Zdraví

Endometrióza - strašák, kterým trpí každá desátá žena

23.10 2019|Nemoci
Endometrióza - strašák, kterým trpí každá desátá žena

Endometrióza. Možná už jste se s tímto názvem setkali. Je postrachem až 10 % žen. O co se vlastně jedná a co ji způsobuje? Jaká mohou být rizika a jaká léčba tohoto onemocnění je možná? Endometrióza se projevuje zejména bolestivostí v oblasti pánevní. To patří ve většině případech k prvnímu signálu, že něco není v pořádku.

Jde o jev, kdy se epitelové buňky dělohy, tedy endometria, dostanou do blízko sídlících orgánů. Tam začnou růst a konat tak neplechu. Chovají se totiž jako v děloze přítomné buňky endometria, které jsou v menstruační fázi uvolněny z těla ven. Problém nastává v tom, že se tyto uvolněné buňky nemají možnost dostat ven a zůstávají tak stále přítomny.

Nejčastěji se objeví v těchto místech:

 • vaječníky
 • vejcovody
 • lymfatické uzliny
 • dutina břišní
 • děložní svalovina

U vaječníkových endometrióz mohou vznikat cysty zvané endometriomy. Okolní tkáně mohou být podrážděny nebo zjizveny, což může zvýšit pravděpodobnost vzniku srůstů. Endometrióza někdy může způsobovat neobvykle silnou bolest, zvláště během menstruační periody. Mezi další průvodní problémy patří i potíže s otěhotněním. Naštěstí se dá toto onemocnění efektivně léčit.

Běžné příznaky endometriózy:

Některé endometriózy se mohou projevit zcela bez příznaků bolestivosti. Intenzita bolesti není přímo úměrná závažnosti onemocnění. Není tedy vyloučeno, že žena s endometriózou ve 4. stádiu nebude mít takové bolesti, jako žena ve stádiu prvním. Mezi nejvíce se vyskytující obtíže můžeme zařadit:

 • bolestivost a křeče v pánevní oblasti (které narůstají s příchodem menstruace)
 • bolestivost v bederní oblasti zad
 • bolesti při pohlavním styku nebo v krátké době po něm
 • bolestivé vyprazdňování stolice i moči
 • silné menstruační krvácení nebo krvácení mimo periodu
 • neplodnost
 • průjmy nebo naopak zácpa
 • nevolnost
 • nadýmání
 • únava

Diagnostika endometriózy:

Je nutné diferenciovat, tedy rozeznat, příčiny obtíží. Endometrióza je hůře diagnostikovatelná, neboť se velice podobá zánětlivým onemocněním ženských pohlavních orgánů, myomatóze nebo ovariálním (vaječníkovým) cystám. Dále se symptomy mohou podobat i syndromu dráždivého tračníku, který může být vlivem hormonů během menstruace vyprovokován.

Radiodiagnostická vyšetření

Ultrazvuk - patří mezi první volbu diferenciace onemocnění, avšak jeho konfirmace je pouze ultrazvukem málo pravděpodobná.

Magnetická rezonance - je další neinvazivní zobrazovací metodou, která může potvrdit tuto diagnózu.

Laparoskopické vyšetření - úplnou diagnózu nejčastěji potvrdí až laparoskopické vyšetření. Je to již invazivní způsob vyšetření, při kterém je proveden malý řez v oblasti dutiny břišní a pomocí kamery je možné reprodukční orgány prohlédnout.

Zároveň při ní může být definováno přesné stádium onemocnění:

1. stádium:
Léze jsou minimální a izolované.

2. stádium:
Léze jsou středně velké a mohou se objevit i nějaké adheze.

3. stádium:
Léze jsou rozsáhlejší, hlubší a nebo povrchové s adhezemi.

4. stádium:
Léze jsou mnohočetné a závažné (jak povrchové, tak hluboké) s nezvyklými adhezemi.

Příčiny vzniku endometriózy:

Retrográdní menstruace - buňky endometria, které mají být normálně vyplaveny z těla ven, stoupají zpět skrze vejcovody a vyplavují se do pánevní oblasti. Tam přilnou ke stěně pánevní přilnou, narůstají a rozpadají se, což může způsobovat krvácení mimo cyklus nebo silnější menstruační cyklus.

Jako následek pozdější pooperační komplikace - po chirurgickém odstranění dělohy nebo císařském řezu se někdy buňky endometria mohou uchytit v oblasti pánve.

Krevní cesta - buňky endometria se mohou dostat do krevního oběhu a usídlit se v jiných orgánech.

Deficit imunitního systému - imunitní systém nedokáže podchytit buňky rostoucí na nepřirozeném místě a zničit je.

Rizikové faktory endometriózy:

 • neplodnost
 • nástup menstruace v brzkém věku
 • nástup menopauzy pozdějším roce
 • kratší menstruační cyklus (tj. kratší než 27 dní)
 • silná menstruační krvácení trvající více než 7 dní
 • vyšší hodnoty hormonu estrogenu
 • nízké BMI (body mass index)
 • genetické predispozice (příbuzní s výskytem endometriózy)
 • abnormality reprodukčního systému

Endometrióza vzniká často až několik let po nástupu menstruace. Příznaky se často přechodně vytratí s těhotenstvím nebo úplně s nástupem menopauzy. Endometrióza je považována jako prekanceróza. Znamená to tedy, že ženy, které jsou nebo byly tímto onemocněním postiženy, mají větší pravděpodobnost vzniku rakoviny vaječníků.

Léčba:


Symptomatická léčba

Analgetika - léky od bolesti mohou pomoci potlačit symptomy onemocnění.

Hormonální léčba - hormonální léčba může pomoci jak od bolestí, tak k omezení progrese endometriózy. Působí proti hormonálním změnám, které podporují nárůst tkáně objevující se u endometriózy. Patří zde například hormon uvolňující gonadotropin nebo medroxyprogesteron.

Hormonální antikoncepce - snižuje nejen pravděpodobnost otěhotnění, ale i vytvoření endometriální tkáně a výskyt bolesti u méně závažných endometrióz.

Konzervativní chirurgická léčba - je vhodná zejména u žen, které chtějí otěhotnět, ale hormonální léčba není účinná a zároveň trpí silnými bolestmi. Během chirurgického zákroku se odstraní přebytečná tkáň endometria.

Laparoskopická operace - operace provedená pomocí laparoskopu s minimálním zásahem, tedy malou jizvou v oblasti dutiny břišní, přes kterou je laparoskop zaveden. Nejen, že se tímto způsobem endometrióza přímo diagnostikuje, ale může se i přímo odstranit tkáň endometria z různých částí reprodukčních orgánů.

Hysterektomie - tedy úplné chirurgické odstranění dělohy včetně přidaných orgánů, vaječníků. Je doporučena v krajních případech, pokud nezabírá žádná léčba, a zároveň žena již neplánuje otěhotnět.

Jak můžeme zmírnit projevy endometriózy

Do jisté míry mohou zabrat vhodné bylinné čaje, omezení kofeinu nebo cvičení (jako třeba chůze). Potencionálním přírodním produktem, který snižuje hladiny estrogenu, je chaluha bublinatá. Výskyt endometriózy by tedy mohl být vlivem jejího užívaní snížen.

Pokud vás symptomy podobné tomuto onemocnění opakovaně provázejí, neváhejte a zajděte si na prohlídku ke svému gynekologovi. Nedělejte ukvapené závěry a neděste se. Alespoň se ujistíte, z jakého zdroje vaše obtíže pocházejí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Endometrióza - strašák, kterým trpí každá desátá žena

Autor: Zuzana Ptiříková

Endometrióza je postrachem každé desáté ženy. Mezi další symptomy patří dlouhotrvající únava, nevolnost a problémy se zažíváním. Určit správnou diagnózu není snadné.
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ