Zdraví

Vitamín A - pro zdravé oči, kůži i imunitu

30.04 2018|Vitamíny
Vitamín A - pro zdravé oči, kůži i imunitu

Vitamín A je vitamín rozpustný v tucích. Je silným antioxidantem a hraje zásadní roli při udržování zdravého zraku, neurologických funkcí a zdravé pokožky.

Jako všechny antioxidanty, i vitamín A se podílí na snižování zánětu tím, že bojuje proti poškození volnými radikály. Konzumace stravy s vysokým obsahem antioxidantů je způsob, jak přirozeně zpomalit stárnutí. Antioxidanty jako je vitamín A, jsou také zodpovědné za budování silných kostí, regulaci genů, udržování zdravé a čisté pokožky, diferenciace buněk a podporu imunitních funkcí.

Zdroje vitamínu A

Vitamín A se nachází ve dvou primárních formách - aktivní vitamín A a betakaroten. Aktivní vitamín A pochází z živočišných potravin a nazývá se retinol. Tento "předem" připravený vitamín A může tělo přímo využívat. Betakaroten, který se získává z barevného ovoce a zeleniny, je ve formě kartenoidů a musí být nejprve převeden na aktivní vitamín A, aby jej tělo mohlo využít.

Studie opakovaně ukázaly, že antioxidanty, jako je vitamín A, jsou životně důležité pro dobré zdraví a dlouhověkost. Prospívají zdraví očí, zvyšují imunitu a podporují buněčný růst. Experti v oblasti výživy a lékaři doporučují získávat antioxidanty typu vitamínu A především z vyvážené stravy s vysokým obsahem ovoce, zeleniny a celozrnných potravin. Je to mnohem lepší varianta než potravinové doplňky.

Mezi nejlepší přírodní zdroje vitamínu A patří hovězí játra, mrkev, sladké brambory, kapusta, špenát, římský salát, brokolice, máslo, vejce, meloun, sladká červená paprika, tuňák a mango.

5 benefitů vitamínu A

1. Chrání oči

Vitamín A je důležitou součástí zrakového pigmentu zvaného rodopsin, který se aktivuje, když světlo svítí na sítnici a vysílá signál do mozku, což vede k vidění. Beta-karoten, forma vitamínu A nacházející se v rostlinách, hraje roli v prevenci makulární degenerace, která je hlavní příčinou slepoty související s věkem.

2. Podporuje imunitní systém

Několik funkcí imunitního systému závisí na dostatečném množství vitamínu A, a proto je považován za důležitý imunoterapeutický vitamín. Geny podílející se na imunitní odpovědi jsou regulovány vitamínem A, což znamená, že je nezbytný pro boj s vážnými stavy, jako je rakovina a autoimunitní onemocnění, ale také onemocnění, jako je chřipka nebo běžné nachlazení.

Beta-karoten je také silným antioxidantem, který může pomoci posílit imunitní systém a zabránit různým chronickým nemocem. Vitamín A je důležitý zejména pro imunitu dětí. Studie provedena v Londýně zjistila, že doplňky vitamínu A snižují dětskou úmrtnost v zemích s nízkým a středním příjmem o 24 procent.

3. Bojuje se zánětem

Vitamín A má antioxidační vlastnosti, které neutralizují volné radikály v těle, které způsobují poškození tkání a buněk. Vitamín A může zabránit tomu, aby se buňky staly příliš aktivní. Když imunitní systém reaguje nadměrně na potravinové bílkoviny, vytváří to alergie na potraviny a nakonec zánět. Příjem vitamínu A může pomoci snížit riziko některých typů potravinových alergií, protože pomáhá předejít této nebezpečné nadměrné reakci. Snížení míry zánětu souvisí také s nižším rizikem neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

4. Podporuje zdravou kůži a buněčný růst

Vitamín A je nezbytný pro hojení ran a obnovení kůže. Je potřeba podporovat všechny kožní buňky jak zevnitř, tak zvenčí. Vitamín A je silnou pomůckou proti rakovině kůže. Vitamín je potřebný k tvorbě glykoproteinů, které kombinují cukr a bílkoviny a pomáhají buněčným vazbám vytvářet měkké tkáně. Jak ukazují studie, vitamín A může pomáhat i proti akné a zlepšuje celkové zdraví kůže. Udržuje pokožku bez vrásek tím, že produkuje více kolagenu. Vitamín A může přispívat i ke zdravým vlasům.

5. Může pomoci zabránit rakovině

Podle studie provedené na univerzitě v Yorku může příjem vitamínu A pomáhat léčit několik forem rakoviny díky schopnosti vitamínu kontrolovat maligní buňky v těle. Důležitou roli v tom hraje kyselina retinová.

Bylo prokázáno, že kyselina retinová potlačila rakovinu kůže, plic, močového měchýře, vaječníků, prostaty i prsou. Vědci nalezli nové důkazy, které ukazují, že molekulární mechanismy v kyselině retinové mohou kontrolovat rakovinné buňky. Mějte na paměti, že je vždy nejlepší dostávat vitamín A z přírodních zdrojů, jako je jídlo, a ne z vitamínových doplňků.

Nedostatek vitamínu A

Vitamín A je nezbytný pro normální vidění, stejně jako pro správný růst kostí, zdravou kůži a ochranu sliznic trávícího, respiračního a močového ústrojí před infekcí. Lidé s dlouhodobou malabsorbcí tuků jsou velmi náchylní na rozvoj nedostatku vitamínu A.

Mezi nejčastější obavy o zdraví, které způsobuje špatná absorbce vitamínu A, patří problémy s citlivostí na glutén, syndrom zvýšené propustnosti střev a autoimunitní odpovědi, zánětlivé onemocnění střev a poruchy slinivky. Alkoholici, jejichž nadměrná toxicita vytváří nízkou hladinu vitamínu A, mají také mnohem vyšší riziko nedostatku.

Nedostatek vitamínu A se stal problémem veřejného zdraví ve více než polovině všech zemí, zejména pak v Africe a jihovýchodní Asii, a hlavně u malých dětí a těhotných žen v zemích s nízkými příjmy. To může být pro děti vážným problémem, protože nedostatek vitamínu A způsobuje zhoršení zraku a slepotu a také zvyšuje riziko závažného onemocnění a dokonce i úmrtí. Děti v důsledku nedostatku vitamínu mohou ohrozit běžné dětské infekce, jakou jsou průjmová onemocnění nebo spalničky.

Špatné zdraví očí

Nedostatek vitamínu A může vést ke zesílení rohovky a eventuálně i k slepotě. Keratomalacia, stav, který pochází z těžkého nedostatku vitamínu A, je bilaterální, což znamená, že obvykle postihuje obě oči. Tento typ nedostatku může být způsoben nedostatečnou výživou, což znamená, že máte nízký denní příjem vitamínu nebo metabolicky - vaše tělo nemá schopnost jej správně absorbovat. Příznaky keratomalacie mohou zahrnovat noční slepotu nebo extrémní suchost očí. Noční slepota neznamená, že člověk v noci nic nevidí, ale vidí hůře. Nejedná se o nemoc, ale o příznak nějakého očního onemocnění.

Předčasné poškození kůže

Nedostatek vitamínu A může vést k vysušení, změkčení a folikulárnímu zesílení pokožky. Keratinizace kůže je stav, kdy epiteliální buňky ztrácejí svou vlhkost a stávají se tvrdé a suché. Tento stav se může vyskytovat v sliznicích dýchacích cest, gastrointestinálním traktu a v močových cestách.

Respirační infekce

Respirační infekce se mohou objevit, protože nedostatkem vitamínu A je narušena imunita těla. Čím mladší je pacient, tím závažnější jsou důsledky. U dětí je běžné zpomalení růstu a infekce. U dětí s těžkým deficitem vitamínu A může úmrtnost údajně překročit až 50 procent.

Rizikové těhotenství

U těhotných žen je potřeba vitamínu A nejvyšší během posledního trimestru, kdy ženy trpí nedostatkem nejčastěji. Pokud příjem vitamínu A u těhotné ženy není dostačující, může trpět noční slepotou.

Doporučený denní příjem vitamínu A

Většina lidí má dostatek vitamínu A ze stravy. Pokud máte nedostatek vitamínu ze stravy, může vám lékař doporučit doplňky vitamínu A. To je třeba případ lidí s některými poruchami zažívacího traktu.

Doporučená denní dávka vitamínu A:
Děti
1-3 let - 300 mcg/den
4-8 let - 400 mcg/ den
9-13 let - 600 mcg/ den

Ženy
14 let a starší - 700 mcg/den
V těhotenství - 750-770 mcg/den
Během kojení - 1200-1300 mcg/ den

Muži
14 let a starší - 900 mcg/den

Potenciální vedlejší účinky vitamínu A

Příliš mnoho vitamínu A může tělu uškodit. Konzumace příliš velkého množství samostatného vitamínu A nebo v kombinaci s jinými antioxidanty je spojena s vrozenými vadami, nižší hustotou kostí a problémy s játry. Nadměrná konzumace vitamínu A může vést ke žloutence, nevolnosti, ztrátě chuti k jídlu, podrážděnosti, zvracení a vypadávání vlasů.

Používání vitamínu A v doplňcích byste vždy měli konzultovat s lékařem. Obzvláště to platí pro ty, kteří mají onemocnění ledvin nebo jater. Doplňky vitamínu A mohou také reagovat s některými antikoncepčními tabletami, léky na ředění krve, léky proti akné nebo léky proti rakovině.

Toxicita vitamínem A se může projevovat suchou kůží, bolestmi kloubů, zvracením, bolestmi hlavy a zmateností. Toxicita vitamínem A vzniká z nesprávného používání doplňků obsahující retinoid, nikoliv ze stravy.

Používání vitamínu A

Vitamín A je vitamín rozpustný v tucích, a proto musí být konzumován s tukem, aby se optimálně vstřebal. Nutný je také dostatečný příjem bílkovin. Nedostatečný příjem proteinů může vést k nedostatku vitamínu A. Studie ukázaly, že vstřebávání, metabolismus, transport a využití vitamínu A mohou částečně záviset na adekvátním stavu zinku. Nedávné studie naznačily, že nedostatek vitamínu D může být zhoršený vysokým doplňkovým příjmem vitamínu A.

Autor: Liv

Vitamín A - pro zdravé oči, kůži i imunitu. Vitamín A je důležitý pro správnou funkci imunity. Bojuje se zánětem a podporuje zdravou kůži.
Zdravá výživa

 305 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Brisa|31.12 2020 14:43
tak papejte mrkvičku a budete ho mít hodně. Navíc k tomu přijdete i probiotika a budete si cítit mnohem líp
Odpovědět
 0