10 chemikálií v kosmetice, kterým je potřeba se vyhnout
10 nežádoucích účinků hormonální antikoncepce, o kterých vám lékař neřekne
10 důležitých faktů o očích, které vám pomohou ochránit zrak
Částečný invalidní důchod a podmínky jeho schválení
8 mýtů o porodu
8 příznaků překyselení organismu
10 nejúčinnějších relaxačních technik proti stresu
Jak emoce poškozují naše tělo
10 příznaků onemocnění ledvin, které není radno podceňovat
10 nežádoucích účinků hormonální antikoncepce, o kterých vám lékař neřekne
10 důležitých faktů o očích, které vám pomohou ochránit zrak
Částečný invalidní důchod a podmínky jeho schválení
8 mýtů o porodu
8 příznaků překyselení organismu
10 nejúčinnějších relaxačních technik proti stresu
Jak emoce poškozují naše tělo
10 příznaků onemocnění ledvin, které není radno podceňovat
10 chemikálií v kosmetice, kterým je potřeba se vyhnout
Většina spotřebitelů se již naučila vybírat si potraviny, které mají co nejméně škodlivých chemikálií. Škodlivým chemikáliím v kosmetice se však jen zřídkakdy dostane stejná pozornost. Přitom je to stejně naléhavé, jako u potravin. Kosmetika a kosmetické výrobky obsahují četné škodlivé chemické látky, které absorbujeme prostřednictvím naší kůže každý den.
Kosmetické firmy pracují bez dozoru. A i když zhruba 60 % výrobků označují za "organické", zbývajících 40 % je nabito toxiny, které nás pomalu zabíjí. Zdravé zdraví pro vás dnes připravilo seznam 10 nejnebezpečnějších chemikálií používaných v běžné kosmetice.
Nicméně, ekologové tvrdí, že opakovaná expozice těmto chemikáliím prostřednictvím kosmetiky, je velmi nebezpečná i v nízkém množství. Ftaláty jsou tzv. endokrinní discruptory. To znamená, že kontinuální expozice může zmást vaše hormony, což způsobuje vrozené vady, předčasnou pubertu, inzulinovou rezistenci, rakovinu, reprodukční a vývojové poruchy. Bohužel, i když kosmetika ftaláty obsahuje, ne vždy je to uvedeno na etiketě.
Hydrochinon degraduje a snižuje produkci melaninu v kůži, čímž zvyšuje riziko vystavení pokožky škodlivým UVA a UVB slunečním paprskům. To významně zvyšuje riziko rakoviny kůže. Jistá 50-letá žena onemocněla vzácným onemocněním, které se nazývá ochronosis a je charakterizováno tím, že se kůže stává tlustá a má modro-šedou barvu. Žena onemocněla touto chorobou poté, co pravidelně po dobu několika let používala kosmetiku s obsahem 2 až 5 % hydrochinonu. Studie byla publikována v roce 2012, v Indian Journal of Dermatology.
Vědci se obávají, že odolnost vůči triclosanu může také zvýšit odolnost vůči určitým druhým dobrých bakterií, které v těle plní řadu užitečných funkcí. Kromě toho, je triclosan hormonální disruptor. Hormonální disruptory mají schopnost vyvolávat vrozené vady, nádory a poruchy reprodukce.
V roce 2015 proběhla studie, ve které byl použitý lak na nehty, který obsahuje 0,97 % TPP. Testovanému subjektu byly odebrány vzorky moči před a po použití. Asi 10 až 14 hodin po lakování nehtů se DPHP (metabolit TPP) zvýšil asi sedminásobně. To dokazuje, že TPP vstupuje do našeho těla přes kůži. Nastávající maminky by vůbec neměly používat lak na nehty, protože to může negativně ovlivnit vývoj plodu. Mezi rizikovou skupinu patří i lidé, kteří pravidelně pracují s nehty.
chemických látek.
Studie provedená v rámci kampaně pro bezpečnost kosmetických prostředků pod dohledem Environmental Working Group zaznamenala 38 tajných chemikálií v parfémech špičkových značek jako jsou American Eagle, Chanel, Britney Spears a Giorgio Armani, přičemž 14 z nich nebylo uvedeno na etiketách. Tyto chemikálie se mohou hromadit v tkáních, způsobují endokrinní narušení (vedou k reprodukčním a vývojovým poruchám) a alergické reakce.
Paraphenylenediamine (PPD) je derivát úhelného dehtu, který může způsobit thabdomyolýzu (destrukci svalových buněk), otok hrtanu (alergická reakce, která brání dýchání) a selhání ledvin. Vyplývá to ze studie z roku 2009, který byla zveřejněna v časopise Journal of Emergencies, Trauma and Shock.
Toulen se nachází i v barvách na vlasy. Nejčastější cestou, jak toulen vstupuje do těla, je inhalace. Chronická inhalace toulenu prostřednictvím kosmetických produktů může způsobit bolesti hlavy, únavu, nevolnost, závratě a podráždění pokožky. Průmysloví zaměstnanci, kteří jsou dlouhodobě vystaveni toulenu mohou trpět ztrátami paměti, ztrátou chuti k jídlu a ztrátou koordinačních schopností. To může způsobit reprodukční poruchy a problémy s dýcháním. Děti těhotných žen, které jsou pravidelně vystaveny toulenu, mají vyšší riziko poruchy centrálního nervového systému, svalových poruch a poruch učení.
I když nebyla stanovena žádná přímá souvislost mezi parabeny a rakovinou, mohou být podle studie z roku 2008, zveřejněné v Chemical Research in Toxicology, toxické účinky MP v kombinaci s UV paprsky být příčinou rakoviny. Parabeny mohou vyvolávat svědění, zčervenání a dermatitidu u některých lidí, kteří mohou být na paraben alergičtí.
Autor: Mak
1. Ftaláty
Ftaláty mohou být různého typu - dibutylftaláty nebo DBP (v laku na nehty), diethylftaláty nebo DEP (v parfémech a pleťových vodách), dimethyl-ftaláty nebo DMP (v laku na vlasy). Podle kosmetického průmyslu jsou ftaláty škodlivé pouze ve vysokých dávkách a spotřebitelé jsou jim vystavování jen v malých množstvích.Nicméně, ekologové tvrdí, že opakovaná expozice těmto chemikáliím prostřednictvím kosmetiky, je velmi nebezpečná i v nízkém množství. Ftaláty jsou tzv. endokrinní discruptory. To znamená, že kontinuální expozice může zmást vaše hormony, což způsobuje vrozené vady, předčasnou pubertu, inzulinovou rezistenci, rakovinu, reprodukční a vývojové poruchy. Bohužel, i když kosmetika ftaláty obsahuje, ne vždy je to uvedeno na etiketě.
2. Hydrochinon
Hydrochinon je látka, která se používá především v prostředcích na zesvětlování kůže. Je obsažena například v krémech, bělidlech, hydratačních a čistících prostředcích. Dále je používána ve vlasových kondicionérech, lacích a můžete ji najít i v čistících pleťových prostředcích. Evropská unie tuto chemikálii zakázala. FDA označil hydrochinon za potenciální karcinogen již v roce 2006 a omezil jeho dostupnost v podobě kosmetických výrobků. V současné době je hydrochinon povolen do 2 % pouze v USA.Hydrochinon degraduje a snižuje produkci melaninu v kůži, čímž zvyšuje riziko vystavení pokožky škodlivým UVA a UVB slunečním paprskům. To významně zvyšuje riziko rakoviny kůže. Jistá 50-letá žena onemocněla vzácným onemocněním, které se nazývá ochronosis a je charakterizováno tím, že se kůže stává tlustá a má modro-šedou barvu. Žena onemocněla touto chorobou poté, co pravidelně po dobu několika let používala kosmetiku s obsahem 2 až 5 % hydrochinonu. Studie byla publikována v roce 2012, v Indian Journal of Dermatology.
3. Triclosan
Triclosan je chemická látka používána jako antibakteriální činidlo nebo konzervační látka. Běžně se vyskytuje v antibakteriálních mýdlech a čistících prostředcích, ručních dezinfekcích, deodorantech a antiperspirantech. Pravidelné používání přípravků obsahujících triclosan může způsobit, že škodlivé střevní a kožní bakterie se stanou odolné vůči antibakteriálním prostředkům. V dlouhodobém horizontu to může ohrozit vaší imunitu, takže se můžete stát náchylnými k bezpočtu bakteriálních infekcí a nemocem.Vědci se obávají, že odolnost vůči triclosanu může také zvýšit odolnost vůči určitým druhým dobrých bakterií, které v těle plní řadu užitečných funkcí. Kromě toho, je triclosan hormonální disruptor. Hormonální disruptory mají schopnost vyvolávat vrozené vady, nádory a poruchy reprodukce.
4. Formaldehyd
Formaldehyd je konzervační činidlo, které se běžně používá v lacích na nehty, rtěnkách, barvách na vlasy, šamponech, kondicionérech, tekutých mýdlech, dětském tělovém mýdle a očních stínech. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny uvedla, že existuje mnoho důkazů, které nacházejí spojení mezi formaldehydem a rakovinou, zejména pak rakovinou nosohltanu. S formaldehydem jsou spojeny i různé alergické reakce a kontaktní dermatitida.5. Trifenylfosfát
Trifenylfosfát (TPP nebo TPHP) je chemická látka, která se nachází v laku na nehty. Díky ní lak na nehtech drží a vydrží i delší dobu. TPP je endokrinní disruptor a dlouhodobá expozice může způsobit různé vývojové a reprodukční poruchy. Vystavení TTP bývá spojeno s neplodností.V roce 2015 proběhla studie, ve které byl použitý lak na nehty, který obsahuje 0,97 % TPP. Testovanému subjektu byly odebrány vzorky moči před a po použití. Asi 10 až 14 hodin po lakování nehtů se DPHP (metabolit TPP) zvýšil asi sedminásobně. To dokazuje, že TPP vstupuje do našeho těla přes kůži. Nastávající maminky by vůbec neměly používat lak na nehty, protože to může negativně ovlivnit vývoj plodu. Mezi rizikovou skupinu patří i lidé, kteří pravidelně pracují s nehty.
6. Fragrance - vůně
Všichni víme, že vůně je pro naše smysly opravdu lákavá. Parfémy, deodoranty, kolínská, pleťové vody a mnoho dalších kosmetických prostředků obsahují celou řadu přitažlivých vůní. Ve skutečnosti je však vůně často toxický a komplexní mix přírodních esencí s bezpočtem syntetickýchchemických látek.
Studie provedená v rámci kampaně pro bezpečnost kosmetických prostředků pod dohledem Environmental Working Group zaznamenala 38 tajných chemikálií v parfémech špičkových značek jako jsou American Eagle, Chanel, Britney Spears a Giorgio Armani, přičemž 14 z nich nebylo uvedeno na etiketách. Tyto chemikálie se mohou hromadit v tkáních, způsobují endokrinní narušení (vedou k reprodukčním a vývojovým poruchám) a alergické reakce.
7. Fenylendiamin - černouhelný dehet
Tato chemická látka se nachází v trvalých barvách na vlasy. Tyto barvy na vlasy jsou nejpopulárnější, protože dlouho vydrží. To je způsobeno významnými chemickými změnami vlasů, které způsobuje. Netřeba říkat, že kůže, která je vystavena barvení vlasů absorbuje všechny chemické látky. Nejvíce ohroženi jsou ti, kteří mají šedivé vlasy nebo ti, kteří neustále mění svůj vzhled vlasů. V poslední době se v rozvojovém světě objevily případy otravy z barvení vlasů.Paraphenylenediamine (PPD) je derivát úhelného dehtu, který může způsobit thabdomyolýzu (destrukci svalových buněk), otok hrtanu (alergická reakce, která brání dýchání) a selhání ledvin. Vyplývá to ze studie z roku 2009, který byla zveřejněna v časopise Journal of Emergencies, Trauma and Shock.
8. Toulen
Toulen je toxická látka, která se nachází v nehtových výrobcích, jako jsou laky na nehty nebo odlakovače. Tato chemická látka je zodpovědná za to, že nátěr laku na nehty je hladký a lesklý.Toulen se nachází i v barvách na vlasy. Nejčastější cestou, jak toulen vstupuje do těla, je inhalace. Chronická inhalace toulenu prostřednictvím kosmetických produktů může způsobit bolesti hlavy, únavu, nevolnost, závratě a podráždění pokožky. Průmysloví zaměstnanci, kteří jsou dlouhodobě vystaveni toulenu mohou trpět ztrátami paměti, ztrátou chuti k jídlu a ztrátou koordinačních schopností. To může způsobit reprodukční poruchy a problémy s dýcháním. Děti těhotných žen, které jsou pravidelně vystaveny toulenu, mají vyšší riziko poruchy centrálního nervového systému, svalových poruch a poruch učení.
9. Parabeny
Methylparaben (MP), propylparaben (PB) a butylparaben (BP) jsou nejběžnějšími parabeny, které se používají jako konzervanty v kosmetice, opalovacích krémech, šamponech, zubních pastách, holicících gelech, hydratačních krémech a další kosmetice. Tyto chemické látky jsou potenciálními endokrinními disruptory a jsou spojeny s reprodukční toxicitou, imunotoxicitou a neurotoxicitou. Studie z roku 2006 uvádí, že výrobky obsahující MP mohou při aplikaci na kůži reagovat se slunečními paprsky a způsobit smrt buněk, poškození DNA a následné stárnutí kůže.I když nebyla stanovena žádná přímá souvislost mezi parabeny a rakovinou, mohou být podle studie z roku 2008, zveřejněné v Chemical Research in Toxicology, toxické účinky MP v kombinaci s UV paprsky být příčinou rakoviny. Parabeny mohou vyvolávat svědění, zčervenání a dermatitidu u některých lidí, kteří mohou být na paraben alergičtí.
10. Sodium Lauryl Sulfate - SLS/SLES
Sodium Lauryl Sulfate (SLS) je nejběžnější pěnidlo, které se objevuje v šamponech, mýdlech, mycích gelech, čistících prostředcích, barvách na vlasy, bělidlech a zubních pastách. SLS je považován za škodlivý pro kůži, vlasy, ústa a oči. SLS může dráždit nejcitlivější orgány těla a způsobit pronikavou bolest. Podle studie z roku 2004, publikované v Exogenous Dermatology, byla látka aplikovaná na předloktí pacientů na dobu 24 hodin. Po 24 hodinách se ukázalo, že SLS má silné dráždivé účinky. Kůže zůstala podrážděna ještě další tři týdny.Autor: Mak
10 chemikálií v kosmetice, kterým je potřeba se vyhnout. Složení kosmetiky. Zdravé zdraví pro vás dnes připravilo seznam 10 nejnebezpečnějších chemikálií používaných v běžné kosmetice.
Zdravá výživa
305
Komentáře
YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ