Zdraví

Schizofrenie a invalidní důchod

30.10 2015|Psychika
Schizofrenie a invalidní důchod

Největší část přiznaných invalidních důchodů 3. stupně týkajících se duševních onemocnění, jsou přiznávány nemocným trpícím schizofrenií, kterých je v České republice okolo 100 000. Jak probíhá schválení invalidního důchodu při schizofrenii?

Schizofrenie a invalidní důchod

Schizofrenie je velmi závažné duševní onemocnění, které se projevuje poruchou vnímání reálného světa. Nemocný trpící schizofrenií může vykazovat nezvyklé chování a obvykle také přemýšlí jiným způsobem než zdravý člověk. Velmi často je schizofrenie provázena příznaky jako je paranoia, halucinace (sluchové, zrakové, čichové apod.), ztráta motorických dovedností a poruchy koordinace. Schizofrenie patří k onemocněním, které obvykle podstatně snižují pracovní schopnost nemocného. Každým rokem je přiznán invalidní důchod dalším 8 000 schizofrenických pacientů, z nichž 6 000 je tvořeno osobami s invaliditou 3. stupně (plnou invaliditou).

Výše invalidního důchodu u schizofrenie

Stejně jako u ostatních onemocnění, je nutné, aby váš lékař nejprve stanovil závažnost vašeho onemocnění schizofrenií, a poté vám teprve bude přiznán invalidní důchod. Pokud tedy trpíte schizofrenií, platí pro vás naprosto stejná pravidla, jako u ostatních nemocných, kterým byl invalidní důchod přiznán. Jestliže v důsledku onemocnění schizofrenií poklesla vaše pracovní schopnost o 35% - 49%, máte nárok na invalidní důchod 1. stupně. Pokles pracovní výkonnosti o 50% - 69% bývá hodnocen invalidním důchodem 2. stupně a pokles nad 70% již znamená, že vám bude přiznán invalidní důchod 3. stupně (plný invalidní důchod). Celkovou částku invalidního důchodu tvoří tzv. základní a procentní výměra. Výše základní výměry je shodná pro všechny stupně invalidity a v roce 2014 činí 2 340 Kč. Výše procentní výměry je individuální a je závislá na předešlém výdělku nemocného a době jeho pojištění. Procentní výměra činí u invalidního důchodu 1. stupně 50%, u druhého stupně 75% a u třetího 1,5% výpočtového základu za každý z ukončených roků pojištění.

Zdroj: Mars, ČSSZ

Schizofrenie a invalidní důchod. Nárok na invalidní důchod při schizofrenii. Výše invalidního důchodu při schizofrenii. Kdy má schizofrenik nárok na..
Zdravá výživa

 302 
  Komentáře ( 4 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Jarka|07.03 2016 17:26
Dcera 28 let je již po 6 hospitalizována na psychiatrii se schizofrenií má částečný ddůchod má nárok na plny důchod?
Odpovědět
 35 
Eva|07.06 2016 12:53
Syn 32 let.Léčí se již 12 let.Po 10 letech mu byl přiznán částečný in.důchod.Práci není schopen vykonávat,protože ho nikdo nezaměstná pokud nemá plný in. důchod.Má na něj nárok a jak požádat,pokud ošetřující Dr. nic neřeší.Nyní byl opakovaně hospitalizován.
Odpovědět
 11 
tomáš|05.10 2016 21:54
Chtěl bych vědět jaké mám šance na přiznání důchodu v případě že jsem neodpracoval povinych pět let před uznáním důchodu třetího stupně přičemž dnes odesilam paní ministryni odvolání na zmírněnítvrdosti zakona a kolik mmůžu čekat financí při mé invalidite tomáš
Odpovědět
 5 
Martin|02.11 2016 20:10
Nic ti nedaji, mne taky nic nedaly tak se prestan snazit.
Odpovědět
 6