Zdraví

10 důvodů, proč pít teplou vodu

03.04 2019|Zdravá výživa
10 důvodů, proč pít teplou vodu

Pitná voda je nezbytná pro zdravé tělo i ducha. Mnoho zdravotnických i kožních odborníků se shoduje, že pitná voda je důležitá, aby se naše tělo očistilo od toxinů a získalo jemnou a mladistvou pleť. Začínat den se sklenicí vody je celkem běžné, málokdo však ví, že místo studené vody bychom měli raději pít vodu teplou.

Lékaři doporučují pití teplé vody v dopoledních hodinách, i když to nemusí zrovna vyhovovat našim chuťovým pohárkům. Můžete ji pít čistou, nebo s trochou citronové šťávy. Pití teplé vody není omezeno jen v dopoledních hodinách, klidně ji můžete pít i jindy. A proč vlastně pít teplou vodu? Důvodů je mnoho a zdravé zdraví si dnes pro vás připravilo 10 z nich.

1. Teplá voda zlepšuje trávení

Ten, kdo pravidelně pije teplou vodu, má lepší trávení. Vlažná voda stimuluje trávící žlázu, která pak lépe funguje. Pomáhá rozložit v žaludku jídlo, takže trávící systém nemusí pracovat tak tvrdě a díky tomu používá na proces trávení méně energie.

Pití teplé vody navíc pomáhá tělu zbavit se přebytečných žaludečních kyselin a zároveň neutralizuje trávící šťávy. Studie z roku 2012, publikována v časopise Journal of Neurogastroenterology and Motility prohlašuje, že pití teplé vody může pomoci lidem s poruchou pohyblivosti jícnu, což způsobuje obtíže s polykáním potravin. Ti, kteří trpí špatným trávením, by měli začít i zakončit svůj den sklenicí teplé vody.

2. Zmírňuje zácpu

Pravidelné pití teplé vody na lačný žaludek může pomoci regulovat pohyby střev a bojovat proti zácpě. K zácpě dochází kvůli menšímu obsahu vody ve střevech, což způsobuje, že stolice tvrdne a schne a je obtížné ji vyloučit.

Pití teplé vody pomáhá trávícímu systému zachovat pravidelnost. Pomáhá rozkládat jakékoliv zbytkové jídlo a hladkému a méně bolestivému pohybu střev. Pomáhá snižovat nadýmání, bolesti a nepohodlí, které zácpu většinou provází. Chcete-li bojovat proti zácpě, doporučuje se pít každé ráno sklenku horké nebo teplé vody na lačný žaludek.

3. Zklidňuje bolest v krku

Bolest v krku je častým problémem, který je způsoben prochladnutím nebo chřipkovou infekcí. Pití teplé vody zmírňuje bolest v krku. Teplá voda pomáhá rozpouštět hustý hlen a odstraňovat jej z dýchacích cest. Kromě pití teplé vody pomáhá i pití dalších teplých tekutin, jako například bylinných čajů. Skvělým prostředkem proti bolesti v krku je kloktání teplé vody s půlkou soli.

4. Zklidňuje překrvení nosní sliznice

Pitná teplá voda je vynikajícím přírodním prostředkem k léčbě překrvení nosní sliznice. Teplá voda pomáhá očistit nosní dutiny a přináší okamžitou úlevu při ucpaném nosu. Pití teplé vody uvolňuje nahromaděný hlen ve vašich nosních dutinách a dýchacích cestách. Díky tomu se snižuje šance, že se viry a bakterie rozmnoží. To zároveň podporuje detoxikaci, což znamená, že vaše tělo se bude schopné zbavit toxinů a urychlí se proces uzdravování.

5. Pití teplé vody pomáhá hubnout

Ti, kteří dodržují přísnou dietu a cvičební režim, aby zhubli, si mohou značně ulehčit práci, když budou pít místo studené vody teplou. Teplá voda zvyšuje tělesnou teplotu, což zvyšuje rychlost metabolismu. Rychlejší metabolismus pomáhá vašemu tělu spalovat více kalorií. Horká voda dokonce pomáhá rozkládat tukové usazeniny v těle.

Abyste dosáhli lepšího efektu, pijte každé ráno sklenici teplé vody s trochou citronové šťávy. Citronová šťáva je dalším pomocníkem, který dokáže rozložit tukové tkáně a tělesný tuk. Navíc, vláknina zvaná pektin, která je obsažena v citronu, pomáhá kontrolovat chutě, což znamená, že přestanete mít neovladatelnou chuť na tučné a nezdravé potraviny.

6. Detoxikuje tělo

Pití teplé vody může očistit vaše tělo tím, že z něj odplaví škodlivé toxiny. Když budete pít několik šálků teplé vody denně, povede to ke zvýšení tělesné teploty. Abyste vychladli, začnete se potit. Pocení napomáhá odplavování toxinů uvězněných v těle. Denní pití teplé vody také detoxikuje pokožku, čímž se snižuje riziko onemocnění kůže, jako je akné a různé kožní skvrny.

7. Teplá voda zmírňuje menstruační křeče

Ačkoliv to zní divně, pití teplé vody vám může pomoci předcházet nebo zmírňovat bolestivé menstruační křeče. Teplá voda uvolňuje svaly v děloze, což vám poskytne okamžitou úlevu od svalových křečí. Navíc to pomůže zastavit zadržování vody v těle a zabrání to bolestivému nadýmání během menstruace. Příště, až u vás začne menstruační cyklus, vypijte sklenici teplé vody.

8. Zlepšuje krevní oběh

Pití teplé vody vám pomůže zlepšit krevní oběh, což je důležité pro pohyby krve v celém těle, aby se mohl přepravit kyslík a živiny do různých tkání a orgánů. Správný krevní oběh je také důležitý pro správnou činnost svalů a nervů. Když pijete teplou vodu, tuky uložené v těle se začnou zahřívat a rozkládat. To zlepšuje krevní oběh v těle a zároveň umožňuje vyplavování škodlivých toxinů. Vyhněte se pití extrémně studené vody, protože je známo, že uzavírá žíly.

9. Zpomaluje stárnutí

Pití teplé vody je dobré také pro mládí pokožky. Pomáhá odstraňovat toxiny a jiné nečistoty z těla. Různé toxiny přispívají k předčasnému stárnutí i k různým zdravotním problémům. Pití teplé vody je prospěšné při opravě kožních buněk, což omlazuje pokožku a zlepšuje její pružnost. Pokud chcete zlepšit detoxikační schopnosti teplé vody, přidejte do ní pár kapek citronové šťávy.

10. Zlepšuje spaní

Pokud máte potíže se zdravým spánkem, pak před ulehnutím do postele popíjejte sklenici teplé vody. Teplá vody zvyšuje vnitřní tělesnou teplotu, což uvolňuje tělo, uklidňuje nervy a dělá vás to ospalými a klidnými. Dále to zabraňuje půlnočním chutím a vede to k pocitu omlazení v dopoledních hodinách.

Důležité poznámky:

  • Neustálé pití vlažné nebo horké vody může potenciálně škodlivé pro tkáně v ústech a jícnu.
  • Vařící vodu nechte vždy vychladnout.
  • Pijte vlažnou vodu vždy při jídle. Když budete pít studenou vodu, bude vaše tělo potřebovat více energie ke zvýšení teploty, což snižuje proces trávení.
  • Vyhněte se pití teplé vody po tréninku, protože tělesná teplota v tomto okamžiku je již vysoká.


10 důvodů, proč pít teplou vodu. Pití teplé vody má mnoho skvělým léčivých účinků. Ideální je pít teplou vodu ráno, dopoledne nebo při jídle.
Zdravá výživa

 312 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Jarka Turková|03.02 2019 13:12
Dobrý den - spíš dotaz než komentář :- - je velký rozdíl mezi tím pít teplý třeba bylinkový čaj a jenom teplou vodu?
díky
j.
Odpovědět
 8 
Daniel|03.06 2019 07:57
Zcela souhlasím, voda je skutečně zázračná a mnoho lidí raději pije slazené nápoje a to nejčastěji fantu a colu. Zajímavý článek o vodě, jsem četl zrovna nedávno avšak je třeba i počítat se zdravější stravou. Já po měsíci co piji jen vodu, se cítím mnohem lépe.
Odpovědět
 0