Zdraví

Salmonelóza - vše, co o ní potřebujete vědět

13.09 2019|Nemoci
Salmonelóza - vše, co o ní potřebujete vědět

Když se budeme bavit o salmonele nebo také salmonelóze, je pravděpodobné, že většina z nás se s ní někdy v životě na vlastní kůži setkala nebo alespoň zná někoho, kdo jí onemocněl. Jedná se totiž o velmi obvyklé onemocnění, které naštěstí ve většině případů nevyžaduje lékařský zásah.

Co je salmonelóza?

Salmonelóza je nejčastějším průjmovým onemocněním v naší republice. Ročně jsou hlášeny desítky tisíc případů, nejvíc samozřejmě v létě. Dobrá zpráva je, že se toto množství s průběhem let postupně snižuje. Salmonelóza je způsobena některými bakteriemi rodu Salmonella, přičemž bakterie z tohoto rodu mají na svědomí i další neveselá onemocnění, například tyfus.

Ve střední Evropě je nejčastějším viníkem Salmonella enteritidis. Tyto bakterie se vyskytují v různých potravinách, nejčastěji v mase, vejcích a mléku, kde se při nevhodném skladování rozmnoží. Odolávají dobře teplotám do 70 stupňů Celsia, proto je nutná několikaminutová pasterizace potravin minimálně při této teplotě, abychom se jich alespoň na čas zbavili. Pro nakažení je nutné pozřít nemalé množství, tzv. infekční dávku.

Prevence aneb jak se nenakazit

Abychom věděli, jak se nejlépe chránit, musíme nejdřív vědět, jakým způsobem se lze nakazit. Nejširší kapitolou je samozřejmě samotné kontaminované jídlo, které je nejčastějším zdrojem nákazy. Bakterie způsobující salmonelózu se mohou množit ve všech možných potravinách, pokud jsou vhodné podmínky. Pobyt v mrazu nebo chladnu je nezničí, pouze se nebudou množit. Navíc pokud potravinu tepelně zpracujeme, ale hned ji nespotřebujeme a dále ji chceme uchovávat, mohou se bakterie znovu začít množit, takže ani např. vařené vejce, které bylo v syrovém stavu kontaminované, není zaručeně bezpečné, pokud bylo uchováváno při pokojové teplotě. Tepelná úprava a okamžitá spotřeba je tedy nejlepší zbraní, kterou máme v prevenci proti nakažení salmonelózou.

Dalším důležitým bodem je zachovávání správné kuchyňské hygieny. I potraviny, které se jedí čerstvé a nečekali bychom, že jsou zdrojem onemocnění, mohou být kontaminovány - například pokud neoddělíme při přípravě pokrmu maso a zeleninu, krájíme je na stejném prkénku, a zelenina přijde do styku se šťávou ze syrového masa, které obsahovalo bakterie. Je tedy důležité vždy vše důkladně oddělit a omýt.

Kromě samotného jídla jsou nebezpečné i exkrementy nakažených lidí a zvířat. Takový přenos není častý, ale v případě dětí k tomu dojít může, ve zvýšeném nebezpečí jsou také lidé starající se o zvířata. I méně obvyklí mazlíčci, jako jsou hadi, želvy nebo leguáni, nás mohou nakazit.

Ve Spojených státech amerických platí například zákaz prodeje želv menších než deset centimetrů. V minulosti se totiž stávalo, že si děti zkoušely malé želvičky strkat do úst a nakazily se salmonelózou. Pokud tedy máme zvířata nebo malé děti, důkladná osobní hygiena nás může ušetřit nepříjemných potíží s tímto onemocněním. Bakterie mohou přežít po kratší dobu například i ve stojaté vodě, například v málo používaných sprchových hadicích nebo nádržích na pití.

Průběh salmonelózy

Inkubační doba je relativně krátká, první příznaky se začnou většinou projevovat již po několika hodinách až jednom dni. Během těchto hodin se bakterie množí v tenkém střevě, až způsobí střevní zánět. Onemocnění se poté začne projevovat průjmem, křečemi v břiše, zvracením a zvýšenou teplotou až horečkou. Projevy nejsou stejné u všech postižených, takže přestože nepozorujeme všechny z těchto symptomů, stále se může jednat o salmonelózu. Projevy většinou vytrvají čtyři až sedm dní a zpravidla není nutné, aby člověk trpící salmonelózou vyhledal lékaře.

Komplikaci může představovat dehydratace z průjmu, pokud je hodně silný a vytrvalý a my podceníme příjem tekutin. Potom může být nutný pobyt v nemocnici, kde pacienta rehydratují a mohou mu podat léky, které zmírňují příznaky. V závažných případech se může stát, že zánět se rozšíří ze svého původního umístění v tenkém střevě, krevním řečištěm se dostane do dalších částí těla a může způsobit dokonce i smrt, pokud není včas léčen vhodnými antibiotiky. U jinak zdravých dospělých se nepředpokládá, že by některá z těchto komplikací nastala. V ohrožení jsou především novorozenci, malé děti, staří lidé nebo lidé trpící nějakým oslabením imunity.

Může se tedy zdát, že pokud jsme jinak zdraví, tak se salmonelózy nemusíme bát, nicméně i po plném zotavení trvá i několik dalších měsíců, než se naše střevní prostředí dostane zpátky do původního stavu, takže může být salmonelóza pouze začátkem dalších problémů. Je tedy žádoucí, abychom se aktivně snažili zabránit nakažení.

Jak léčit salmonelózu

Většinou není nutné a ani možné průběh onemocnění nějak změnit. Co se týče samoléčby, nejdůležitější je dbát na dostatečné doplňování tekutin během průjmu a horečky. Dobré je pít například čaje nebo neperlivé minerální vody, které nám mohou doplnit a trochu potřebných živin.

Dále je vhodné dodržovat klidový režim a dietu, které se doporučují všeobecně při průjmových onemocněních, abychom se vyhnuli zbytečnému prodlužování nebo komplikování onemocnění. Pokud se u nemocného začnou projevovat křeče a zrychlené dýchání, mohlo by to poukazovat na dehydrataci. V takovém případě neváhejte vyhledat lékařskou pomoc. Podobně to platí i pokud příznaky nezmizí po týdnu nebo se vám zdá průběh onemocnění jakýmkoli způsobem závažnější, než očekáváte.

Autor: Barbora Bukačová

Salmonelóza - vše, co o ní potřebujete vědět. Salmonela patří mezi nejčastější průjmové onemocnění v Česku. Nejčastěji se vyskytuje v létě. Jak se můžete nakazit salmonelózou?
Zdravá výživa

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ