Zdraví

8 potravin, které vám pomohou odstranit z těla záněty

13.04 2021|Zdravá výživa
8 potravin, které vám pomohou odstranit z těla záněty

Zánětlivé procesy v těle mohou mít celou řadu účinku, které neblaze působí na kvalitu našeho života. Teplota, bolesti a otoky - to jsou hlavní projevy které naznačuji, že váš imunitní systém bojuje se silnou infekcí. Ale není to tak jednoduché.

Vždy je nejdříve dobré navštívit lékaře, který přesně určí, co vás trápí. Pokud se však jedná o jednoduché záněty typu rýma, pohmožděniny nebo podvrtnutí, můžete tělu pomoci rychle se se zánětem vyrovnat i sami. Zdravé zdraví pro vás má 8 tipů na jednoduché, dostupné a hlavně zdravé přírodní zeleninové léky, které mohou v některých případech nahradit jak lékařské ošetření, tak chemické léky.

1. Řapíkatý celer

Řapíkatý celer obsahuje látku, která má silný protizánětlivý účinek. Ta pomáhá odstranit cévní křeče v oblasti zánětu a odstranit otok a zarudnutí. Chcete-li vidět znatelné výsledky, musíte jíst asi 50 gramů celeru denně.

Celer


2. Ananas

Ananas je bohatý vitamínem C a enzym bromelin, který má vliv na aktivitu bílých krvinek zapojených v boji proti infekci. Tento enzym má také analgetický účinek a je často obsažena ve formě potravinových doplňků sportovců, kteří jsou vystaveni velké fyzické zátěži. Díky bromelinu je prakticky nemožné, aby v těle vznikl zánět.

Ananas


3. Zázvor

Hlavní zbraní zázvoru v boji proti zánětu v těle je gingerol - látka, díky níž má zázvor pikantní a hořkou chuť. Gingerol rozšiřuje cévy a zlepšuje krevní oběh, a to i v oblasti zánětu, čímž mu pomáhá se výrazně zmenšit.

Zázvor


4. Rybí tuk

Rybí tuk dokáže díky vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin snížit počet zánětlivých látek v těle. Je zvláště vhodný pro lidi, kteří trpí revmatoidní artritidou. Pokud chcete, můžete nahradit rybí tuk za tučné ryby, jako je třeba losos.Losos


5. Kurkuma

Kurkumin, žlutý pigment kurkumy, má unikátní protizánětlivé účinky pro oči. Podle studií, je díky pravidelnému používání tohoto koření a kari, jehož je kurkuma hlavní složkou, možné snížit zánět duhovky oka a ochránit sítnici před působením slunečního záření.

Kurkuma


6. Bobulovité ovoce

Těm, kteří trpí chornickým zánětem, doporučují lékaři zařadit čerstvé nebo mražené bobulovité ovoce do každodenního jídelníčku. Maliny, jahody, ostružiny a další bobule nejen, že diverzifikují váš jídelníček, ale díky nim vaše tělo získá také proanthocyanidiny a kyselinu ellagovou, které mají silné antioxidační a protizánětlivé účinky.

Bobulovité ovoce


7. Mrkev

Mrkev, stejně jako některá další oranžová zelenina, je bohatá na vitamín A a beta-karoten. Tyto složky pomáhají snižovat zánět kloubů. Ale nezapomeňte, že nejlepší účinek bude mít mrkev tepelně zpracována, v kombinaci s tukem.

Mrkev


8. Mandle

Vědci zjistili, že velké množství mastných kyselin obsažených v mandlích významně snižuje záněty a bolest.Druhé místo na seznamu nejcennějších potravin má stále makadamový ořech a po něm vlašské ořechy.

MandleAutor: Ari

8 potravin, které vám pomohou odstranit záněty z těla. Zánětlivé procesy v těle mohou mít celou řadu účinku, které neblaze působí na kvalitu našeho života. Teplota, bolesti a otoky
Zdravá výživa

 309 
  Komentáře ( 4 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
MM|22.06 2020 15:01
Par otazek, ktere mi vyskocily:

Je vhodny i ananas zavareny?
Losos - existuji jine vhodne tucne ryby s omega-3, ktere nejsou plne jedu? Popr. lze overit, ktere doplnky s rybim olejem neobsahuji jedy?

Diky za povedeny clanek!

MM.
Odpovědět
 0 
Lucka|13.04 2021 16:18
Ananas je určitě lepší čerstvý, protože v kompotovaném stavu ztrácí přes 60 svých účinných látek a bromelin se z větší části také rozkládá.
Omega 3 najdete i v sardinkách, makrelách, oleji z tresčích jater, vlašských ořeších, chia nebo i vejci, i když tam jejich méně.
Odpovědět
 0 
Melisa|22.04 2021 21:14
dodržuji to, ale taky bych chtěla tělo trochu vyčistit, detoxikovat,. Umíte mi něco poradit?
Odpovědět
 0 
Nicolle|26.06 2021 22:25
pokud je v těle zánět, pomůžou pouze antibiotika a na ty se pak musí brát probiotika, aby byla udržená správní střevní mikroflora
Odpovědět
 -1