Když člen rodiny trpí hraniční poruchou osobnosti
Hysterie je chorobná žízeň po lásce a štěstí
Jak bojovat s depresí, aby byl boj účinný?
Schizofrenie a invalidní důchod
Narcismus nejčastěji postihuje vedoucí pracovníky
Sociální fobie a invalidní důchod
Diagnóza – alkoholička
Seznam fóbií, které trápí lidstvo
Narcistická porucha osobnosti – uvěznění v sobě
Hysterie je chorobná žízeň po lásce a štěstí
Jak bojovat s depresí, aby byl boj účinný?
Schizofrenie a invalidní důchod
Narcismus nejčastěji postihuje vedoucí pracovníky
Sociální fobie a invalidní důchod
Diagnóza – alkoholička
Seznam fóbií, které trápí lidstvo
Narcistická porucha osobnosti – uvěznění v sobě
Když člen rodiny trpí hraniční poruchou osobnosti
Odborníci se shodují na tom, že tato raná porucha osobnosti se bude v budoucnu vyskytovat ještě častěji, a už dnes vycházejí z toho, že 30-70 % psychoterapeutických pacientů trpí právě hraniční poruchou osobnosti.
Co je zpravidla důvodem vzniku hraniční poruchy osobnosti?
Již v úvodu jsme mohli zaznamenat, že jde opět o ranou poruchu. Můžeme větu tedy chápat tak, že drama člověka začíná dramatem jeho rodičů. Drama rodičů se stále více nebo méně odráží v lidském životě. Rodiče předávají svým dětem dědictví, které má se všemi jejich pozitivními i negativními vlastnostmi silný vliv, zvláště pak v prvních letech života. Často už před narozením dochází z nějakého důvodu k odmítání dítěte jedním nebo i oběma rodiči. Můžeme pro představu uvést děti, které se narodí např. ženám, které byly znásilněny - příkladem může být válečný konflikt v bývalé Jugoslávii. U nechtěných těhotenství prokazatelně vznikají častější komplikace než u těch, která jsou chtěná. Kdy se budoucí maminka cítí dobře, je spokojená a na dítě se těší.Jak se chová člověk trpící hraniční poruchou?
Především je zřetelné rozštěpení osobnosti na extrémně odlišné poloviny. Setkáváme se s nedotknutelností, obranou a agresí na jedné straně. Na straně druhé zaznamenáme bezmoc, něhu a zranitelnost. Obě části při své protikladnosti představují silné napětí. U lidí s hraniční poruchou tedy vnímáme napřed jen bránící se, často agresivní stránku, zatímco něžná, zranitelná část je skrytá.V období dospívání mnoho mladých lidí utíká z domova, i když nedosáhli zralosti, která je nutná pro samostatný život. Často se tito lidé sebepoškozují nebo si navzájem způsobují bolestivá zranění. Není to z toho důvodu, že by mezi nimi panovaly spory. Jde o výraz jejich narušeného cítění. Cítí se prázdní a mají dojem, jako by jim jejich části těla nepatřily. Nebývají výjimkou ani pokusy o sebevraždu. Vzájemné zraňování je vlastně pokusem pocítit sebe sama. Jsou velmi hrdí a svou hrdost by nevyměnili za nic na světě. Nápadné je u těchto lidí časté střídání nálad, příznaků a možných stesků. Jejich rozlišování mezi představou a skutečností je neostré.
Typická je častá ztráta kontroly nad impulzy, nejen nad agresí, ale i nad jídlem, sexualitou, jízdou v autě a peněžními výdaji. Jejich vztahy s partnery jsou velice problémové. Protože jim chybí možnost vyvinout skutečnou účast a pocit viny, zůstávají jejich vztahy koncentrované na vlastní potřeby. Vznikají u nich většinou nesmírné nároky a bezohlednost. Oni touží po stabilním vztahu, nejsou však schopni kontinuity ve vztazích. Velká část těchto lidí bývá závislá na alkoholu, lécích a drogách. Jsou vždy vysloveně problémovými lidmi. Mají často množství sociálních problémů - dluhy, problémy s integrací, problémy se vzděláním.
Jak vypadá léčba člověka s hraniční poruchou osobnosti?
Přichází na řadu psychoterapie. Jejím hlavním cílem je pomoc při přechodu od chaosu ke struktuře. Terapeut má za úkol podpořit pacienta , aby se konfrontoval se svými pocity, zvlášť s afekty, kterým se až doposud bránil. Musí být jasně dána pravidla, prostor, chování a hlavně hranice. Pacient je informován o své poruše. Těžiště terapie by mělo být „tady a teď“. Musí být znemožněno sebepoškozující chování. Pracuje se na posílení a zlepšení ega. Zvlášť je třeba zvýšit schopnost snášet „nelibost“. Po stacionární terapii bývá vhodné zařazení do přechodného zařízení, kde se umožňuje postupná integrace do pracovního procesu. Probíhají zde i nácviky samostatného a zodpovědného života. Psychoterapie lidí, kteří trpí hraniční poruchou, patří bez nadsázky k těm nejtěžším.Lidé, kteří trpí hraniční poruchou osobnosti mají velmi těžký život. Vše se prakticky točí kolem bojů o uznání a lásku. Být milován rodiči je základní potřeba dítěte. Dítě na ni má právo. Lidé, kteří trpí hraniční poruchou osobnosti byli dětmi nechtěnými. Pocit, že nejsou nebo nebudou svými rodiči milováni, provází a trápí mnoho dospělých až do konce života. Hledání lásky tam, kde se nedá získat způsobuje silné pocity zlosti, které postižený nakonec obrací proti sobě.
Autor: Liv
Když člen rodiny trpí hraniční poruchou osobnosti. Hraniční porucha osobnosti a její příznaky. Léčba hraniční poruchy osobnosti..
Zdravá výživa
311
Komentáře ( 13 )
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Pracuje na pojišťovnu a hodně mi pomohl. :-) Držím pěsti, Majda.
Moje dcera rozhodně nebyla nechtěným dítětem, ale musím přiznat, že byla dítětem neplánovaným. Jako rodič jsem udělal mnoho chyb a zcela jistě mám na jejích problémech podíl. Nic na tom nemění fakt, že svoje děti miluji a k jejich výchově jsem vždy přistupoval podle nejlepšího svědomí. Nicméně každý z nás má v hlavě schemata, jak byl vychováván on sám a podvědomě se tak chová. Podmínky a okolnosti jsou ale jiné a aktéři zrovna tak. Oba mí rodiče vyrůstali ve zcela jiných podmínkách než já a stejně tak i mé děti...
Děti se mnohdy mohou cítit nechtěné, osamělé, odstrčené, neuznané a rodiče o tom vůbec dlouho nemusí mít tušení...
Obávám se, že nám nepomohl žádný terapeut. PhDr. Petržílka jsme nekontaktovali.
Když máte plnoleté dítě, je pomoc složitá. Lékař se s vámi odmítá bavit a záleží jen na vaší schopnosti, přesvědčit potomka, aby pomoc hledal, vyhledal a přijal. Zda tak učiní a na koho se obrátí, můžete ovlivnit velmi těžko. Léčba poruch osobnosti je komplikovaná a složitá a zvláště HPO. Pacient a terapeut si musí sednout. Proto jednomu pomůže ten a druhému onen.
S odstupem času bych zde rád uvedl, že z nějakého pro mne nejasného a neznámého důvodu, ale určitě šťastného, se život mé dcery v posledním roce a půl mění k lepšímu a začínám mít pocit, že o její osud se nemusím obávat. Před časem, když jsem usilovně hledal pomoc, se mi paní primářka z olomoucké FN snažila po telefonu vysvětlit, že problémy s poruchami osobnosti chtějí svůj čas. Že časem většinou odezní, jak postižení s věkem vyzrají. Uvedla, že to bývá kolem 40. roku života. Nabádala mne, abychom netlačili na pilu, byli jako rodiče trpěliví a vydrželi.
Snad se na nás usmálo štěstí a dcera to zvládá o dost dříve. Snad to vydrží a bude lépe. Vždyť je tu jiných nástrah života a problémů i tak dost.
A to bych popřál Vám všem!
Zaneta