Zdraví

Ateroskleróza - jedna z nejčastějších příčin úmrtí v současnosti

19.08 2021|Nemoci
Ateroskleróza - jedna z nejčastějších příčin úmrtí v současnosti

Ateroskleróza, nebo také arterioskleróza, je jedním z velice častých onemocnění naší doby. Jde o stav, kdy dochází ke kornatění - tuhnutí - tepen, v jejichž stěnách se nastřádalo příliš tuku a dalších látek a vznikly tzv. arterómy. Hlavními rizikovými faktory pro vznik tohoto stavu je konzumace příliš velkého množství jídla a nedostatek pohybu, není tedy překvapivé, že toto a další cévní onemocnění zaujímají přední místa na žebříčcích příčin úmrtí v současném světě.

Důležitý hráč jménem cholesterol

Pokud máme v krvi velké množství cholesterolu, začne se ukládat na stěnách tepen a je tak jedním z hlavních původců aterosklerózy. Jeho název zná nejspíš každý, ale připomeňme si, co je vlastně zač a proč je tak často “strašákem”.

Cholesterol se v našem těle vyskytuje přirozeně a je důležitou stavební látkou, bez které bychom se neobešli. Podílí se na zpracování tuků. Náš organismus ho sám vytváří, určité množství přijímáme i v potravě, a to je zcela v pořádku. Cholesterol je nám užitečný do té doby, než jeho hladina překročí určité meze, kdy nám začne být nebezpečný. Samotná konzumace potravin, které cholesterol obsahují, není ale jediným důvodem, proč může být jeho hladina zvýšená. Především konzumace nevhodných a přebytečných tuků způsobuje jeho nadměrnou syntézu v našem těle. Problém se zvýšenou hladinou cholesterolu má až 70% všech dospělých v naší republice.


Kdo je ohrožen?

Nesprávné složení stravy není jediným rizikovým faktorem, přestože asi nejčastějším. K dalším faktorům, které se výrazně podílí na vzniku a urychlení aterosklerózy, patří například kouření. Látky, které se nám dostávají do těla z cigaretového kouře, způsobují celou řadu nepříznivých změn v našem organismu. Mezi ně patří i změna složení a vlastností krve a fyzické poškození samotných tepen, ztenčování jejich stěny, a tím větší náchylnost k usazování nechtěných látek. Kromě toho nadměrné kouření zvyšuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, což jsou samy o sobě rizikové faktory cévních onemocnění.


Změny v organismu vedoucí k větší pravděpodobnosti tvoření aterosklerotických plátů, jak se usazeninám říká, způsobuje také cukrovka, takže ji rovněž řadíme k výrazným rizikovým faktorům. Nikoho jistě nepřekvapí zmínka obezity a nedostatečné fyzické aktivity, svou roli může hrát i genetika. Nemalým rizikem je také vystavení vysoké míře stresu.

Vznik a komplikace

Všechny příčiny vedoucí k vzniku aterosklerózy nejsou zcela prozkoumány. Roli může hrát například zánětlivé onemocnění tepen a řada dalších faktorů, které se obecně neuvádějí, protože zkrátka nejsou dosud objasněny. Nicméně podívejme se na aterosklerózu z klasického hlediska, jako na onemocnění způsobené nezdravým životním stylem a především zvýšenou hladinou cholesterolu. Když tedy přijímáme nevhodně složenou stravu, v naší krvi se vyskytuje více tuků a cukrů.

Tyto nepotřebné látky se mohou začít usazovat na stěně tepny, krystalizuje zde přebytečný cholesterol, může dojít i k nahromadění dalších látek, například vápníku. Tepna se stává méně pružnou a aterosklerotické pláty způsobují zúžení prostoru, kudy protéká krev. Oběh je tedy omezován, k orgánům se nedostává dostatek kyslíku v potřebném čase, což může postupně vyústit až v poškození postižených orgánů a částí těla. Mezi nejznámější důsledky kornatění tepen patří infarkt myokardu způsobený zkornatěním věnčitých tepen a cévní mozková příhoda, která vzniká v důsledku aterosklerózy krkavice.

Kromě toho nás ale může potkat další řada komplikací, které ústí z chronického poškození tepen, vzniku usazenin a omezení průtoku krve. Zvýšení krevního tlaku vlivem horší průchodnosti cév dále přispívá k rychlejšímu a rozsáhlejšímu vývoji aterosklerózy. Pokud toto onemocnění postihne cévy dolních končetin, omezí se přísun krve a vznikne ischemická choroba, která se projevuje bolestí a v nejhorším případě až gangrénou nedostatečně prokrvených oblastí. Na usazených plátech se může začít tvořit a hromadit krevní sraženina.

Tento stav se nazývá trombóza a může dále znesnadňovat již tak omezený průtok krve. Může to dojít ještě dál, krevní sraženina se může utrhnout a být vmetena do nějakého vzdálenějšího místa v krevním řečišti a tím ucpat tenkou nebo příliš ztenčenou cévu, toto se nazývá embolizace a embolie. Oslabení stěny tepny, zvlášť ve spojení s vysokým krevním tlakem, vede k výdutím a dokonce i k protržení. V neposlední řadě takové poškození může způsobit, že jsou tepny náchylnější ke stahům a křečím.

Existuje léčba?

Léčba se přizpůsobuje tomu, jaké jsou u daného pacienta příčiny onemocnění. Převážně se léčí vysoká hladina cholesterolu, dále hypertenze a cukrovka, doporučuje se hubnutí a samozřejmě přestat kouřit. Základem je změna životního stylu, který pravděpodobně tyto stavy způsobil v první řadě. Pokud je to možné, musí pacient změnit svůj jídelníček a zvýšit fyzickou aktivitu. Je nutné počítat s tím, že se rozhodně jedná o dlouhodobou záležitost, pravděpodobně na celý zbytek života. Existuje také celá řada farmakologických přípravků, které předepíše lékař v závislosti na situaci pacienta a typu jeho onemocnění.

Jak se chránit před aterosklerózou?

Prevence aterosklerózy je tedy jednoduchá, přesto pro mnoho lidí téměř neproveditelná. Nejlépe se tomuto onemocnění vyhneme, pokud nebudeme do svého jídelníčku zařazovat příliš tučná a sladká jídla, naopak budeme konzumovat dostatek vlákniny, přehršel živočišných tuků částečně nahradíme vhodnými tuky rostlinnými, budeme dostatečně fyzicky aktivní a nebudeme kouřit.

Autor: Barbora Bukačová

Na aterosklerózu zemře více lidí než na nádorová onemocnění. Při ateroskleróze dochází ke kornatění tepen, protože se v jejich stěnách nahromadilo příliš mnoho tuku a jiných látek
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ