Zdraví

Jak se vyrovnat s rozvodem

Jak se vyrovnat s rozvodem

Rozvod je velká životní změna, která zanechá na osobě každého ze zúčastněných psychické stopy. Je těžké žít najednou po mnoha letech sami na vlastní pěst a zabývat se otázkami jsou peníze, děti, nové bydlení a podobně.

Doktoři Phill a Libby Gill, psychologové a autoři knihy „Jak přijít o svou rodinu a majetek a začít nový život“ vyzdvihli ze své knihy několik základních rad, které vám poradí, jak se vyrovnat s rozvodem.

Jak se vyrovnat s rozvodem

První krok, jak se vyrovnat s rozvodem, je podle autorů pochopení, že existuje i život po manželství. „Lidé si musí co nejdříve po rozvodu uvědomit, že život jde dál. A jejich život po rozvodu bude přesně takový, jaký si ho udělají,“ říká Dr. Phill. Ve své knize dále uvádí, že je třeba se zeptat sami sebe: „Opravdu chci takové manželství, nebo to dělám ze strachu? Nebudu se cítit lépe sám?“

Truchlení nemá časový rámec, ale život ano. „Ať už si to lidé uvědomují nebo ne, život jde dál a pokud se budou trápit příliš dlouho, budou se zbytečně ochuzovat i o to dobré,“ vysvětluje Libby Gill. „Lidé mají po rozvodu často tendence vidět všechno černě. Zcela zběžné jsou fráze: „Můj život je u konce“, „Ztratila jsem všechno“ nebo „Nic horšího se už nemůže stát“, faktem je, že život není u konce, ale naopak, znovu na začátku, a to se snažím svým klientům vždy vysvětlit,“ říká Gill.

Vyrovnat se s rozvodem je pro partnery velmi těžké, ale mnohem těžší je to pro jejich děti. „Rodiče by si měli uvědomit, že hádkami a násilím to dětem rozhodně neulehčí. Rodiče jsou dospělí a měli by to být právě oni, co půjdou dětem příkladem. Rozvod dokáže u dětí vytvořit silné emocionální rány, proto je vhodné děti do situace zapojit, vysvětlit jim, co se děje a v lepším případě je ujistit, že budete vždycky jejich rodiče, ať už jako manželé nebo rozvedení,“ varuje Phill. Jakmile se situace trochu ustálí, přichází na řadu definování nových vztahů. Je třeba začít o bývalém manželovi nebo manželce přemýšlet opravdu v minulém čase.

S rozvodem jsou bohužel spojeny i finance. Zhodnoťte, jak jste na tom finančně. Podívejte se na své zdroje, abyste věděli, jaké jsou vaše možnosti, pokud jde o bydlení, práci a děti. Pokud je situace vážná, nebojte se požádat o pomoc. Vytvořte si podpůrnou četu svých přátel a nejbližší rodiny, který vás podpoří emocionálně a popřípadě i finančně. Ideální je, spojit se s někým, kdo už zkušenost s rozvodem má nebo si jím zrovna prochází.“

Život po rozvodu

Nastavte si pozitivní cíle. Naprogramujte se na budoucí úspěch. Zkuste věci, na které jste během manželství neměli čas nebo odvahu. Důležité je, stanovit si čas pro sebe. Buďte trochu sobečtí. Nejdůležitější dárek, který můžete svým dětem dát, jsou spokojení a vyrovnaní rodiče. Zkuste nové vzdělání, zajděte si zacvičit, vraťte se ke starým koníčkům,“ radí Phill.

„Změna domova je silný emocionální zážitek. Věřte však, že to není konec světa. Je třeba se k tomu postavit pozitivně. Máte jedinečnou šanci si svůj domov zařídit znovu podle svých představ. Nebojte se, staré vzpomínky postupně zeslábnou a nový dům nebo byt vám přinese nové vzpomínky. Myslete na to, aby byly co nejkrásnější.“

Choďte hodně mezi lidi. Pomůže vám to zahnat špatné myšlenky a navíc můžete poznat zajímavé lidi. Kdo ví, jestli na vás někde nečeká nový partner nebo partnerka. I vaše děti vás potřebují víc, než kdy jindy. Snažte se trávit společný čas s nimi zábavou, která vám pomůže vytvořit si nové a hezké vzpomínky,“ uzavírá rady Gill.

Autor: Jad

Jak se vyrovnat s rozvodem. Jak vypadá život po rozvodu. Jak se chovat, abychom se vyrovnali s rozvodem. Jak se vyrovnat s rozvodem rychleji..
Zdravá výživa

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ