Železo - prvek, bez kterého se lidský organismus neobejde
Vitamín A - pro zdravé oči, kůži i imunitu
Vápník - účinky, zdroje a nedostatek
10 nejdůležitějších vitamínů a minerálů pro vegany
B-komplex - 10 zdrojů vitamínů skupiny B
Bez jódu se naše tělo neobejde. Třetina populace přitom trpí jeho nedostatkem
Síra - minerál nezbytný pro zdraví i krásu
Hořčík: Minerální klenot lidského zdraví
Vitamín A - pro zdravé oči, kůži i imunitu
Vápník - účinky, zdroje a nedostatek
10 nejdůležitějších vitamínů a minerálů pro vegany
B-komplex - 10 zdrojů vitamínů skupiny B
Bez jódu se naše tělo neobejde. Třetina populace přitom trpí jeho nedostatkem
Síra - minerál nezbytný pro zdraví i krásu
Hořčík: Minerální klenot lidského zdraví
Železo - prvek, bez kterého se lidský organismus neobejde
I když lidské tělo potřebuje jen přibližně 3 gramy železa, bez tohoto prvku se neobejde. Většině populace železo chybí. Člověk denně ztrácí 0,03 až 0,08 mg železa močí, ženy pak navíc během menstruace přicházejí každý den o 40 až 80 mg. Železo je důležité pro všechny tělesné orgány.
Železo je nezbytnou součástí hemoglobinu, složky červených krvinek přenášející kyslík k buňkám a myoglobinu, který zásobuje kyslíkem svaly, a dále pak celé řady enzymů a imunitního systému. Zvýšené nároky na železo mívají děti v období růstu, těhotné a kojící ženy. Ženy, které mají jen mírný nedostatek železa bývají zimomřivější než ženy s přiměřenou hladinou železa. Nedostatek železa v organismu způsobuje chudokrevnost neboli anémii. Při nedostatku draslíku má železo nepříznivý vliv na lymfatický oběh v cévách, mízních uzlinách a žlázách, které pak otékají.
Železo najdete také v arašídech, banánech, bramborách, brokolici, celeru, cibuli, cizrně, česneku, čočce, hořké čokoládě, fazolích, fících, hrachu, hlávkovém salátu, hřibech, játrech, máku, pažitce, pohance, pistáciích, pórku. Pro lepší vstřebávání železa lze cucat vitamín C v množství 0,5 g denně, ale pod podmínkou, že pacient netrpí překyseleností.
Denní potřeba železa činí: nemluvňata - 6-15 mg, dítě do 12 let - 10 mg, mládež ve věku 12-18 let - 18 mg, po 18. roce - 10 mg, ženy během těhotenství a laktace - 18 mg.
Železo, které se kumuluje v tkáních, se stává toxickým (nad 100 mg), pod 1 mg zase způsobuje chorobu zvanou anémie. V běžné každodenní stravě zkonzumujeme 10 až 20 mg železa, z toho se vstřebává méně než 10 procent. Nemluvňata a děti vstřebávají s výživou vice procent než dospělí.
Nedostatek železa způsobuje anémii z důvodu vnitřního krvácení, např. ledvin. Pak se zjišťuje tuhnutí a mravenčení, např. v rukou, náhlé bušení srdce, nezdravý lesk očí a kůže. Nedostatek železa pozastavuje vznik protilátek a tato situace se zhoršuje, když se organismus dodává přemíra vápníku a cukru. Nedostatek železa také podporuje rozvoj nádorů, neboť železo je centrálním iontem některých koenzymů, které jsou součástí komplexních biologicky účinných látek.
Poruchy ve vstřebávání železa mohou bát dědičné. Mohou být také důsledkem chirurgického odstranění kyseliny solné. U pacientů, kteří netolerují nebo nevstřebávají železo podávané perorálně, se aplikují preparáty železa nitrožilně nebo do svalu.
Při správném stravování je výskyt nedostatku železa u dospělých málo pravděpodobný. I ztráty železa u žen během menstruace se dají doplnit běžnou vyváženou stravou.
Toxické účinky železa, které není vázáno v tkáních, mohou způsobit poškození jater s příznaky cirhózy, cukrovku, fibrózu slinivky. Jestliže v krevní plazmě zdravých osob jsou bílkoviny, které vážou železo, nasycené jen z 30 %, tak u pacientů s hemochromatózou jsou nasyceny z 90 %, neboť vstřebávání železa ze střev je zvýšené. Nadbytek železa se vyskytuje i tam, kde se jídlo vaří v železných hrncích.
Autor: Ari
Výskyt železa
Železo se vyskytuje v mnoha rostlinných i živočišných produktech: nejbohatšími na železo jsou kopřiva, petrželová nať, ořechy, obilné produkty ovesné i žitné, mandle, luštěniny, velmi dobrým zdrojem železa jsou vnitřnosti, sušené švestky, rozinky, žloutek, kvasnice nebo kakao.Železo najdete také v arašídech, banánech, bramborách, brokolici, celeru, cibuli, cizrně, česneku, čočce, hořké čokoládě, fazolích, fících, hrachu, hlávkovém salátu, hřibech, játrech, máku, pažitce, pohance, pistáciích, pórku. Pro lepší vstřebávání železa lze cucat vitamín C v množství 0,5 g denně, ale pod podmínkou, že pacient netrpí překyseleností.
Dávkování železa
Denní příjem železa má činit 10 až 15 mg, avšak skutečná potřeba organismu činí nanejvýš 1 mg, z čehož jenom zlomek miligramu organismus přijímá a vstřebává. Potřeba železa se u lidí mění v závislosti na věku a na některých chorobách. K řádnému vstřebávání žeůeza jsou zapotřebí stopy mědi.Denní potřeba železa činí: nemluvňata - 6-15 mg, dítě do 12 let - 10 mg, mládež ve věku 12-18 let - 18 mg, po 18. roce - 10 mg, ženy během těhotenství a laktace - 18 mg.
Železo, které se kumuluje v tkáních, se stává toxickým (nad 100 mg), pod 1 mg zase způsobuje chorobu zvanou anémie. V běžné každodenní stravě zkonzumujeme 10 až 20 mg železa, z toho se vstřebává méně než 10 procent. Nemluvňata a děti vstřebávají s výživou vice procent než dospělí.
Nedostatek železa
Ženy trpí nedostatkem železa častěji než muži. Děti trpící nedostatkem železa se špatně učí, jsou stále unavené, mají nezdravou pleť, neříkají si na bolesti hlavy, dýchají krátce a rychle, snadno se rozhněvají, trpí zácpami, nadýmáním, nevolnostmi, padáním vlasů, lámavostí nehtů, infekcemi v koutcích úst.Nedostatek železa způsobuje anémii z důvodu vnitřního krvácení, např. ledvin. Pak se zjišťuje tuhnutí a mravenčení, např. v rukou, náhlé bušení srdce, nezdravý lesk očí a kůže. Nedostatek železa pozastavuje vznik protilátek a tato situace se zhoršuje, když se organismus dodává přemíra vápníku a cukru. Nedostatek železa také podporuje rozvoj nádorů, neboť železo je centrálním iontem některých koenzymů, které jsou součástí komplexních biologicky účinných látek.
Příčiny nedostatku železa
Nízká fyzická aktivita, nedostatečná výživa, nadměrná konzumace bílého rafinovaného cukru, soli, bílého pečiva, nesprávné odtučňovací kůry, nadměrné aplikování mléčné diety obsahující málo železa, strava chudá na maso a bohatá na moučné výrobky, nedostatečné vstřebávání železa z důvodu stálých průjmů nebo velkých ztrát krve a také z důvodu nízké kyselosti žaludku. Příčinou nedostatku železa může být také přílišný rozklad červených krvinek toxiny, pobyt mimo přirozené světlo a čerstvý vzduch, pití horkých nápojů s teplotou nad 45 stupňů, pobývání ve škodlivých podmínkách.Poruchy ve vstřebávání železa mohou bát dědičné. Mohou být také důsledkem chirurgického odstranění kyseliny solné. U pacientů, kteří netolerují nebo nevstřebávají železo podávané perorálně, se aplikují preparáty železa nitrožilně nebo do svalu.
Při správném stravování je výskyt nedostatku železa u dospělých málo pravděpodobný. I ztráty železa u žen během menstruace se dají doplnit běžnou vyváženou stravou.
Jak doplnit železo přírodní cestou?
Přidejte každý den do svého jídelníčku nať petržele nebo kopru. Vypijte každý den půl sklenice šťávy ze špenátu, mrkve, kopřivy nebo smetánky lékařské. Při častých ztrátách krve pijte vývar z přesličky (denně 2 lžíce nati na dvě sklenice vody: vaříme 20 minut). V létě jíst kopřivu umletou s cukrem nebo šťávu z kopřivy s medem. Dětem dvě lžičky, nemluvňatům jednu lžičku, dospělým jednu lžičku dvakrát denně.Přebytek železa
Přebytek železa je pro organismus škodlivý stejně jako jeho nedostatek. Přesycení tkání železem se nazývá hemosideróza. Vzniká, když vylučování železa z organismu naráží na překážky - stává se to u pacientů s aplastickou nebo hemolytickou anémií. Po letech se v tkáních může nahromadit až 40 g železa. Může to být spojeno s hemochromatózou, tj. hnědou pigmentací kůže.Toxické účinky železa, které není vázáno v tkáních, mohou způsobit poškození jater s příznaky cirhózy, cukrovku, fibrózu slinivky. Jestliže v krevní plazmě zdravých osob jsou bílkoviny, které vážou železo, nasycené jen z 30 %, tak u pacientů s hemochromatózou jsou nasyceny z 90 %, neboť vstřebávání železa ze střev je zvýšené. Nadbytek železa se vyskytuje i tam, kde se jídlo vaří v železných hrncích.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
10 příznaků nedostatku železa, které byste neměli podceňovatAutor: Ari
Železo - prvek, bez kterého se lidský organismus neobejde. Železo je jedním z nejdůležitějším prvkem lidského těla. Jeho nedostatek
Zdravá výživa
304
Komentáře ( 2 )
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Nalka|02.02 2021 21:39
tělo potřebuje všechny vitanminy, kor v tehle covidové době.Proto beru omega 3, probiotika, vitamin C a zatím se mi covid vyhýbá
Odpovědět
0
Jitka.Kribalova|18.09 2022 11:05
Dobrý den, po rozboru krve mám nižší B Hemoglobin 130 a B Hematokrit 0,391. Lékařka mi nedoporučila žádné doplňky stravy nebo léky. Prosím jak mám postupovat abych měla správné hodnoty. Děkuji J.Křibalová
Odpovědět
1