Zdraví

Jak bojovat s depresí, aby byl boj účinný?

30.10 2015|Psychika
Jak bojovat s depresí, aby byl boj účinný?

Prvním krokem úspěšného boje s depresí by mělo být její uvědomění si samotným postiženým člověkem. To je někdy skutečně velký problém- přiznat si, že celkový stav začíná být neúnosný a sám jej prostě nezvládnu.

Co je to deprese?

Deprese je onemocnění a nikoliv lenost nebo nedostatek vůle. Ten, kdo jí trpí, si svůj stav nijak nezavinil. Jde o onemocnění celého organizmu, které postihuje tělo, náladu, myšlení a chování. Deprese je veřejností často označována „jako život s černým psem“. A boj s depresí je vnímán bez nadsázky jako jeden z velmi těžkých bojů. Někdy na celý život - záleží na tom, jakou formou deprese onemocníte.

Jaké jsou typické příznaky deprese?

Přetrvává smutná, úzkostná nebo prázdná nálada. Postižený člověk depresí ztrácí smysl života, nemá energii a sílu zvládat běžné činnosti, dostavuje se ztráta chuti k jídlu nebo naopak přejídání, nadměrné polehávání nebo posedávání bez cíle, neklid, nervozita, napětí, podrážděnost, ztuhlost, unavitelnost.

Musí se deprese léčit?

Deprese je jednou z nejlépe léčitelných psychických poruch. Čím dříve s léčením začnete, tím dříve deprese odezní. A boj s depresí je tím pádem o něco jednodušší. Bez léčby mohou příznaky deprese trvat měsíce i roky. Mohou člověku způsobovat velká utrpení, nebo dokonce vést k sebevraždě.

Jak si v boji s depresí mohu pomoci já?

Nejlepším způsobem, jak si můžete pomoci sámi bude, když si zjistíte o onemocnění dostatečné množství kvalitních informací. Nejlépe u zdroje – může v první fázi pomoci návštěva praktického lékaře, který mírnější formy deprese zvládne dobře zalékovat antidepresivy. Při vážnějších potížích je vhodné navštívit psychologa nebo přímo psychiatra. Je také možné využít linky důvěry nebo krizové centrum.

Co mne boj s depresí vlastně může naučit?

Dobře naplánovaný boj s depresí vám může přece jen život trošku ulehčit. Důležité je přijmout, že vám bylo lékařem diagnostikováno onemocnění, které se nazývá deprese. To je fakt a je na vás, jak se vám to podaří. Čeká vás docela dost práce – naučit se pravidelnosti v denních činnostech, pěstovat láskyplné vztahy v rodině pokud je to možné, mít dostatek přátel, rozumné plánování aktivit, zachovávat pravidelnost spánku, vyhýbání se alkoholu, kouření, spěchu a otravných lidí. Také si vyšetřit čas na koníčky a zájmy, vyjít někam za kulturou, pojídat vyváženou stravu a mít radost z toho, co děláte.

Deprese je onemocněním, které se dá léčit. Ti, kteří trpí depresemi nemají jednoduchý osud. Denně se ve své práci s takovými lidmi setkávám. Vážím si jejich boje s tímto onemocněním. Nevzdávají se a dělají vše pro to, aby ze svého života nenechali odejít také radost. I když té si užívají daleko méně.

Autor: Liv

Jak bojovat s depresí, aby byl boj účinný? Co je to deprese? Jaké jsou její příznaky. Jak bojovat s depresí sami. Co vás může boj s depresí naučit..
Zdravá výživa

 305 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ