Zdraví

Klíště obecné – malý roztoč způsobující velké potíže

29.07 2019|Nemoci
Klíště obecné – malý roztoč způsobující velké potíže

„A nezapomeň si vzít dlouhé kalhoty, rukávy a repelent, když už jdete do toho lesa!" Tuto větu jsme od našich (pra)rodičů slýchávali v dětství pomalu každý den, a většina z nás ji teď říká svým vlastním ratolestem. Důvod je jasný - klíšťata.

Ač vypadá na první pohled nenápadně a nevinně, klíště obecné patří k nejnebezpečnějším roztočům, se kterými se můžeme setkat. Je totiž známým přenašečem chorob, jakými jsou například lymská borelióza či klíšťová encefalitida. Než si vysvětlíme průběh a léčbu těchto nemocí, pojďme si nejprve shrnout, co o klíšťatech víme.

Život a vývoj klíštěte

Klíšťata najdeme nejčastěji v teplých a vlhkých prostředích, ideální jsou pro ně jehličnaté či smíšené lesy, nicméně přežívají i v suchých a chladných měsících.

Klíště má celkem tři vývojová období, přičemž v každém z nich může setrvat několik měsíců až jeden rok, celkově se však dožívají dvou až tří let. Samice může naklást až 5 000 vajíček, z nichž se líhnou larvy. Larvy mají přibližně 0,8 až 1 milimetr a tři páry nohou. Už v tomto stadiu se larva krmí sáním krve, zpravidla si ale vybírá menší a drobnější živočichy typu hlodavců. Není však výjimkou, že se larva přisaje také na člověka.

Napitá larva se projevuje svěděním a často se plete se strupem. Právě proto jim většinou nevěnujeme pozornost, a tak skončí buď seškrábnuté nehtem či holicím strojkem. Je nutné dávat si na larvy klíštěte pozor, jelikož i ty nám mohou způsobit nemalé potíže; onemocnění tohoto typu se nazývá borelióza bez klíštěte.

Po dostatečném nasátí se larva přeměňuje v takzvanou nymfu. Nymfa má už čtyři páry nohou a je větší; měří zhruba 1,2 až 1,5 milimetrů. Nymfy bývají postrachem našich čtyřnohých mazlíčků, poněvadž právě na ně se přisávají nejčastěji. Na člověku ji však můžeme nalézt taktéž, dokonce častěji než dospělého jedince, kterému se říká imago.

Dospělého samce rozeznáme od samice na první pohled. Samice je dvoubarevná a měří okolo 2 až 4 milimetrů, kdežto samec je menší a jednobarevný. Jako imago se samec již nepřisává, jeho primárním úkolem je nyní oplození samice, která krev stále nasává po dobu několika dnů až týdne. Jakmile je dostatečně nasycena, naklade vajíčka a uhyne.

Právě sání krve, které pro klíště představuje zdroj života, je našemu vlastnímu životu tolik nebezpečné. Při sání se mísí patogeny chorob přenášených klíšťaty s naší vlastní krví, což může vyústit v nakažení. Pokud jste měli přisáté klíště, je nutné se po dobu několika týdnů ve větší míře sledovat. Pokud by se do 14 dnů objevily přžíznaky virózy, chřipky nebo jiné zdravotní problémy (bolest v krku, hlavy, únava) je nutné navštívit lékaře a upozornit ho na přisáté klíště a příznaky, které máte. Může se jednat o klíšťovou encefalitidu.

Také je nutné pozorovat místo přisátí klíštěte, kde může přetrvávat zatvrdlá bulka. U 80% lidí se po 3- 30 dnech po kousnutí objeví kruhové zarudnutí, která se postupně zvětšuje, střed naopak postupně světlá, zarudnutí mizí.Toto je projev lymské boreliózy. Onemocnění lymskou boreliózou může probíhat i bez zarudnutí a příznaky onemocnění se projeví až za několik týdnů ve formě horečky, bolesti hlavy, bolest celého těla, bolesti kloubů.Včasné podání antibiotik vyléčí tuto infekci. Nyní se podrobněji podíváme na obě nejčastější choroby; boreliózu a encefalitidu.

Lymská borelióza

Lymská či také lymeská borelióza je onemocnění, které postihuje jak zvířata, tak lidi. Přenašeči této choroby jsou pouze klíšťata (nikoliv jiný hmyz), poněvadž v jejichž střevech žije bakterie borrelia, jež je spouštěčem boreliózy.

Jak dojde k nákaze?

Klíště musí být přisáté alespoň 24 hodin, aby mohlo dojít k přenosu infekce. Jelikož však mají patogeny boreliózy ve střevech už larvy, které se dají jen těžko poznat, je důležité nezanedbávat prevenci; vhodný oděv a repelenty. Čím déle je klíště přisáto, tím vyšší je riziko přenosu, takže byste se po každé návštěvě lesa měli pečlivě zkontrolovat a klíště co nejdříve odstranit.

Symptomy lymské boreliózy

Lymská borelióza má tři stádia. Typickým projevem prvního stádia je zarudnutí kůže v místě přisátí klíštěte. Obvykle má poloměr nejméně 5 cm, často je mnohem větší. Nesvědí ani nebolí. Další projevy tohoto stádia jsou stejné jako u mnoha jiných nemocí.

V druhém stádiu se mohou projevit problémy centrálního nervstva, jako například zánět mozkových blan, obrna lícního nervu a podobně. Do druhého stádia ptaří také postižení kloubů nebo oční projevy. Druhé stádiu přichází v řádech týdnů a měsíců po nákaze.

Třetí stádium nastupuje po více měsících až letech. Postihuje kůži, klouby a nervovou soustavu. Způsobuje chronické postižení těchto orgánů.

Léčba

Pokud zpozorujete na svém těle zarudlé a svědivé místo, neprodleně vyhledejte lékaře. Sice není pravda, že se automaticky nakazí každý, na koho se klíště přisaje, zarudnutí je však již jedním z příznaků a bez doktora se v tomto případě neobejdete.

Jelikož zatím neexistuje vakcína, nasazuje se léčba antibiotiky, která trvá od dvou do čtyř týdnů v závislosti na závažnosti onemocnění. Špatnou zprávou je, že se člověk po prodělání nemoci může nakazit znova, jelikož se v těle nevytváří dostatečná imunita. Udává se však, že jen minimum lidí, kteří se nakazili Lymeskou boreliozou, (do 5%) onemocní. U některých osob se také může rozvinout takzvaný postboreliový syndrom, jež je provázen bolestmi hlavy, kloubů a únavou.

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida, kterou můžete nalézt i pod názvem klíšťový zánět mozku, je druhým nejčastějším onemocněním, jenž člověka může postihnout, přisaje-li se na něj klíště.

Jak dojde k nákaze?

K přenosu infekce stačí na rozdíl od boreliózy už pouhé dvě hodiny. Samozřejmě i zde platí pravidlo prevence, především následné zkontrolování celého těla, přičemž byste neměli vynechat ani pokožku hlavy. Vzácněji se člověk může nakazit také konzumací nepasterizovaných mléčných výrobků od nakažených zvířat či poraněním při vytahování klíštěte svému mazlíčkovi. Opatrnost je zde na nejvyšším místě.

Symptomy encefalitidy

Encefalitida se projevuje různě ve dvou fázích. První příznaky se objevují zhruba po týdnu a připomínají nám symptomy chřipky; únava, horečka, nechutenství, bolest hlavy a kloubů. Tato fáze trvá přibližně dva až deset dní.

Následuje mírné zlepšení, které je vzápětí vystřídáno druhou fází; migrény, zvracení, světloplachost a zatuhlá šíje. Dochází k postižení centrálního nervového systému s projevy nervové obrny, ztuhnutí svalů, třesem, závratěmi, poruchami paměti, spánku, dezorientací. Akutní stav trvá 2-3 týdny, nevyhledáte-li včas lékaře. Následkem 2. fáze onemocnění mohou být trvalé následky např. chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, poruchy soustředění, deprese, třes, poruchy rovnováhy, obrna svalů v obličeji, obrny končetin.

Léčba

Oproti borelióze můžeme být na encefalitidu připraveni ještě před tím, než u nás vypukne, máme totiž možnost očkování. Očkování se doporučuje především těm, kteří žijí v oblastech, jež jsou známé vysokým výskytem klíšťat. Podává se ve třech dávkách, přičemž po první dávce se člověk stále ještě může nakazit. Zhruba po pěti letech se doporučuje jít na přeočkování.

Cílená léčba v podstatě neexistuje, proto lékaři důrazně doporučují nezanedbávat prevenci. Jako podpůrné léky se využívají vitaminy, analgetiky a antipyretika. Musí být dodržován klid na lůžku v šerém prostředí (kvůli světloplachosti). Klíšťová encefalitida může mít až fatální následky, rozhodně se tedy nevyplatí ji podceňovat.

Jak bezpečně vytáhnout klíště?

Na závěr si pojďme projít, jak správně a bezpečně vytáhnout přisáté klíště. Když si všimnete přisátého klíštěte, nesahejte na něj holýma rukama. Navlečte si jednorázové gumové rukavice, klíště zakápněte dezinfekcí či alkoholem a počkejte alespoň tři minuty. Poté vydezinfikovanou pinzetou klíště uchopte co nejblíže u kůže a kývavým pohybem ze strany na stranu pomalu odstraňte. Rozhodně se vyvarujte použití jakýchkoliv krémů či olejů, klíště by se jimi zadusilo a vyzvracelo, což zvyšuje riziko infekce. Krouživý pohyb se taktéž nedoporučuje.

Jakmile je klíště venku, zakápněte jej dezinfekcí a spláchněte – nerozmačkávejte! Následující týdny místo bedlivě pozorujte; jakmile zpozorujete jakýkoliv z výše uvedených symptomů, navštivte svého lékaře.

Autor: Světlana Nedvědová

Klíště obecné – malý roztoč způsobující velké potíže. Klíště způsobuje nemoci, jako je lymská borelióza a encefalitida. Důležitá je prevence a umění klíště bezpečně vytáhnout
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ