecia areata může způsobit ztrátu vlasů během několika dnů. Jedná se o autoimunní onemocnění, při kterém náš vlastní imunitní systém napadá a nenávratně ničí vlasové folikuly (tkáň, ze které vlas vyrůstá). Areata se projevuje na vlasech, při česání, mytí či jen prohrábnutí rukou nám vypadávají velké trsy, přičemž se na hlavě začínají objevovat plešatá místa, která již nemizí.

Úplné vypadání vlasů z pokožky celé hlavy zapříčiňuje alopecia totalis. Příčinou je zde opět útok našeho imunitního systému. Agresivnější formou je alopecia universalis, při které kromě vlasů vypadnou i chloupky z nosu, obočí, řasy, a nakonec ochlupení celého těla.

Obzvlášť nepříjemným typem alopecie je jizvící/jizvová alopecie. Projevuje se malými, nepravidelně rozsetými lysinami na horní části hlavy, zpravidla u pěšinky. Tato místa se však mohou začít spojovat, což způsobí vznik bolestivých jizev na jejich okrajích. Příčin může být mnoho, od virových přes bakteriálních až po autoimunní onemocnění. Jde opět o nezvratnou ztrátu vlasů, kterou je nutné řešit včas.

Léčba

Abyste mohli začít s léčbou, je nutné si uvědomit, jakým druhem alopecie trpíte, právě od toho se totiž odvíjí následná léčba. S určením vám pomůže dermatolog, na kterého se neváhejte obrátit, všimnete-li si nadměrného úbytku vlasů.

Při androgynní alopecii vám mohou pomoci léky upravující hladinu testosteronu, či roztoky, které se aplikují přímo na lysiny. Z alternativních metod se doporučuje také akupunktura či homeopatie, především při probíhající chemoterapii.

Pokud však nejde o autoimunní či geneticky podmíněný typ, základem správné prevence a následné léčby je střídaní účesů, používání kvalitní vlasové péče a doplňků, vyvarování se stresovým situacím a dodržení zdravé životosprávy.

Co dělat, když vlasy už nenarostou?

Pokud trpíte alopecií, ale přesto se vlasů nechcete vzdát, pomoci vám mohou paruky. V současnosti existuje velké množství kvalitních paruk nejrůznějších barev a střihů, které jsou vyráběny z pravých lidských vlasů. Kvalitní paruka sice není nejlevnější záležitost, ale při správném zacházení vydrží i několik let.

Dalších východiskem může být transplantace vlasů, která je vhodná například při androgynní alopecii. Na vylysaná místa se přenesou vlastní vlasové cibulky, ze kterých později začnou růst vlasy.

Co se týká obočí, v současnosti je velmi populární metoda takzvaného mikrobladingu. Jde o permanentní 3D makeup, při kterém se pod kůži zavádí pigment. Zpravidla se však musí po několika letech doplňovat.

Koho ještě navštívit?

Ztráta vlasů a ochlupení může být proč člověka devastující. Lidé trpící alopecií často trpí také depresemi, návštěvy dermatologa tak bývají často spojovány s návštěvami psychologa. Dbejte i o své mentální zdraví a pohodu.

Autor: Světlana Nedvědová

Alopecie – vypadávají vám vlasy právě kvůli ní? Tzv. nemoc vypadávajících vlasů je neinfekční a postihuje jak muže, tak i ženy. Jak bojovat s alopecií?
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Brisa|29.12 2020 22:35
taky mi po porodu padaly vlasy a byla sjem z otho hodně špatná, chvíli jsem nevěděla co dělat a bála jsem se, že budu jako koleno. Pak mně kamarádk aporadila klipy hotstyle a ty mně zachránily vlasy a vrátily mně sebevědomí
Odpovědět
 1