Zdraví

Syndrom dráždivého tračníku - jeho diagnóza je složitá, léčba neexistuje

17.07 2019|Nemoci
Syndrom dráždivého tračníku - jeho diagnóza je složitá, léčba neexistuje

To, že dnešní doba přináší do života mnoha lidí vysokou hladinu stresu, není nic nového. A právě stres je provázený dalšími nepříjemnostmi, které nám dokážou pěkně zkomplikovat i jednoduché každodenní záležitosti. Jednou z těchto komplikací je syndrom dráždivého tračníku, někdy označovaný IBS, což je zkratka anglického názvu “irritable bowel syndrom”.

Jedná se o chronickou gastrointestinální poruchu, neboli dlouhodobou poruchu trávicího ústrojí, která narušuje správnou činnost tlustého střeva. Tento syndrom není v populaci nijak neobvyklý, postihuje průměrně víc než 10 % obyvatelstva, přesto není vyloučené, že název “syndrom dráždivého tračníku” slyšíte poprvé.

Příznaky syndromu dráždivého tračníku

Není to rozhodně něco, o čem by se snadno diskutovalo v běžné konverzaci. Syndrom dráždivého tračníku se projevuje bolestmi a křečemi břicha, plynatostí a pocity nafouklého žaludku, kručením a různými neobvyklými zvuky přelévání ve střevech, problémy s vyprazdňováním jako jsou průjem nebo zácpa, někdy dokonce obojí. Dalším doprovodným znakem může být bílý nebo bezbarvý hlen ve stolici. Symptomy se většinou projevují právě ve chvílích náhlého nebo zvýšeného stresu, kdy je člověk nejméně potřebuje. Postihuje podle dostupných statistik nejvíce ženy a projeví se poprvé nejčastěji u lidí mladších čtyřiceti pěti let.

Co syndrom způsobuje?

Co přesně způsobuje projevení syndromu dráždivého tračníku není úplně jasné. Riziko však představují především záněty trávicího traktu. U některých lidí náchylných ke vzniku tohoto syndromu ho může způsobit i silný stres. Všeobecně se předpokládá, že psychické faktory jako deprese a úzkosti nemají přímý vliv na samotné prvotní projevení syndromu, hrají však roli v jeho dalším vývoji a míře závažnosti.

Faktory, které lze považovat za rizikové, jsou také dlouhodobější horečka, nízký věk, nebo nerovnováha střevní mikroflóry, kterou může způsobit například užívání antibiotik. Lidé, kteří tímto syndromem trpí, častěji vykazují také nedostatek vitamínu D. Riziko může být nejspíš dáno i geneticky, přestože vliv okolí hraje důležitější roli.

Léčba

Stejně jako je nejasný spouštěcí mechanismus, neexistuje ani žádná zaručeně účinná léčba, pouze různé metody zmírňování příčin, které syndrom způsobují. Stav je možné zlepšit zvýšeným přísunem rozpustné vlákniny, užíváním probiotik, omezením lepku ve stravě nebo speciální krátkodobou dietou spočívající ve vypuštění veškerých fermentovatelných sacharidů (tzv. dieta s omezením FODMAP). Není ale zaručeno, že budou tyto postupy fungovat.

V případech, kdy je spouštěčem stres, je samozřejmě moudré zkusit nějakou terapii, která pomůže s jeho lepším zvládáním. Stejně tak není žádná specifická medikace pro léčení syndromu dráždivého tračníku. Používají se všeobecné přípravky na zácpu či průjem a antidepresiva. Pokud víte, že tímto syndromem trpíte, a vzděláváte se ohledně svého zdravotního stavu, jste na dobré cestě k prevenci.

Diagnóza je složitá

Syndrom dráždivého tračníku je většinou jen jedním projevem komplexního zhoršeného zdravotního a psychického stavu. Lidé, kteří jím trpí, často zažívají také pálení žáhy, problémy s vylučovacím ústrojím, trpí chronickou únavou, fibromyalgií (chronickou bolestí svalů a ztuhlostí bez zjevné příčiny), bolestmi hlavy a zad, depresemi, úzkostmi. Asi třetina zaznamenává i snížení libida.

Při určování diagnózy představuje syndrom dráždivého tračníku určité riziko, protože je možné ho zaměnit s jinou, závažnější poruchou, nebo naopak kvůli podezření na tento syndrom závažnější onemocnění přehlédnout. Není ve skutečnosti možné jednoznačně určit, že pacient trpí syndromem dráždivého tračníku. Neexistuje žádný laboratorní test ani snímek, který by tento neduh jasně identifikoval.

Je tedy nejdřív nutné vyloučit všechny závažné symptomy, které by odpovídaly jinému onemocnění. Nezanedbejte příslušné analýzy vzorků stolice a krve, ultrazvuk břicha a vyšetření trávicího ústrojí. Pokud kromě příznaků syndromu dráždivého tračníku ubíráte nečekaně na váze, máte ve stolici krev, máte v rodině náchylnost ke střevním infekcím nebo se u vás symptomy projevily po padesátém roku života, o syndrom dráždivého tračníku se nejspíš nejedná a určitě je potřeba vyhledat lékaře a pravou příčinu vašich obtíží. Mezi závažnější onemocnění s podobnými příznaky patří alergie na lepek, různá zánětlivá střevní onemocnění nebo dokonce rakovina tlustého střeva.

Při opomenutí základních vyšetření může nastat také opačný případ, kdy pacient získá závažnou diagnózu, ale ve skutečnosti trpí pouze syndromem dráždivého tračníku. Jsou známy případy, kdy pacient zahájil nevhodnou léčbu nebo dokonce podstoupil operaci, přitom ale trpěl pouze tímto syndromem.

Pokud už byly vyloučena všechna závažná onemocnění, která jsou svými projevy tomuto syndromu podobná, je možné ho určit podle symptomů, které pacient prožívá. Všeobecně se uvažuje o syndromu dráždivého tračníku, pokud pacient zažíval bolesti břicha alespoň jeden den v týdnu po dobu tří posledních měsíců. Tyto bolesti splňovaly alespoň dvě z následujících podmínek: souvisely s vyprazdňováním, souvisely se změnou frekvence stolice a souvisely se změnou vzhledu nebo konzistence stolice. Ani tato kritéria ale nejsou jednoznačným ukazatelem při určování diagnózy.

Přestože není syndrom dráždivého tračníku smrtelně nebezpečný, dává nám najevo, že v našem zdravotním a psychickém stavu se pravděpodobně nahromadilo několik neblahých faktorů, které bychom měli postupně začít řešit a pracovat na tom, abychom se cítili lépe.

Autor: Barbora Bukačová

Syndrom dráždivého tračníku sice neohrožuje život, ale dokáže pořádně potrápit. Přesná léčba na něj neexistuje. Diagnoza syndromu dráždivého tračníku je složitá a často se zaměňuje s jiným onemocněním.
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ