Zdraví

Fáze vztahu aneb proč některé vztahy skončí a jiné vydrží celý život

Fáze vztahu aneb proč některé vztahy skončí a jiné vydrží celý život

Proč některé vztahy vydrží jen pár měsíců nebo let, a jiné jsou na celý život? Podle psychologů je jedním z důvodů skutečnost, že každý vztah prochází pěti nepředvídatelnými fázemi. Pochopení fází vztahu může lidem pomoci vztahy prodloužit.

První fáze vztahu - zamilovanost

Láska je nezbytný cit pro život. Pro život takový, jaký zná drtivá většina z nás. Určitě si každý, klidně i již dříve zamilovaný, vzpomene na ten blažený okamžik, kdy se poprvé setkal se svým líbivým protějškem. Byla to láska na první pohled, anebo se jednalo o postupné zamilovávání? Ať tak či onak, zamilovanost v každém z nás probouzí něco krásného. Řekněme až magického, kouzelného.

Zamilovanost je ovšem zrádná. Podle vědců se během zamilovanosti uvolňuje koktejl chemických látek, které způsobují, že má zamilovaný člověk na očích růžové brýle. Jakmile mozek přestane tyto chemické látky uvolňovat, může to trvat od 2 měsíců do 2 let, dojde k probuzení, které je často pro vztah smrtelné. Může docházet k bojům o moc nebo k panice, že náš vztah nevypadá tak, jak by měl. Páry to většinou řeší rozchodem, následným hledáním dalšího kompatibilního jedince a testováním, zda tak zase bude fungovat. Někteří touto fází vztahu procházejí stále dokola a dokola.

Druhá fáze vztahu - kocoviny

Největší procento rozvodů nastane obvykle v této fázi, tedy kolem 3-4 roku. Je to bolestivý čas, kdy partneři obvykle zjistí, že romantická láska nebude trvat věčně. Místo toho, aby se partneři zaměřovali na to, co mají společné, dívají se spíše na rozdíly a nedostatky druhého. Tak vznikne fáze, kdy se jeden nebo oba z partnerů začnou snažit toho druhého měnit do podoby, kterou dříve viděli, nebo chtěli vidět. Často se jeden z partnerů stáhne a druhý partner ho začne pronásledovat s pocitem osamělosti. Pokud jste se v této fázi neocitli, pravděpodobně jste uvízli ve fázi boje o moc. Fáze kocoviny může trvat několik měsíců až let. Záleží na obou partnerech a jejich ochotě růst. Zajímavým faktem je, že pokud partneři nepochopí fázi boje o moc a nevyřeší své rozdíly, bude je tato fáze a problémy s ní spojené pronásledovat celý život.

Jak překonat fázi vztahu boje o moc?

  • přijměte a oceňte navzájem své rozdíly
  • naučte se dělit o moc
  • uvědomte si, kdo jste a co jako pár máte
  • berte život tak, jak je

V této fázi vztahu často partneři volí rozchod, protože je to pro ně příliš tvrdé práce. Některé páry ovšem vztah zachrání díky tomu, že vyhledají odbornou pomoc.

Třetí fáze vztahu - fáze stability

Poté, co jste se naučili, jak bojovat, abyste oba vyhráli, můžete přejít k fázi stability. Vzrušení z toho, že se vrátila vaše láska a překonali jste období mocenských bojů, posouvá váš vztah do vyspělejší roviny. V této fázi vztahu je oběma partnerům jasné, že partnera nikdy nemohou změnit a svou touhu vzdají. Oba partneři cítí, že je v pořádku, že jsou odlišní. Oba mají své hranice a učí se vzájemné úctě. Pokud ne, může se vrátit fáze boje o moc. Odborníci varují, že v této fázi mají partneři tendenci ustrnout v zažitém režimu a zapomínají, že všechno vyžaduje růst.

Va fázi stability jsou partneři plně ztotožněni s myšlenkou, že jsou oba jen lidé a jejich vztah má své nedostatky. Oba se naučili se vzájemně se milovat. Začíná období krásné rovnováhy, sounáležitosti, zábavy, síly a svobody. Psychologové varují před pocitem, že vaše práce je hotova. Naopak, pár je jen na začátku. Toto je jediná fáze, kdy jsou oba připraveni, aby uzavřeli manželství. Nicméně to neznamená, že většina manželů uzavře sňatek právě v této fázi. Obvykle k tomu dochází ve fázi romance.

Čtvrtá fáze ve vztahu - dokonalé štěstí

V této fází partneři se partneři již rozhodli, že půjdou světem spolu a mohou světu začínat přínos. Často se lidé v této fázi pouštějí do různých společných projektů, které mají pro svět pozitivní význam. Může jít o společné podnikání, charitu nebo rodinu. Tato fáze je spíše spirálou, která směřuje vzhůru. Je třeba ovšem dávat pozor, aby partneři kvůli přínosu světu nezanedbali svůj vztah. I z této fáze se mohou partneři kdykoliv dostat do kterékoliv z těch předchozích. Je třeba využít toho, co se oba naučili během své cesty jednotlivými fázemi.

Autor: Liv

Fáze vztahu aneb proč některé vztahy skončí a jiné vydrží celý život. Fáze vztahu vás naučí, jak budovat vztah, který vydrží déle než pár let. Fáze vztahu..
Zdravá výživa

 310 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ