Zdraví

Paralelní vztah: Pozor na možné důsledky

Paralelní vztah: Pozor na možné důsledky

Paralelní vztah může mít zničující důsledky. A že na sebe tyto důsledky nenechají dlouho čekat, si můžete být téměř jisti.

Takže - než odstartujete podání inzerátu v seznamce asi tohoto znění:“ Pokouším se, a to přesto, že jsem vdaná, najít porozumění, přátelství, souznění a trošku té lásky. Prostě to, co se z mého života již dávno vytratilo....“,tak by bylo dobře popřemýšlet, co nám „dá“ a co nám „vezme“ paralelní vztah.

Paralelní vztah je zhoubný pro všechny

Tyto vztahy bývají často provozovány se souhlasem partnera. Účastník paralelního vztahu má pocit, že se nic neděje, vše je v pořádku, když to dělá s vědomím svého přítele či manžela. Jde ovšem o velmi nezdravou situaci v soužití obou partnerů. Účinky paralelního vztahu jsou zhoubné pro všechny zúčastněné. Jak pro podváděného, tak pro podvádějícího. Také pro třetí osobu, která je /vědomě či nevědomě/ vtažena do vztahu někoho jiného.

Proč se uchylujeme k navazování paralelních vztahů?

Jde o následek toho, že člověku v životě něco chybí. Možná zdravé sebevědomí, sebeúcta, nebo se „prostě hledá“. Také se setkávám ve své praxi s problémem „syndromu prázdného hnízda“. Děti z domova odejdou, osamostatní se a rodiče jsou náhle vystaveni nové situaci. Nemají se o koho starat, je daleko méně povinností a spousta volného času, který neumí smysluplně vyplnit. Mnohdy se dovídám, že si partneři přestávají rozumět, není nic, co by dělali společně a naplňovalo je to. Začnou „žít vedle sebe, nikoliv spolu“. A je zaděláno na problém. A pak se začne nabízet možnost jít do paralelního vztahu. Zkusit tak něco nového, seznámit se s atraktivním protějškem. Zažít ještě jednou těšení se na schůzky, připravovat se na ně, pobavit se, zažít intenzivní milostný vztah. Bude to stačit? A jak dlouho? Těžko říci.

Co nám může paralelní vztah vzít?

Zcela jistě utrpí důvěra mezi původními partnery. Náš vztah se může i rozpadnout. Můžeme pak litovat, obviňovat se navzájem, nadávat si... Kdo se zamyslí nad důsledky paralelního vztahu, nebo má s ním své osobní zkušenosti, ten se jistě sám rozhodne dle svého svědomí. Možná může pomoci poznání, že v paralelním vztahu hrají účastníci nefér hru. A kdo hraje nefér hry, tomu jde pouze o uspokojení svých potřeb a tužeb. To s láskou – nejkrásnější emocí v životě člověka – nemá nic společného.

Autor: Liv

Pozor na možné důsledky paralelního vztahu. Co vám může paralelní vztah přinést a co vzít? Oplatí se udržovat paralelní vztah z dlouhodobého hlediska?
Zdravá výživa

 305 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ