Síra - minerál nezbytný pro zdraví i krásu
Bez jódu se naše tělo neobejde. Třetina populace přitom trpí jeho nedostatkem
Železo - prvek, bez kterého se lidský organismus neobejde
Vitamín A - pro zdravé oči, kůži i imunitu
Vápník - účinky, zdroje a nedostatek
Hořčík: Minerální klenot lidského zdraví
Bez jódu se naše tělo neobejde. Třetina populace přitom trpí jeho nedostatkem
Železo - prvek, bez kterého se lidský organismus neobejde
Vitamín A - pro zdravé oči, kůži i imunitu
Vápník - účinky, zdroje a nedostatek
Hořčík: Minerální klenot lidského zdraví
Síra - minerál nezbytný pro zdraví i krásu
Síra je chemickým prvkem známým odedávna. V přírodě se vyskytuje ve velkém množství. Je přítomná ve všech buňkách lidského těla, především v buněčných bílkovinách jako velmi důležitá složka bílkovinné struktury. Síra zaujímá páté místo v hierarchii minerálních makro komponentů nezbytných pro lidský organismus nezbytných.
Síru získáváme z potravin
Sloučeniny obsahující síru mají význam v detoxikačních mechanismech a skupina SH v tkáňovém dýchání. V metabolismu hraje důležitou roli energeticky bohatá sirná vazba, podobná vazbě fosforečnanové. Z hlediska lidského zdraví je síra nezbytná v procesu tvorby organických sloučenin. Hlavním zdrojem síry v lidském těle jsou dvě aminokyseliny: metionin a cystein, které musí být brány z výživy.Téměř 75 % síry zadržené v organismu je okysličováno na sírany a vylučováno, a to především s močí. Část síranů se váže s organickými sloučeninami, a tímto způsobem přispívá k detoxikaci cizích sloučenin, např. síranu nikotinu. Malé množství neorganických síranů se společně se sodíkem a draslíkem vyskytuje v krvi a tkáních. Hodně aminokyselin síry obsahuje keratin - bílkovina vlasů, srsti, kopyt atd., proto potřebují lidé s hustými vlasy a ochlupením více síry.
Má příznivý vliv na klouby a kůži
V minulosti byla síra dost dlouho ignorována, potom upadla v zapomnění a nepočítalo se s ní vůbec. Její role v lidském těle se začala doceňovat, až když se zjistilo, že je součástí mnoha organických sloučenin, které v lidském organismu udržují řadu důležitých funkcí. Síru nacházíme v kyselině glutaminové, nezbytné pro nervovou soustavu a mozek k tvorbě glycinu, tj. jednoduché alifatické aminokyseliny, která zprostředkovává aktivní činnost svalů, ve vitamínu B1, heparinu, tj. substanci snižující krevní tlak, vyskytující se ve všech tkáních, v metioninu, zj. aminokyselině vyskytující se v játrech a nutné pro pacienty nakažené zhoubným virem HIV.Síran umožňuje játrům provádět neutralizaci jedovatých látek, neboť působí podobně jako filtr očišťující organismus od toxinů. Bylo experimentálně zjištěno, že síra působí příznivě na klouby, kůži a stav jejího ochlupení. Nedostatek síry vyvolává různorodé poruchy.
Potraviny obsahující síru
Minerální síru čerpá organismus z mnoha rostlinných pokrmů. Síru obsahuje česnek, petržel, hořčice, čočka, fazole, řeřišnice, celer, zelí, cibule, ředkvička, řepa, květák, hrách, lískové ořechy, mandle, maso. Nadbytek bioelementů zdravý organismus vrací, neboť automaticky harmonizuje rovnováhu v jejich vstřebávání.Síra se používá k léčbě mnoha chorob . artritida, revmatizmus, skleróza, dna, kožní choroby, plicní nemoci, poruchy jaterně-žlučové, různé střevní infekce, záněty vedlejších nosních dutin, záněty tepen, vysoký tlak, cukrovka. Při léčbě výše uvedených onemocnění doporučuje Jadwiga Górnická využívat ozdravných vlastností minerálních vod, obsahujících teplé sloučeniny síry a vápníkem a sodíkem - kromě mnoha jiných cenných mikroelementů, jako hořčík, železo, křemík, chlór, lithium, arzen, jód, bróm, mangan a draslík. Síra je znamenitým prostředkem proti stárnutí s postupným měknutím tkání stejně jako proti skleróze čili kornatění tepen, při degeneraci chrupavčité a vazové tkáně, např. při revmatizmu, degenerativní chorobě.
Malé množství síry působí projímavě. Rozdrobená síra přiložená na kůži prochází chemickou změnou. Tímto způsobem lze léčit akné, běžný mazotok, lupénku, malomocenství, sliznice vaječníku, záněty dělohy, zánět pochvy. Síra se zevně používá jako mast na lupy a svrab, při hnisavých kožních chorobách způsobených parazity a při kloubním revmatizmu - ve formě koupelí.
Léky z lékáren obvykle obsahují síru ve formě žlutého prášku: je to tzv. mytá síra získaná ze sirného květu, který je nejdříve mytím zbaven kyselosti. Tuto síru doporučuje lékař k vnitřnímu použití proti průjmu a jako střevní antiseptický prostředek a rovněž v dermatologii ve formě masti nebo kapek na omývání vlasové části kůže na hlavě.
Škodlivé účinky síry
Škodlivější než čistá síra jsou její deriváty - dioxid, trioxid, kyselina sírová, sirník uhlíku a sirovodík. Vdechování oxidů síry vyvolává dušnost a těžkosti v dýchání až do bezvědomí. Otrava menšími dávkami způsobuje plicní edémy nebo zánět průdušek, jejich katar i akutní onemocnění plic. To poslední se může vyskytnout během mlhy obsahující kyselinu sírovou. Pacientovi je nutno na několik hodin zajistit odpočinek, aby se jeho potřeba kyslíku nezvýšila. Lze dávat kyslík, srdeční léky a antibiotika.Mimořádně toxický je sirovodík. Jeho vdechnutí může nejednou vyvolat okamžitou smrt. V případě střední koncentrace se objevuje dušnost, těžkosti s dýcháním, plicní edémy, poruchy rovnováhy, spavost, nadměrné slzení, někdy anurie. Chronickými příznaky otravy jsou poruchy zraku. Léčení spočívá v odpočinku a dokysličení.
Zdroj: Jadwiga Górnická, Domácí přírodní lékárna
Síra - minerál nezbytný pro zdraví i krásu. Síra je minerál, bez kterého se v našem těle neobejdeme. Získáváme ji pouze z potravin. Ovlivňuje kvalitu kloubů i kůže
Zdravá výživa
304
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ